Medicinale tandpasta's Biologische tandpasta's Tandpasta's voor gevoelige tanden Kauwtabletten als aanvulling Colgate en Prodent. Deze tandpasta's bevatten pyrofos- faten, die in het speeksel worden opgenomen en zo de vorming van tandsteen be- lemmeren. Medicinale tandpasta's zijn speciaal ontwikkeld om mondproblemen op te lossen of te voorkomen. Er zijn twee soorten medicinale tandpasta's. Tandpasta's met enzymen, zoals Zendium, brengen het speeksel in een optimale conditie om bacte- rien en daarmee plakvorming te bestrijden. Andere medicinale tandpas ta's helpen plak verwijderen en het tandvlees verstevigen. Voorbeelden hiervan zijn Colgate tandvlees protectie en AH Dentamed. Aan Den- tamed zijn naast de fluoriden ook kamille-extracten toege- voegd, die tandvleesontste- king en de vorming van bac- terien helpen voorkomen. Een voorbeeld van een biolo gische tandpasta is Parodon- tax. De zoutkristallen in deze pasta hebben een reinigende werking, zonder de tanden te schuren. Hierdoor behouden de tanden een gladde onder- grond waar plak zich moei- lijk op hecht. Daarnaast zijn er vijf geneeskrachtige plan- ten aan Parodontax toege- voegd die de weerstand van het gebit verhogen en in- vloed hebben op de rest van de mond, zoals het tandvlees en mondslijmvlies. Opval- lend is dat deze pasta een zoute smaak heeft (in plaats van de normale fris-zoete), maar wel heel lang een frisse nasmaak geeft. Bij sommige mensen zijn de tanden erg gevoelig. Dat kan bij voorbeeld komen doordat het tandvlees is teruggetrok- ken en de tandhalzen (zeg maar het randje van tanden en kiezen wat normaliter nog onder het tandvlees zit) bloot zijn komen te liggen. Een speciale tandpasta voor gevoelige tanden kan de pijn veriichten. Sensodyne is zo'n tandpasta. Deze pasta bevat strontiumchloride, een stof die na elke poetsbeurt als een dun laagje over de gevoelige zenuwkanaaltjes blijft liggen. Er is ook Sensodyne-F, dat kaliumnitraat bevat. Hiervan is bewezen dat het de gevoe- ligheid van de tanden ver- mindert. Kaliumzouten drin- gen door de kanaaltjes naar binnen en remmen daardoor de prikkelbaarheid van de zenuw. Naast Sensodyne is er (alleen bij AH) ook Macleans Sensi tive te koop. Deze tandpasta geeft hetzelfde resultaat, maar is een stuk voordeliger. Als aanvulling op poetsen, flossen en tandenstoken zijn er speciale kauwtabletten, die na het eten van tussen- doortjes en snoep zeer snel de zuurgraad in de mond verlagen, waardoor de kans op plakvorming sterk af- neemt. Deze kauwtabletten zien eruit .als kauwgom, maar zijn gezoet met Xylitol. Deze stof komt in de natuur ook voor in verschillende fruitsoorten en in bessen. Ze zijn bij AH verkrijgbaar van de merken V-6 en Benbits Clinic (in de smaken Spear mint en Peppermint). a"C! 3 fSLS AllerHande 81

Allerhande | 1990 | | pagina 81