JliTKi] Grondstoffen van hoge kwaliteit Alleen de beste koffiebonen Proeverijen bewijzen het Douwe Egberts OPLOSKOFFIE BU AH Bij Albert Heijn kunt u kiezen uit maar liefst 23 soorten en maten oploskoffie van vier merken. Van het AH merk Peri a zijn er de sma- ken Mild, Mokka en Robusta in 200- grams verpakkin- gen. Mokka is er bovendien in een potje van 100 gram. Daarnaast heeft AH een uitgebreid assortment oplos koffie van Nescafe (Roodmerk, Extra pfttig, Goudmerk en Cap Colombie) en Moccona (Rood merk en Goud merk). Cafeinevrije oplos koffie is er van Perla, Nescafe en Hag in verpakkingen van 50 tot 200 gram. Oploskoffie is echte koffie en daarmee ruimen we meteen het eerste misverstand op. Om de edn of andere reden den- ken veel mensen dat oploskof fie onnatuurlijk is, of iets met surrogaat te maken heeft; een soort noodoplossing. Daar is dus geen sprake van. Oplos koffie bestaat voor de voile honderd procent uit bonen- koffie. Het is een natuurpro- dukt zonder kunstmatige toe- voegingen. Pure koffie dus. Net als bij filterkoffie staat of valt de kwaliteit met de keuze van de koffiebonen en de samenstelling van de melan ges. Dat zijn belangrijke aspecten waar tegenwoordig enorm veel aandacht aan wordt besteed. Vroeger was dat anders, maar dan spreken we toch zeker van vijftien jaar geleden en verder terug. Oploskoffie was toen een zeer voordelig produkt waar niet altijd de beste grondstoffen voor werden gebruikt. Deson- danks was een van alle zes koppen koffie die in Neder- land werden gedronken, een kopje oploskoffie. Halverwege de jaren zeventig veranderde dat in een op de zestien kop jes. Oorzaak: een nogal wissel- vallige kwaliteit. Oploskoffie had in die jaren dus niet zo'n geweldige repu- tatie en waarschijnlijk speelt dat tot op de dag van vandaag door. En dat is jammer, want er is in de jaren die volgden veel veranderd. De oploskof fie van nu is niet meer te ver- gelijken met die van toen. Er is veel geinvesteerd in pro- duktverbetering. Daarvoor ging men terug naar de bron, naar de grondstoffen, want de kwaliteit daarvan is van door- slaggevende betekenis voor de kwaliteit van het eindprodukt. Voortaan kwamen uitsluitend de beste bonen in aanmer- king. En werden er nieuwe en cafeinevrije melanges samen- gesteld, zodat de klant kan ldezen. Daarnaast kreeg de technologie extra aandacht. Hoe geslaagd alle verbeterin- gen zijn, blijkt wel uit de koffieproeverijen die regelma- tig bij TNO worden gehou- den. Dat zijn 'blinde' tests, waarbij de proefpersonen dus niet weten of er oplos- dan wel filterkoffie in de kopjes zit. Ze kunnen zelf melk en suiker toevoegen en dus koffie drinken zoals ze thuis gewend zijn. Keer op keer blijkt dat veel mensen niet kunnen proeven of ze oploskoffie drinken of niet. Sterker nog: het komt regelmatig voor dat proefpersonen een kopje oploskoffie lekkerder vinden dan filterkoffie! Het heeft met beleving te maken, het idee van koffie zetten dat sterk te maken heeft met zorgzaam- heid. En die stap kun je met oploskoffie juist overslaan, want de koffie is al gezet. Het grote voordeel daarvan is dat je razendsnel een voortreffelij- ke kop koffie te voorschijn kunt toveren, maar ook dat je verschillende soorten koffie tegelijk kunt serveren, zodat met ieders wensen en voor- keuren rekening kan worden gehouden. Als bij voorbeeld &n gezinslid liever cafeinevrije koffie drinkt (of juist niet), dan is het met oploskoffie geen probleem meer om aan die wens tegemoet te komen. Neem de proef maar eens op de som, en vertel er niet bij dat het om oploskoffie gaat. Tien tegen een dat niemand het merkt. AllerHande 43

Allerhande | 1990 | | pagina 43