AH'S HOLLANDSE KNAKVERS UIT BRABANT Nederland is een echt sperziebonenland. Na bloemkool, onze nationale groente, worden 'boontjes' het meest gegeten. Daarom houdt AH zich achter de schermen al jaren bezig met de teelt van knakverse kwaliteits-sperziebonen. Van juli tot oktober komen ze uit Brabant, Va- waar de telers van oudsher weten hoe een lekker boontje moet smaken. 26 AllerHande SPERZIEBONEN Noord-Brabant is de sperzie- bonen-provincie bij uitstek. De grond is er ideaal, de vel- den zijn groot, en omdat het landklimaat daar al een beetje begint, waait het er niet zo hard en is het er gemiddeld wat warmer dan in het westen en het noorden. De bonen van AH komen van ongeveer 260 hectaren Sperziebonen smaken eigen- lijk altijd, of het buiten nu warm of koud is. 't Is ook een groente die gemakkelijk te bereiden is en bij het schoon- maken weinig snij-afval geeft. Allemaal voordelen die met gemak te maken hebben. Voor minders daarentegen zijn sperziebonen minder een- voudig in de omgang. Bij sta- biel mooi weer is er weinig aan de hand, maar dat ze niet van hitte of kou houden iaten ze duidelijk merken. Op erg warme dagen groeien sperzie bonen in een mum van tijd uit tot grote dikke kanjers en dat komt de smaak niet ten goede (tijdig plukken is dan uiterst belangrijk). Zakt de temperatuur tot onder de 5 graden Celsius, dan groeien ze niet verder en in regentij- den worden ze 'roestig' (dan krijgen ze bruine plekjes). In het zuiden van Nederland, waar de lekkerste sperziebo nen vandaan komen, weten de telers van AH tegenwoordig wel raad met deze problemen. Daar worden sperziebonen overigens nog altijd prinsesse- bonen genoemd, of kortweg: prinsessen. Maar, deze 'koninklijke' groente heeft meer namen: slabonen, heren- bonen, suikerbonen. Toch weet iedereen ook wat er bedoeld wordt bij de medede- ling: we eten boontjes. Gezien de populariteit is dat logisch, maar het slaat ook ergens op, want sperziebonen behoren tot de familie PhaseoLus vulga ris en dat betekent: gewone bonen.

Allerhande | 1990 | | pagina 26