Internationaal gezelschap Duits, Engels en Party! Gewoon brooddeeg a tuurlijk geen gewone buiten- lucht, want die is niet hele- maal schoon. Alle lucht wordt uit de verpakking ge- zogen voordat de broodjes erin gaan. Vervolgens wordt er zuivere koolzuur ingebla- zen. Dat voorkomt schim- melvorming. Tussen twee haakjes: koolzuur is in geen enkel opzicht gevaarlijk; de lucht die we inademen be- staat ook voor een flink ge- deelte uit koolzuur. En, wel- licht ten overvloede: AH's huisbakker is zeer streng als het om hygiene gaat. Schoon werken is nu eenmaal de sleutel tot houdbaarheid. Daarom lopen er bij de huis bakker veel controleurs rond en is er een laboratorium waarin de dagproduktie steekproefsgewijs aan tal van onderzoeken wordt onder- worpen. AH's assortiment voorver- pakte broodjes loopt op het Europa van 1992 vooruit met croissants, pistolets, baguet tes en stokbrood zoals ze in Frankrijk gegeten worden, met Kaiserbrotchen uit Duitsland, met typisch En- gelse muffins... Aan al die broodjes ligt ba- sisdeeg ten grondslag, maar daar wordt natuurlijk op ge- varieerd om zo'n internatio naal gezelschap te creeren. Voor de lekkere croissants bij voorbeeld wdrdt er roomboter aan het deeg toe- gevoegd. Naast die deegva- riaties heeft elk soort broodje z'n eigen vorm en bakwijze. Voor sommige soorten liet AH's huisbakker zelfs spe- ciale apparatuur ontwikkelen. Voor de Franse broodsoor- ten bij voorbeeld. AH's stokbrood, baguettes en pistolets onderscheiden zich door hun kwaliteit en dat heeft alles te maken met de rustige manier waarop ze gebakken worden. In het al- gemeen worden deze brood- soorten met een nogal flink tempo gemaakt. Onze huis bakker daarentegen laat het deeg tenminste drie uur zachtjes rijzen. Daardoor kan hij een lagere temperatuur aanhouden en een geringere hoeveelheid gist. Hij moest er wel een speciale rijskast voor laten ontwerpen, maar gezien het resultaat was die investering alleszins de moei- te waard. Snelheid is juist wel geboden voor de shoarmabroodjes. Het voorbakken van deze leuke platte broodjes van pita-deeg is in negentig se- conden gepiept (het voorbak ken van de andere broodjes duurt gemiddeld veertien mi- nuten). Het deeg moet vrij droog en vetarm zijn en daarom wordt er amper broodverbeteraar toegevoegd. Om de broodjes in zo'n goe- de conditie te krijgen dat ze thuis mooi 'ploffen' (gemak- kelijk open te snijden en te vullen) worden ze in een speciale shoarma-oven op kokend hete platen gebak ken. Uit de directe buurlanden in oost en west komen het Kai serbrotchen (de met een ster getooide krokante bolster met de zachte kern) en de Muffin, die eind vorig jaar aan het assortiment werd toegevoegd. Muffins (niet te verwarren met de zoetige cake-achtige Engelse scones) worden van puur brooddeeg gemaakt. Ze lijken een beetje op beschuitbollen, maar heb- ben een dichtere structuur. Dat blijkt al uit het gewicht: een beschuitbol weegt door- gaans 25 gram, een Muffin haalt met gemak 35 gram. Muffins lenen zich uitste- kend voor hartige hapjes. Voor een Muffin Pizza bij voorbeeld. Het recept leest u in het speciale receptenboek- je dat AH heeft laten maken. Daarin treft u trouwens ook veel leuke ideeen aan voor de andere soorten voorgebakken broodjes. Handig om in huis te hebben dus, dat boekje met een voorraadje broodjes. Voor als u zelf trek krijgt op momenten dat de winkel ge- sloten is. Of voor onver- wachte visite. zorgt ervoor dat de broodjes ongeveer acht weken houd- baar blijven (broodjes met vleesvulling ongeveer zes we ken). Het geheim zit in de lucht. De zogeheten geconditio- neerde verpakking is lucht- dicht, zodat de broodjes ab- soluut nergens mee in aanra- king kunnen komen. De lucht die erin zit is na- broodjes van het AH merk is die vraag eenvoudig te beant- woorden: uit uw eigen oven. Altijd vers brood in huis... Het is al bijna gewoon, maar toen was het bijzonder, te- meer daar de leverancier ver- zocht werd voorgebakken broodjes te maken die lang houdbaar waren. Bovendien leek het AH een leuk idee om het. assortiment broodjes een internationaal karakter te geven. AH's huisbakker is op alle fronten glansrijk ge- slaagd. Het basisdeeg bestaat net als voor 'gewoon brood' uit bloem, water, gist, wat zout en een beetje broodverbete raar (plantaardig vet dat het brood soepel en smeu'ig maakt). Halverwege het bak- proces wordt dat proces ge- stopt, waarna de broodjes hygienisch verpakt worden. De uitgekiende verpakking AllerHande 25

Allerhande | 1990 | | pagina 25