Karton- Brood RECYCLING IN AH-WINKELS IN PAPIER OF PLASTIC? VORMPJES VAN OREGANO ONMISBAAR IN ITALIAANSE BLADERDEEG GERECHTEN >>V4- In een AH-winkel komt da- gelijks een enorme hoeveel- heid kartonnen verpakkings- materiaal binnen: dozen, ver- pakkingen voor blikken, etc. A1 dit karton neemt heel veel plaats in en kan beter niet bij het overige afval terecht ko- men. Daarom staan er nu in 220 AH-winkels zogenaamde kartonvermalers. Deze ver- snipperen het karton en per- sen het samen tot balen van ca. 200 kg. Het is 'schoon' karton en kan daardoor als grondstof voor nieuw karton gebruikt worden. Vaak wordt aan AH de vraag gesteld waarom brood niet in papieren zakken wordt ver- pakt in plaats van in plastic. Veel mensen denken dat pa pier vriendelijker is voor het milieu. Maar zoals u in de vorige AllerHande heeft £-> 'A* kunnen iezen, is papier niet per definitie milieuvriendelij- ker. Een voordeel van papier bo- ven plastic is dat het recycle- baar is. Maar helaas is dit meestal niet het geval met de meeste papieren broodzak- ken, want deze bevatten vaak een waslaagje of soms zelfs een plastic laagje (om het brood beter vers te houden). Hierdoor is dit papier niet geschikt voor herverwerking. Papier met een waslaagje mag dus ook niet bij de oude kranten. Bij de beoordeling of de ene verpakking milieuvriendelij-. ker is dan de andere moeten verder energieverbruik en eventuele vervuiling tijdens de produktie tegen elkaar worden afgewogen. De Uni- versiteit van Leiden heeft dit_ in 1989 gedaan en komt tot de conclusie dat de milieu- vriendelijkste verpakking van brood momenteel de plastic (polyethyleen) zak is. Albert Heijn is nu op zoek naar nog milieuvriendelijker broodzakken. Bij de meeste AH-broodbebedieningsafde- lingen kunt u overigens al ja- ren het brood op verzoek in een papieren, niet recycleba- re, zak laten doen. Naam: Origanum vul- gare. Plaats van herkomst: Middellandse Zee-ge- bied. Plantdeel: Wij gebrui- ken de verse of ge- droogde blaadjes. In Italie gebruikt men ook de bloemetjes als garne ring. Bijzonderheden: Orega- no is nauw verwant aan marjolein of majoraan (origanum majorana), dat ook in ons land groeit. Smaak/eigenschappen Oregano heeft een ster- ke, zoetige smaak die ook bij drogen prima bewaard blijft. Gebruiksmogelijkheden (Gedroogde) oregano is onmisbaar bij Italiaanse gerechten, vooral in pizza en pastaschotels. Maar dit kan bij voor- beeld ook: doe ook eens een theelepeltje oregano door gehakt, fruitsalades (de smaak even laten intrekken) of door het kookwater van aardappels. Houdbaarheid: Verse oregano laat zich prima buiten in potten kwe- ken. U moet ze's win ters wel binnen halen. Gedroogde oregano is in een goed afgesloten pot ca. 3 maanden houdbaar. De stevigste dozen gaan trouwens niet de machine in, maar worden als service voor de klanten in het dozenhok gelegd. De kartonvermalers zijn alleen bedoeld voor het winkelkarton; zelf kunt u karton het beste samen met het oud papier inleveren. Rol diepvriesbladerdeeg met een deegroller heel dun uit en steek er met kleine uitsteekvormpjes figuurtjes van, bij voor- beeld sterren, bloemen, visjes etc. Bak de fi guurtjes op ca. 200°C of gasstand 4 in ca. 5 mi- nuten goudbruin. Be- waar ze (maximaal 2 maanden) in een lucht- dicht afgesloten trom mel. Zo hebt u altijd een garnering bij de hand voor soep, groente- of visschotels, gegrilleerd vlees, enzovoort. Als u het deeg met wat suiker bestrooit, kunt u de fi guurtjes ook voor zoete gerechten (ijs, pudding) gebruiken. AllerHande 5

Allerhande | 1990 | | pagina 5