Laag gehalte aan BLIJFT BELANGRIJK Een laag cholesterolgehalte in het bloed vermindert de kans op hart- en vaatziekten. Zelf kunnen we dat voor een deel beinvloeden door te letten op wat we eten. AllerHande brengt u op de hoogte van de nieuwste inzichten. Nieuwe inzichten over sommige vetzuren Steeds meer produkten in de winkel MAXIMAAL 300 MG CHOLESTEROL PER DAG CHOLESTEROL Bewust kiezen voor voeding met minder en ander vet, dat is nog steeds een maatregel die helpt om het cholesterol gehalte in het bloed omlaag te brengen. Er is de laatste jaren veel'onderzoek op dit terrein gedaan. Uit de resul- taten blijkt dat de inzichten op een aantal punten wel veranderen, maar in hoofdlij- nen blijft aandacht voor 'minder en ander vet' in het dagelijkse eten belangrijk. Het staat vast dat veel vet in de voeding bijdraagt aan een (te) hoog cholesterolgehalte in het bloed. Daarom is het voor de gezondheid belang rijk kritisch te zijn in het ge- bruik van vette voedingsmid- delen als boter, slagroom, voile melk, kaas, vette vlees- soonen, mayonaise en sau- zen op mayonaisebasis. Maar het geldt ook voor de vetten die bij voorbeeld in koekjes, gebak, chocolade of snacks zitten. Vet is samengesteld uit diver se vetzuren. Verzadigde vet zuren komen vooral voor in voedingsmiddelen die van dierlijke oorsprong zijn: vlees, kaas, voile melkpro- dukten en boter bij voor beeld. Wie veel verzadigde vetzuren binnenkrijgt loopt daarmee de kans dat het bloedcholesterolgehalte hoger wordt. Naast de verzadige vetzuren bestaan er onverzadigde vet zuren. Het zijn enkelvoudig of meervoudig onverzadigde vetzuren, ze zijn chemisch verschillend. Van de enkel voudig onverzadigde vetzu ren werd tot voor kort ge- dacht dat ze niet zo veel ef fect op het cholesterolgehalte hebben. De meeste weten- schappers denken daar nu anders over. Recent (ook Nederlands) onderzoek maakt duidelijk dat wanneer verzadigde vetzuren vervan- gen worden door enkelvou dig onverzadigde vetzuren het cholesterolgehalte in het bloed wordt verlaagd. Daar mee komt het gebruik van olijfolie, raapzaadolie en ara- chideolie - soorten die rijk zijn aan enkelvoudig onver zadigde vetzuren - in een gunstiger daglicht te staan. Ze kunnen een bijdrage leve- ren aan een 'gezond samen- gestelde' voeding. Olie die van mat's, zonne- bloem, soja of saffloer af- komstig is, is erg rijk aan meervoudige onverzadigde vetzuren. Van die vetzuren is linolzuur de bekendste. Al geruime tijd is bekend dat vervanging van verzadigde vetzuren door meervoudig onverzadigde vetzuren hel- pen het bloedcholesterolge halte te verlagen. Aandacht voor minder vet dus en voor de vetzuursa- menstelling. Maar ook voor de hoeveelheid cholesterol die via voedingsmiddelen in ons lichaam binnenkomt. Het cholesterolgehalte in het bloed wordt voor een groot deel bepaald door de hoe veelheid die het lichaam zelf maakt, maar ook in mindere mate door de cholesterol in het eten. Bij mensen die veel cholesterol via het eten bin- nenkrijgen, zal het bloedcho- lesterol bijna altijd stijgen. Cholesterolrijke voedings middelen zijn vooral eieren, maar ook gamalen, mosselen en orgaanvlees als lever en nier. Het wordt voor iedereen steeds makkelijker om zelf die vetzuursamenstelling van de voeding een beetje onder controle te houden. Er ko men immers steeds meer produkten die daaraan mee- helpen. De margarines en sommige van de halvarines met veel linolzuur (dieetmar- garine, dieethalvarine) zijn al geruime tijd op de markt. Dat geldt ook voor speciale koffiemelk waarin het verza digde dierlijke vet is vervan- gen door linolzuurrijk plant- aardig vet. En er is sinds kort broodbe- leg dat op kaas lijkt (Trenta, Vitessa). Het mag geen kaas Wie gemiddeld 2 a 3 eieren per week eet en lever, niertjes, garnalen of mosselen niet vaker dan eenmaal per twee weken op het menu zet, komt daarmee zeker niet uit boven het niveau van 300 mg cholesterol per dag. Meer cholesterol hoort niet bij de spelregels voor een goe- de voeding. De oliesoorten met enkelvoudig onverza digde vetzuren - maar natuurlijk ook die met veel meervoudig onverzadigde vetzu ren - kunt u gebruiken als u een sausje voor de rauwkost maakt of vlees, vis of bij voorbeeld kip bakt. heten omdat het melkvet er- uit is gehaald. Op die manier is het dierlijke vet vervangen door plantaardig vet. Dat le- vert een produkt op dat min der verzadigde en dus meer onverzadigde vetzuren bevat. AllerHande 79

Allerhande | 1990 | | pagina 79