en; l|e~ geschied yan het pi enis Eieren verven: zo oud als... Versieren op z'n Oost- europees Leegblazen U kunt het ei bij voor- beeld naast uw oor heen en weer schudden; als u een klotsend ge- luid hoort is het ei niet echt vers meer. Naar- mate een ei ouder wordt, wordt het eiwit namelijk dunner. U kunt dat ook vaststellen door het ei te breken boven een bord. Bij een vers ei blijft het wit als een stevige doorschij- nende massa om de dooier zitten. Als het wit uitvloeit, is dat een teken dat het ei niet meer 'kakelvers' is. U kunt het ei ook onder- dompelen in een hoge pan of kom met water. Een vers ei zakt direct naar de bodem. Bij een ei dat 3 tot 4 weken oud is, is de hoeveel- heid lucht binnen de schaal zo toegenomen dat het ei rechtop, op zijn punt balancerend, op de bodem blijft staan. Een ei dat de bo dem niet raakt en er- gens halverwege blijft drijven, is ouder dan zes weken. Zo'n ei kunt u maar beter weggooi- Bij Pasen horen eieren. Over het ontstaan van paaseieren zijn veel ver- klaringen in omloop. Sommige geschiedkun- digen menen dat het paasei een uitvloeisel is van het Joodse paas- feest. Tijdens het Jood se paasfeest - pesach - herdenkt men de uit- tocht uit Egypte. Aan de vooravond van pe sach serveert men een ceremoniele maaltijd, de seder of seider. Tot de gerechten die al eeu- wenlang bij die gelegen- heid op tafel worden gezet, behoren ook hardgekookte eieren. Ze fungeren als symbool voor rouw en levens- kracht. Volgens een andere le- zing moet het ontstaan van het paasei in het Christendom worden gezocht. Het christelij- ke paasfeest herdenkt de wederopstanding van Jezus. Het ei dient in dit geval niet als sym bool van rouw, maar van nieuw leven. In de vierde eeuw verbood de kerk het eten van eie ren. Het gevolg was dat iedereen die kippen hield met enorme voor- raden eieren kwam te zitten. Pasen was de eerste gelegenheid waar- bij het eten van eieren weer was toegestaan en daar maakte men gretig gebruik van. Er waren zelfs zoveel eieren dat men ze - al dan niet be- schilderd - cadeau gaf. De gewoonte om eieren te verven is zo oud als de menselijke bescha- ving. Zowel in China als in het oude Egypte placht men bij bepaalde gelegenheden eieren een kleurtje te geven. In Oost-Europa en met name in Rusland is het beschilderen van eieren uitgegroeid tot een ware kunstvorm. Vroeger werden voor het kleuren van eieren natuurlijke verfstoffen gebruikt: uischillen, wortel-, spinazie- en bietensap, saffraan of geelwortel en gedroog- de bessen. Ook thee- en gekleurde bloemblaadjes leverden een bruikbaar verfbad op. Misschien wilt u het dit jaar ook eens op die manier doen. Plantaardige verf stoffen leveren mooie bestorven kleuren op. Bruine eieren worden verkregen door aan het kookwater 2 a 3 thee- zakjes of 2 eetlepels los- se theeblaadjes toe te voegen. Het toevoegen van 1 a 2 eetlepels geel wortel (kurkuma) levert gele eieren op en rood- bruine of rode eieren ontstaan door toevoe- ging van een flinke handvol rode uischillen of een flinke scheut bie tensap. Breng het water met de gekozen verfstof en een scheutje azijn aan de kook, laat het water een half uur ko- ken en vervolgens af- koelen. Leg de eieren in het koude verfbad (ver- geet niet om met de eierprikker in de stom- pe kant een gaatje te prikken), breng het ge- heel aan de kook en laat de eieren 8 minuten ko- ken (gerekend vanaf het moment dat het water begint te koken). De eieren direct onder koud stromend water afspoelen en af laten koelen. Een verfbad is de snel- ste en gemakkelijkste manier om eieren tege- lijktertijd te koken en van een feestelijk uiter- lijk te voorzien. Maar er zijn nog andere me- thodes denkbaar. Hard gekookte eieren kunnen bij voorbeeld worden beplakt met stukjes raf fia, verpakkingslint of wollen draadjes. Ook gekleurde papiersnip- pers, kleine kraaltjes, droogbloemetjes, rijst- korrels, linzen en maca roni of vermicellifi- guurtjes zijn als versie- ring te gebruiken. Voor een andere, uit Oost-Europa afkomsti- ge versiermethode hebt u geen lijm nodig, maar plakkaatverf. De verf wordt in een tamelijk dikke laag op de hard gekookte eieren aange- bracht. Zodra de ver- flaag droog is, kunt u er met een'naald of een ander puntig voorwerp lijnen en figuren in gra- veren. Hardgekookte eieren zijn maar beperkt houdbaar. Wie van plan is van de eieren echte kunstwerkjes te maken kan voor het versieren beter leeggeblazen eie ren gebruiken. Het uit- blazen van eieren is minder moeilijk dan het lijkt. Prik met een eier prikker zowel aan de stompe als aan de pun- tige kant van de eieren een klein gaatje in de schaal. Maak het gaatje aan de puntige kant iets groter met een stop- naald en beweeg de naald voorzichtig in het rond, om het struif iets losser te maken. Houd het ei daarna boven een kom en blaas krachtig tegen de stompe kant, zodat het struif in de kom terecht komt. Blijf blazen tot het ei volle- dig leeg is. Spoel het ei schoon door de lege schaal in een kom met lauwwarm water te leg- gen, zodat er wat water in de schaal loopt. Giet het ei al schuddend weer leeg. Herhaal dit tot het water dat uit de schaal loopt, volkomen helder is. De buitenkant van het ei kunt u vetvrij maken met een azijnop- lossing. Eieren die op deze manier zijn behan- deld, zijn onbeperkt houdbaar. AllerHande 87

Allerhande | 1990 | | pagina 87