OPLOSKOFFIE IS ECHTE KOFFIE Het aroma wordt gevangen Sproeidrogen of vriesdrogen ONBEPERKT HOUDBAAR Veel soorten en maten We stipten al een paar zaken aan, maar hoe wordt oplos- koffie nu precies gemaakt? Het begint met koffiebonen en het samenstellen van melanges. De bonen worden gebrand, net als de bonen voor fdterkoffie. Eigenlijk loopt het produktieproces voor oplos- en fdterkoffie helemaal parallel tot en met het malen. Fdterkoffie wordt vervolgens verpakt, maar voor oploskoffie komt meer kijken. Meer koffie ook! Tenminste veertig bonen voor een kopje (2 gram oploskoffie). De vers- gebrande, gemalen koffie wordt onmiddelbjk gezet. Er wordt dus een koffie-extract gemaakt, net als thuis. Niet in kleine potjes natuurlijk, maar in speciaal ontwikkelde grote koffiezet-apparaten. Maar, zult u zich misschien afvragen, dan vervliegt toch de geur, het aroma? Dat zou inderdaad kunnen gebeuren, ware het niet dat daar iets op bedacht is, het zogenaamde 'recovery proces'. Dat werkt ongeveer zo: de geurige dam pen die bij het koffiezetten vrijkomen, stijgen op en wor den opgevangen in een specia- le pijp. Even verderop wordt die pijp van buitenaf gekoeld, zodat de dampen condense- ren. Vervolgens worden de druppeltjes waarin de geur gevangen zit weer aan het kof fie-extract toegevoegd. De koffie is gezet en alle geur en smaak zit erin. Nu moet het extract worden gedroogd. Dat kan op twee manieren. De eenvoudigste is sproei drogen. De nog vloeibare kof fie wordt heel fijn verneveld in een warme luchtstroom. Het water in het extract ver- dampt daardoor en wordt afgezogen; de koffie dwarrelt neer in poedervorm en wordt vervolgens tot kleine korreltjes geperst, die luchtdicht, nage- noeg vacuum verpakt worden. Het is een goede, beproefde methode die in de loop der jaren verder is verbeterd. De tweede methode is iets ingewikkelder, want daarbij wordt de nog vloeibare koffie eerst bevroren. Het koffie-ijs dat zo ontstaat wordt tot heel fijne korreltjes gemalen. Als die korreltjes vervolgens in een speciale drukkamer vacuum worden gezogen, gebeurt er iets bijzonders: het bevroren water in de korreltjes ver- dampt zonder eerst te smelten (in jargon: het water subli- Wie regelmatig oploskoffie gebruikt, weet het meestal niet. Het overkomt vooral mensen die een pot in huis hebben 'voor noodgevallen': oploskoffie kan in de verpak- king gaan klonteren. Dat heeft te maken met de hygroscopische werking: het produkt trekt vocht aan. Dat begint uiteraard pas als de verpakking wordt geopend, en het gaat langzaam, maar toch is het zaak om een ge- opende pot niet te lang te laten staan. De houdbaarheid van oploskoffie is ongeveer vier weken. Mfsschien kijkt u daar van op, maar oplos koffie is nu eenmaal een natuurprodukt en dus niet onbeperkt houdbaar. Zo lang de verzegeling met gebroken wordt, kunt u een pot oplos koffie echter een jaar bewa- ren. Maar waarom zou u zo lang wachten? meert). Er blijft uitsluitend honderd procent pure koffie over. Bij AH treft u een uitgebreid assorriment oploskoffie aan. Allereerst natuurlijk de soor ten van het AH merk Perla. Er zijn drie verschillende melanges die er ook zijn in fil- terkoffie: Perla Mild, Perla Mokka en Perla Robusta in verschillende verpakkingen, met of zonder cafeine. Daar- naast kunt u bij AH natuurlijk ook terecht voor merken als Nescafe en Moccona. Door topmelanges als Cap Colom- bie (Nescafe) van pure Arabi- ca-bonen uit Colombia, is de comeback van oploskoffie onomkeerbaar. Veel koffielief- hebbers - zo'n dertig procent van de Nederlandse huishou- dens - hebben al ontdekt dat oploskoffie inderdaad pure koffie is. En drinken het niet omdat ze weinig tijd hebben of bij wijze van noodoplos- sing, maar omdat ze het gewoon erg lekker vinden. AllerHande 45

Allerhande | 1990 | | pagina 45