De 'SUCCESSTORY; VAN De toptijd van meloen is weer gestart met de Galiameloen, honingmeloen en watermeloen. Gelukkig, want de vraag naar meloen is groot. Tegenwoordig is meloen een van de populairste fruitsoorten. Niet zo verwonderlijk, want ze zijn goedkoop, zoet en van goede kwaliteit. Zelfs zo populair, dat AH ervoor zorgt dat ze bijna het hele jaar door verkrijgbaar zijn. Wat zit erin? Meloen nu bijna het hele jaar te koop Een Hollandse meloen-kweker in Spanje NELOEN Meloenen, ze worden snel populairder. Het zou best kunnen dat ze al gauw veel verkocht fruit als perzik en nectarine naar de kroon gaan steken. Die populariteit is er niet voor niets. Was meloen vroeger echt een luxe fruit- soon waar al gauw 5 of 6 gulden voor moest worden neergeteld, vandaag de dag Meloenen bevatten vitamine C. Per 100 gram varieert het vitamine-C gehalte van 6 mg (watermeloen) tot 12 mg (honingmeloen) en zelfs 13 mg (Galia meloen). Ze bevatten ook wat vitamine B. Meloen levert weinig Calorieen: per 100 gram gemiddeld 26 Calorieen. kost een uitstekende Galia meloen in het topseizoen dikwijls minder dan een rijksdaalder. Daarnaast speelt vooral de kwaliteit een grote rol. Me loenen mogen een stuk goed- koper zijn geworden, tegelij- kertijd zijn ze nu ook veel lekkerder. Geen wonder dus dat er steeds meer meloenen worden gegeten. En die Galia-meloen, hoe komt die opeens zo succes- vol? Dat zou met de smaak te maken kunnen hebben, menen kenners. Galia-meloe- nen zijn namelijk extra zoet - en zoet fruit is nogal 'in' de laatste tijd. Er is nog een verschil met vroeger: meloen is tegen woordig vrijwel het hele jaar door te krijgen. Van maart tot juni haalt AH de Galia- meloenen uit Israel. Vanaf half juni komt de aanvoer vanuit Spanje op gang en dat duurt tot eind juli. Vanaf dat moment komen ze uit nog iets noordelijker streken: Zuid-Frankrijk. En als die aanvoer stopt, zo vanaf Sep tember, komen er tot het eind van het jaar alweer me loenen uit Israel. In de laat ste maanden van de zomer zijn er bovendien Hollandse kasmeloenen. Dus: vrijwel het gehele jaar is er meloen. De allerpopulairste meloen is de lekkere Galia-meloen. Een paar jaar geleden nog nauwe- lijks ontdekt, maar nu de ab solute topper. Het is een ex tra zoete meloen met zacht vruchtvlees en een heerlijk aromatische smaak. Nog niet lang geleden kwam de Galia- meloen, als Carmel-produkt, alleen uit Israel, maar nu worden ze ook op grote schaal in Spanje en Zuid- Frankrijk aangeplant. Daarbij laat AH overigens niets aan het toeval over. De Galia-meloenen die AH ver- koopt, worden in Spanje ver- bouwd door een puur Ne- derlands bedrijf: Holland Crop uit Castricum. Onder de naam Crop de Al-Maria (genoemd naar de vrouw van de eigenaar), bezit het bedrijf liefst 150 hectare land ten zuiden van de Spaanse plaats Murcia, bij het dorpje Puerto Lumbreras. Om de droge grond geschikt te maken voor de teelt van meloenen, zijn er uitgebreide irrigatie- en beregeningsinstallaties aangelegd. Op die 150 hectare teelt Crop nu in de winter voor AH onder andere ijsbergsla, broccoli en andijvie van de koude grond (kassen zijn niet nodig). En in de zomer is een groot deel van het ter- rein bestemd voor de meloe nen van AH. En reken maar dat dit een rijke oogst kan opleveren! Grappig idee trouwens, dat de Spaanse meloenen door zo'n op en top Hollands bedrijf worden 12 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 12