Bloeiende GESCHIKT VOOR KAMER EN TUIN De ene fuchsia is de andere niet. Ze zijn er in vele vormen en kleuren. En als u weet hoe u ze moet verzorgen en laten overwinteren, kunt u jarenlang van hun bloemenpracht genieten. Veel vormen en kleuren Waar zet je een fuchsia neer? FUCHSIA'S Wist u dat fuchsia's in Euro- pa al rond 1790 werden ge- kweekt? Charles Plumier, een Franse monnik, die in opdracht van Lodewijk XIV op zoek was naar medicinale en nuttige planten, bracht de fuchsia van een van zijn verre reizen mee. Hij noemde de plant naar Leonard Fuchs, een ge- leerde uit de zestiende eeuw, die onder andere een be- roemd kruidenboek schreef. De fuchsia komt oorsponke- lijk uit landen rond de eve- naar, zowel in Midden- en Zuid Amerika als in Nieuw- Zeeland en op Tahiti. Daar groeit ze in bossen op berg- hellingen, waar de luchtvoch- tigheid hoog is, de tempera- tuur sterk wisselend en waar ze alleen gefilterd licht krijgt. Globaal genomen kunnen we de fuchsia's, die vanaf deze week bij AH te koop zijn, in drie soorten indelen. De hang-fuchsia's met slappe stelen, de potplantjes (stevi- ge, goed vertakte struikachti- ge plantjes met opgaande Stengels) en de soorten die als stamboompje zijn ge- kweekt. In deze drie groepen bestaan grote variaties in bloemvorm en kleur. Er zijn heel slanke vormen waarvan de bloem een beetje doet denken aan een kruidnagel. Dan zijn er fuchsia's met iets grotere, slanke bloemen waarvan de kelkblaadjes eigenwijs bijna horizontaal staan. En verder bestaan er gedrongen bloe- metjes met golvende rokjes en dubbelbloemige fuchsia's. De kleuren die we bij de fuchsia's aantreffen varieren van wit, via roze naar roze- rood, donkerrood, lila en paars en zelfs oranje. En er zijn ook tweekleurige fuch sia's. Oorspronkelijk is de fuchsia geen liefhebber van te veel zon. Het liefst staat ze in de lichte schaduw, maar af en toe wat zon kan geen kwaad. Zorg dan wel dat de plant regelmatig wordt gesproeid en de wortelkluit niet droog wordt. De fuchsia heeft een hekel aan harde wind; vooral flat- bewoners moeten daar reke ning mee houden. De fuchsia kent vele ge- bruiksmogelijkheden. De soorten met slappe Stengels zijn het best te gebruiken als hangplant. 70 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 70