Frisse kroppen van de friese klei Als Amerikanen over sla praten, bedoelen ze ijsbergsla, want dat is daar de slasoort. In Nederland is het nog niet zo ver, maar dat lijkt nog maar een kwestie van tijd. Want de populariteit van die knapperige kroppen neemt razendsnel toe. AH weet daar meer van. Veel voordelen Van eigen bodem Vers van het land Hollands? kroppen uit Spanje IJSBERGSLA Het verhaal over AH's ijs bergsla is een succesverhaal. Kees Baaij, inkoper groente en fruit: 'Zes jaar geleden be- gon het grote ijsbergsla- avontuur, want dat was het en is het nog steeds een beetje. Vroeger was er in de winter een beperkte aanvoer (uit de Verenigde Staten), maar die kroppen waren duur. Aan het begin van de jaren tachtig besloot AH voorzichtig tot import uit Italie en Israel, maar als die in de winkels lag, kwam net de gewone sla beschikbaar. Eerst uit de kas en vervol- gens van de koude grond. Gezien de hoge prijs van de toen nog exclusieve ijsberg sla, maakte de nieuwe sla soort weinig kans tegen de zachte sla van eigen bodem, die in tuinderstaal 'botersla' heet.' 'We lieten het er niet bij zit- ten,' zegt Kees Baaij. 'Zo'n zes jaar geleden gingen we eens praten met onze vaste .leverancier van Hollandse groenten. Die heeft een grote kring van tuinders om zich heen verzameld, van Noord- Brabant tot Friesland, die voor Albert Heijn teelt. Af- gesproken werd de uitdaging aan te nemen en te proberen ijsbergsla in Nederland te te- len. Met als doel deze tot dan toe 'dure groente' voor- deliger te maken en de aan voer te vergroten, zodat meer mensen ervan zouden kunnen genieten. Ijsbergsla heeft een aantal voordelen ten opzichte van botersla: de kroppen zijn voller (gemiddeld 400 gram), ijsbergsla is knapperiger en langer houdbaar, je hebt wei nig afval en je kunt er een paar dagen mee doen: ge- wQon halveren en de andere helft koel bewaren. Boven- dien kun je ijsbergsla een uurtje van tevoren klaarma- ken! Dat is prettig wanneer je gasten hebt. En: de smaak is anders, frisser. Daarnaast blijft onze oude vertrouwde botersla staan, als een huis. Want die malse sla met z'n zachte smaak is niet meer weg te denken uit onze maaltijden. Je moet ze zien als twee verschiOende soor- ten.' 'Op een gegeven moment ging een aantal van onze te- lers dus ijsbergsla planten. We wilden de kroppen ver- kopen voor een prijs die ho- ger lag dan die van botersla. Dat leek ons redelijk gezien de grote voordelen, maar succes bleef uit. De klanten wilden er niet aan. Toch ge- loofden we erin. Ondertus- sen zaten onze telers met hectares vol ijsbergsla. Toen hebben we die hele oogst verkocht voor een lage prijs per krop. Van die aanbieding is op gigantische schaal ge- bruik gemaakt. lien "extra voordeel was dat ijsbergsla in een klap bekend raakte. En nu is ijsbergsla niet meer weg te denken van de groente- afdeling. De meeste kroppen komen uit Friesland. Dat is door de geografische liggirig en de uitstekende kwaliteit van de bodem de belangrijkste 'ijs- berg'-provincie geworden. De Friezen keken er in het begin wat vreemd tegenaan, maar nu is de ijsbergsla een vertrouwd verschijnsel in ons 'hoge Noorden'. Vooral bij Dokkum, waar altijd een fris zeewindje waait en de tem- peratuur minder hoog op- loopt dan in het binnenland. Dat zijn ideale omstandighe- den voor stevige kroppen.' 'De teelt is een combinatie van handwerk en technisch vernuft. De sla-plantjes wor- den automatisch in de aarde gezet, rij na rij, in gestanste plantgaatjes. Na zes weken zijn de kroppen oogstrijp. Dan verschijnt er een won- derlijk apparaat op de vel- den, een speciale ijsbergsla- oogstmachine. Het lijkt op een laag vliegtuig dat lang- zaam tussen de rijen door rolt: een trekker met op- bouw en 'vleugels' in de vorm van rollerbanen. Rond die machine lopen ongeveer twaalf personen. Zij bekijken de kroppen stuk voor stuk. Een krop van het juiste ge- wicht wordt met de hand af- gesneden en op de rollerbaan gelegd. Op de trekker be- vindt zich een verpakkingsaf- deling met vier tot zes man- nen of vrouwen. De kratten met verpakte kroppen ver- huizen van daar direct naar een wagen achter de oogst- machine. Zodra die volgela- den is, wordt er koers gezet naar het depot, waar de oogst binnen een kwartier gekoeld wordt tot 2 a 3 gra- den Celsius, tot in het hart van de kroppen. Dan gaan ze direct per koelwagen naar vijf door het land verspreide groentecentrales van AH en aansluitend naar de winkels. Het resultaat van ddze werk- wijze is dat 'n krop ijsbergsla binnen 24 uur na de oogst in de winkel ligt.' 'Het liefst zouden we het hele jaar ijsbergsla van eigen bodem verkopen, omdat Ne derland nog altijd de beste groentetuin van Europa is. Maar, door het klimaat kan dat niet. Van oktober tot april moeten we de ijsbergsla dus ergens anders vandaan halen. Importeren is een mo- gelijkheid, maar daar maken we steeds minder gebruik van.Jsamen met onze vaste leverancier hebben we name- lijk in Spanje een project op- gezet, Crop de.Al-Maria. We zitten midden in de ontwik- keling daarvan. Het is de be- doeling om ook in Spanje Hollandse groenten te telen, 58 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 58