Lekker koel ELKE SMAAK *arre# VinlxAferde Een van de leuke dingen van de zomer: zo'n lekkere, gekoelde witte wijn. Bij AH vindt u een ruim en uitgelezen assortment. De wijninkoper van AH denkt aan elke smaak, want er is droge wijn, wat minder droge, en iets zoetere wijn. Wat is een echte droge wijn? 36 AllerHande Niets lijkt zo in tegenspraak met elkaar als een wijn die droog is. Immers, wijn is niet droog, maar nat. De term 'droog' voor wijn betekent De op de afgebeelde f lessen vermelde jaartallen kgnnen afwijken van de jaartallen op de f lessen die nu verkrijgbaar zijn. De Vinho Verde komt uit de Minho-streek ten noorden van Oporto. Eigenlijk vreemd, want een warm land als Portu gal is eigenlijk niet geschikt voor zo'n verfrissende droge wijn als Vinho Verde. De druiven zijn er snel rijp door al die zon, en ook gauw te rijp. Hoe rijper een druif, hoe zoeter de wijn. In Portugal wordt dan ook veel echt zoete wijn geproduceerd. Voor de Vinho Verde wordt dan ook een speciale manier van oog- sten toegepast: de druiven worden geplukt als ze net tegen het rijpe aan zitten. Vandaar de naam 'groene wijn'. Wat is een echte zomerwijn? Een wijn die koud kan wor den geserveerd, die een fris- zure smaak heeft, en waar niet te veel alcohol in zit. Dit bete kent dat met een zomerwijn bijna altijd witte wijn wordt bedoeld. Die voldoet immers aan de drie genoemde ken- merken. Rode wijn wordt over het algemeen niet gekoeld gedron- ken, is meestal voller van smaak en heeft geen laag alco- holpercentage. Een witte wijn dus voor de zomer (hoewel u met rode wijn soms ook heer- lijke wijncocktails kunt maken, kijk maar op bladzijde 39). Bij AH vindt u allerlei lekkere soorten, afgestemd op uw smaak. 'niet zoet'. In die droge wij- nen, treft u ook weer verschil- len aan. Er zijn echt droge wijnen en daarnaast heb je nog de witte wijnen die weiis- waar droog zijn, maar toch wat milder. Dus niet strak droog. Houdt u van een echt droge wijn, dan doet u bij AH een goede keus met bij voorbeeld de Portugese Vinho Verde. 'Vinho Verde' betekent letter- lijk groene wijn. Dit slaat niet op de kleur van die wijn, want die is wit, maar op de opval- lende frisse, inderdaad 'groe ne' smaak. Hij proeft naar voorjaar en naar zomer. Een heerlijke wijn voor op een warme dag. Zeker ook omdat Vinho Verde niet veel alcohol bevat en een beetje tintelt op de tong. t a ■3

Allerhande | 1990 | | pagina 36