GeWOON EN OP HUN PAASBEST Zo is de samenstelling van een ei Bewaren: met de stompe kant naar boven Het ei, symbool van vruchtbaarheid, geboorte en levensdrang, is een boeiend produkt dat ook nog prachtig is verpakt: eln zacht glanzend, volmaakt ovalen doosje. Wat er fi^at doosje zit en hoe u de buitenkant ter ere van Pasen noglmooier kunt maken, vertellen we hier. Hoe vers is een De inhoud van een ei bestaat voor ongeveer tweederde uit eiwit; de rest van de ruimte bin- nen de eierschaal wordt ingenomen door de dooier. De dooier be staat voor ongeveer de helft uit water. De an- dere helft van het eigeel is opgebouwd uit prote inen (16%), vetstoffen (32%) en een kleine hoeveelheid (2%) mine- ralen, waaronder cal cium, fosfor en ijzer. Ook het eiwit bestaat voor het overgrote deel (86%) uit water. De overige bestanddelen zijn proteinen (13%) en mineralen (1%). De eierschaal bestaat voornamelijk uit kalk (95%) en proteinen (4%). De schaal is po- reus en 'ademt'. Van- daar dat eieren gemak- kelijk de geur opnemen van sterk ruikende pro- dukten die in de buurt liggen. Aan de stompe kant van het ei bevindt zich een lege ruimte - de luchtkamer. Naar- mate een ei ouder wordt, neemt die lucht kamer in omvang toe. Als eieren op de juiste manier worden be- waard, zijn ze circa 6 weken houdbaar. Eieren moeten altijd met de stompe kant naar boven in het doosje of eierrek- je worden gezet, zodat de luchtkamer van het ei zich bovenin bevindt. De dooier blijft daar- door beter door het wit omsloten. Eieren blijven het langst goed in een koele ruim te; de ideale bewaar- temperatuur ligt tussen de 7 en 13°C. De koel- kast is dus eigenlijk te koud en de keuken te warm; een kelder of een onverwarmde provisie- kast is van oudsher de beste plek. Mensen die veel eieren gebruiken en niet over een kelder of provisie- kast beschikken, kun- nen hun eiervoorraad het beste in een keu- kenkastje bewaren; doorgaans zullen de eie ren op zijn voordat het einde van de houdbaar- heidstermijn in zicht komt. Het keukenkastje mag zich natuurlijk niet vlak naast het fomuis of de oven bevinden en de eieren kunnen het best binnen een week of twee worden gebruikt. Wie maar af en toe een eitje eet en ook niet vaak eieren in een ge- recht verwerkt, doet er verstandig aan niet te veel eieren tegelijk te kopen. Hoe kun je weten of een ei vers is of niet? Ten eerste natuurlijk door te letten op de verpakkingsdatum op de doos. Als u gewend bent de eieren uit de verpakking te halen, is het raadzaam het da- tumstempel uit te knip- pen en bij het eierrekje te leggen. Mocht u dat een keertje vergeten zijn of om een andere reden in dubio staan over de versheid van uw voorraadje eie ren, geen nood: er be- staan diverse foefjes om een ei op versheid te controleren. 86 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 86