Is halfzoete jam minder lang houdbaar? Waarom bevat alcoholvrije wijn toch 0,05 alcoholf Olijfolie in soorten Is looizuur in thee schadelijk voor de gezondheid? hoge bloeddruk en we ge- bruiken weinig zout, maar als mineraalzout dan nog minder natrium bevat, is dat natuurlijk nog beter. MEVR. C.J. v.h. H. TE W. Zeezout bevat evenveel natrium als keukenzout; 1 gram zeezout of keukenzout bevat 400 mg natrium. Mineraalzout bevat 50% minder natrium dan keu- ken- en zeezout, nameiijk 200 mg natrium per 1 gram mine raalzout. Albert Heijn verkoopt mineraal zout onder de naam Seltin. In dit zout is het natrium voor 50% vervangen door mineralen zoals kalium en magnesium. Aange- zien Seltin dus voor een deel nog wel natrium bevat, is het niet geschikt voor mensen die een natriumbeperkt dieet moe- ten volgen. Hiervoor heeft Al bert Heijn een dieetzout in het assortiment dat speciaal be- doeld is voor dieetpatienten. De naam van dit produkt is: Euro dieetzout. Pas geleden ben ik de half zoete jam gaan gebruiken van het AH-merk. Wat ik mij afvraag is, of ik deze jam net zo lang kan bewaren als de 'gewone' soorten jam. In de halfzoete jam zit immers minder suiker. MEVR. E.S. TE A. Suiker wordt in de eerste plaats gebruikt om produkten zoeter te maken, maar geldt ook als een bekend conserveermiddel. Omdat de halfzoete jam minder suiker bevat dan de 'gewone' soorten. jam, kan deze jam in- derdaad minder lang bewaard worden. Om te voorkomen dat de jam snel bederft, is het raad- zaam deze in de koelkast te be waren en aileen een schoon mes of een aparte jamlepel te gebruiken. Aan het mes waar- mee u uw brood smeert, blijven gemakkelijk broodkruimels kle- ven. Als die in de jam komen, vormt dit een voedingsbodem voor schimmel. Overigens geldt dit laatste ook voor andere soorten smeerbaar broodbeleg. Op een fles wijn Schloss Kro- nenburg staat dat deze alco- holvrij is, terwijl er toch 0,05% alcohol in zit. Hoewel dit percentage misschien is te verwaarlozen, vind ik het toch misleidend. MEVR. E.W. TE L. Volgens de Warenwet mag wijn met 0,05% alcohol wel alcohol- vrij worden genoemd. Juist voor mensen die helemaal geen alco hol mogen of willen, heeft Al bert Heijn ervoor gekozen het aicohoipercentage toch op de fles te vermeiden. Wat is het verschil tussen olijfolie van de eerste koude persing en geraffineerde olijf olie MEVR. G.T. TE S. Olijfolie van de eerste persing heeft Albert Heijn in het groene blik en onder de aanduiding 'Ex tra Vierge' van Carbonel. Deze olie is iets groenig van kleur en is geuriger en sterker van smaak dan geraffineerde olie. Daarnaast verkopen wij olie in een roodkleurig blik - eveneens van Carbonel -, onder de aan duiding (zuivere) olijfolie. Deze olie is meestal afkomstig van de tweede persing. De olie wordt geraffineerd, waardoor zij alle kleur verliest en afneemt in smaak. Daarom wordt deze olie daarna opnieuw op smaak (en kleur) gebracht met wat vierge- olie. Ik ben een groot liefhebber van thee. Waar ik me be- zorgd om maak, is de hoe- veelheid looizuur in de thee. Op de verpakking staat hier niets over vermeld. Is looi zuur schadelijk voor de ge zondheid? En maakt het iets uit of ik mijn thee - sterk ge- zet - meng met ca. eenderde halfvolle me Ik? DHR. J.A.C.W. TE D.H. Looizuur komt voor in sterk ge- zette thee. Hoe sterker de thee hoe meer looizuur erin zit. Het is niet schadelijk voor de ge zondheid. De thee krijgt er ech- ter een wrange smaak door. Looizuur heeft een stoppende werking. Het toevoegen van melk heeft in dit opzicht een voordeel. Het looizuur wordt na meiijk gebonden door de melk, waardoor de stoppende werking teniet wordt gedaan. AllerHande 93

Allerhande | 1990 | | pagina 93