Bloemen en kruiden OOK DAT KAN! Herbarium Kruiden' De magnetron is echt multi-functioneel. Behalve voor opwarmen, koken en ontdooien kunt u hem ook gebruiken voor het drogen van bloemen en kruiden. METEEN KLAAR DROGEN DROGEN Gerechten in de magnetron moet u meestal afdekken om te voorkomen dat ze uitdro- gen. Door de snelle verhitting verdampt water snel en daar kun je met drogen juist gebruik van maken. 68 AllerHande Voor een kind dat zelf een herbarium wil aanleggen is de magnetron ook een uitkomst. Normaliter worden de blaad- jes in boeken gedroogd en gaan er maanden overheen voordat ze ingeplakt kunnen worden. Vaak is de interesse dan alweer verdwenen. De bladeren kunnen net als bloemblaadjes in de magne tron tussen twee stukjes keu- kenpapier worden gedroogd, maar worden dan wel wat bobbelig. Beter gaat het met behulp van schelpenzand (voor vogelkooien, bij AH's dieren-artikelen, 1,95 voor 1V2 kg). Strooi in een schaal een laagje schelpenzand van ca. 2 cm dik. Leg hierop het blad of de blaadjes. Zorg dat de blaadjes zeker 3 cm uit elkaar liggen. Dit betekent dat er per keer meestal maar drie tot vijf blaadjes gedroogd kun nen worden. Dek de blaadjes weer af met een laagje schel penzand van ca. 1 cm. Zet de schaal nu in de magnetron en ver- warm de inhoud op 300 of 350 Watt. De magnetrontijd is afhankelijk van de hoeveel- heid schelpenzand. Reken voor 500 g op ca. 3 minuten, voor 1 kg 5-6 minuten en 1V2 kg 6-7 minuten. Laat de Voor een paar takjes peterselie of selderij, moet je meestal een heel bosje kopen. Wat dacht u ervan om de rest van zo'n bosje eens te drogen in de magnetron. Gedroogde krui den zijn heel wat langer te bewaren. Ga als volgt te werk: Leg op een bord een stuk droog keu- kenpapier. Knip hierboven de kruiden heel fijn. Spreid de geknipte kruiden goed over het keukenpapier uit en dek ze af met nog een stukje keu kenpapier. Laat de kruiden nu in de magnetron op 300 of 350 Watt drogen. Dit duurt, afhankelijk van de hoeveel- heid, zo'n drie tot vijf minu ten. Kijk regelmatig of het niet te hard gaat. Vooral selde rij heeft de neiging om plaat- selijk te verbranden. Vaak zijn de kruiden goed als ook het onderste keukenpa- piertje bijna droog is. Laat de kruiden uit de magne tron onafgedekt nog enkele minuten nadrogen en afkoe- len. Doe ze dan direct in goed afsluitbare kruidenpotjes. Ook kruiden uit de tuin als tijm, rozemarijn en salie kunt u op dezelfde wijze drogen.

Allerhande | 1990 | | pagina 68