MaKKELIJK EN ALTIJD WEER ANDERS mk Het eten van pasta hebben we van de Italianen geleerd. Maar zij hebben weer iets van ons geleerd: dat pasta veel meer kan zijn dan een lekker voorgerecht. De variatiemogelijkheden zijn eindeloos. En daarbij komt nog I dat pasta absoluut geen dikmaker is, integendeel zelfs! Pasta is beslist geen dikmaker 'Al dente' is veel lekkerder Wie aan pasta denkt, denkt .aan Italie. Toch is dit niet helemaal terecht. Pasta wordt namelijk over de hele wereld gegeten. In het verre oosten, China, Japan en Indonesia worden deegwaren op de- zelfde manier gemaakt als Italiaanse pasta: een mengsel van water en meel dat wordt uitgerold en in sliertjes of andere vormen wordt gesne- den. Het verhaal gaat dat Marco Polo, na zijn bezoek aan China, het recept voor lintvormige deegwaren mee naar zijn geboorteland zou hebben genomen. Maar ver voor de jaartelling kenden de Romeinen al pas- tasoorten als lasagne en ma caroni. Het is zeker de crea- tiviteit van de Italianen ge- weest die voor de ongeloof- lijke varieteit aan vormen heeft gezorgd. Je kunt het zo gek niet bedenken of het be- staat: er is pasta in de vorm van sterretjes, wieltjes en 'oortjes'; er zijn pastavlin- ders, spiraaltjes en schelpjes en er is holle, platte of gevul- de pasta. Er is pasta waarvan de vorm is ge'inspireerd op de navel van Venus (tortelli- ni) en er zijn pastakussentjes die oorspronkelijk waren be- doeld om het uiterlijk en de smaak van niet meer hele maal 'goede' ingredienten te verdoezelen (ravioli). Nu worden daarvoor alleen in gredienten van goede kwali- teit gebruikt. In het noorden van Italie maakt men voornamelijk de platte en lintvormige pastava- rieteiten, zoals tagliatelle, en wordt boter bij de bereiding gebruikt. In het zuiden eet men liever buisvormige pas- tasoorten zoals cannelloni en voegt daar olijfolie, tomaten en knoflook aan toe. Echte Italiaanse pasta wordt altijd gemaakt van grof ge- malen meel van een zoge- naamde 'harde' tarwesoort, durum-tarwe. Het meel wordt met water en een beetje zout net zolang ge- kneed tot het een soepel deeg is. Het deeg wordt dan - met de hand of een machine -heel dun uitgerold, gevormd en (meestal) gedroogd. In plaats van wit meel wordt ook wel volkorenmeel gebruikt en het deeg kan rood, groen of geel worden gekleurd met bieten- of tomatenpuree, spinazie of saffraan. Aziatische pastasoorten zijn vrijwel allemaal sliert- of lintvormig (denk aan mie en mihoen) en kunnen van rijstebloem, boekweitmeel of Vaak wordt gedacht dat pasta een dikmaker is. Niets is minder waar. Een normale portie van 150 gram gekookte pasta bevat maar ca. 210 Calorieen. Verder is pasta een waardevol voe- dingsmiddel. Het bevat samengestelde koolhy- draten, die gemakkfelijk te verteren zijn en een langdurig verzadigingsgevoel geven. Alle mo- derne voedingsadviezen vertellen ons dat we verhoudingsgewijs meer koolhydraten moeten eten dan eiwitten en vetten. Pasta bevat, naast koolhydraten en eiwit, cal cium, ijzer en (vooral de volkorensoorten) B-vi- tamines en voedingsvezels. Het is een ideale voeding voor duursporters, omdat de koolhy draten voor een gelijkmatige energieafgifte zor- gen. mai's zijn gemaakt. Er wor den meestal eieren aan het deeg toegevoegd en soms worden de deegwaren voor- gestoomd, waardoor ze nog sneller klaar zijn dan Ita liaanse pastasoorten. Pasta wordt meestal te lang gekookt. Veel recepten schrijven koken 'al dente' voor, dat wil zeggen net zo lang koken tot de pasta door en door gaar maar nog wel stevig is. Eigenlijk is er maar een manier om te bepalen wanneer dat punt is bereikt: telkens even proeven! De kooktijd van gedroogde pas tasoorten kan varieren van ca. 8 tot 12 minuten; dikkere soorten nemen meer tijd in beslag dan dunne. Het geheim van perfect pasta koken ligt in de eerste plaats in het aan de kook brengen van een ruime hoeveelheid water met een theelepeltje zout: ca. 1 liter water op 100 gram pasta. Pasta zonder zout gekookt heeft minder smaak, maar een scheutje ci- troensap in het water is een goed alternatief. Voeg de pasta pas toe als het water volop kookt en breng het water vervolgens op- nieuw aan de kook. Roer de pasta even door en giet na het koken de 'al dente' pasta meteen af (of voeg een glas koud water toe om het kookproces te stoppen). Schep de pasta in een goed voorverwarmde schaal en roer er meteen een lepeltje olie, stukje boter of de saus door, zodat de pasta niet gaat plakken. Italianen voe- gen vaak al een scheutje olie toe aan het kookwater. Pasta koken in de magnetron heeft weinig zin, dat duurt bijna even lang als op het fornuis. In de magnetron op- warmen gaat wel heel goed. E)oe de pasta dan in een gla- zen of aardewerken schaal en dek deze af met plastic mag- netronfolie, waarin u gaatjes hebt geprikt. Laat de pasta in ca. 2 minuten, afhankelijk van de hoeveelheid, op ca. 600 Watt heet worden*. ande11

Allerhande | 1990 | | pagina 11