HELPEN MONDPROBLEMEN Moderne SOORTEN VOORKOMEN Vroeger was tandpasta er eigenlijk alleen voor het smaakje of om de tanden schoner te maken. Tegenwoordig is tandpasta veel belangrijker. Door fluoride en andere toevoegingen helpt tandpasta nu tandbederf en andere mondproblemen voorkomen. Poetscontrole met tandplakverklikkers Goed poetsen blijft belangrijk Het is dus belangrijk om plak te verwijderen. Goed poetsen is daarvoor nog al- tijd de beste manier: in prin- cipe na iedere maaltijd (dus Anti-tandsteen tandpasta's 80 AllerHande Voor de gezondheid van het hele lichaam speelt de ge zondheid van de mond een belangrijke rol. Hoewel de een er meer aanleg voor heeft dan de ander, kunnen tand bederf en tandvleesproble- men veelal worden voorko men door een goede gebits- verzorging. Goede gebitsverzorging be- gint bij goede voeding. Als je veel suiker eet, dan neemt de zuurwerking in de mond toe en ontstaat er meer plak. Bo- vendien neemt hierdoor de beschermende werking af die het speeksel van nature heeft. Plakvorming kan dus vooral worden bestreden door goe de voeding met weinig sui ker. Daarnaast is goede mondhygiene erg belangrijk. Plak is de belangrijkste ver- oorzaker van zowel tandbe derf als tandvleesproblemen. Het is een vrijwel onzicht- baar, kleverig laagje van voe- dingsresten dat zich vastzet op tanden en kiezen en waarin zeer veel bacterien zitten. Deze bacterien tasten het glazuur van tanden en kiezen aan en zo ontstaan gaatjes. Wanneer plak niet regelmatig wordt verwijderd, kan het bovendien verharden tot tandsteen en kunnen ook nog tandvleesproblemen ont staan. Als de plak met het blote oog te zien zou zijn, werd er vast beter gepoetst. Wat dat betreft werkt het heel stimu- lerend om eens te controle- ren waar de plak precies zit. U kunt dat zelf doen met tandplakverklikkers. Even op een klein rood pilletje kau- wen, goed door de hele mond heen verdelen en ver- volgens uitspuwen. De ge- deelten waar plak zit zijn nu duidelijk zichtbaar rood ge- kleurd. Deze plekjes moeten dus voortaan extra goed worden gepoetst. 3 keer per dag). Alleen voor de plekken tussen tanden en kiezen is het nodig om be- halve te poetsen ook te flos- sen en eventueel tandensto- kers te gebruiken. Op het gebied van tandpas- ta's heeft u tegenwoordig een uitgebreide keuze, ook bij Albert Heijn. Een goede tandpasta bevat in elk geval fluoride, dat tanden en kie zen van jongsaf aan sterker maakt en beschermt. Maar daarnaast zijn er ver- schillende soorten tandpasta, waaraan nog andere bestand- delen zijn toegevoegd. We' verdelen ze gemakshalve even in vier hoofdgroepen: anti-tandsteen tandpasta's, medicinale tandpasta's, biolo- gische tandpasta's en tand pasta's voor gevoelige tan den. Uw persoonlijke situatie bepaalt welk produkt voor u het meest geschikt is. Anti-tandsteen pasta's zijn er bij AH van het AH merk, Macleans, Aquafresh,

Allerhande | 1990 | | pagina 80