Verzorgd naar vraagt am Preset zachtheid r AH Koffiefilters Levert alcoholarm bier minder Calorieen dan gewoon bier Werkt plantaardige sojaolie cholesterol- verlagend? vHTi van oploskoffie is daarentegen veel minder afhankelijk van die grondstofprijzen. Dit komt om- dat bij oploskoffie de produktie- kosten naar verhouding hoger zijn. Het verwerkingsproces van op loskoffie is namelijk tijdrovend en kostbaar. Van koffiebonen wordt zeer sterke koffie gezet. Deze koffie wordt gevries- droogd, waardoor het vocht er- aan onttrokken wordt en korrels overblijven. Wanneer de koffie bonen goedkoper worden, zal dit dus minder invloed hebben op de prijs van de oploskoffie, omdat het produktieproces even duur is gebleven. Overigens duurt het sowieso enige tijd voordat de klant op loskoffie van de goedkoper ge- worden koffiebonen in de winkel aantreft. Oploskoffie wordt na melijk geruime tijd vooruit ge- produceerd en er worden flinke voorraden van aangelegd. Mochten prijsverlagingen dus van invloed zijn, dan zal de klant dit pas na enige tijd in de winkel merken. In AllerHande nr. 1 van dit jaar kon u in de rubriek Allerlei Nieuws lezen dat AH ook kof fiefilters van het eigen merk heeft die zijn ver- vaardigd van kringloop- papier. Dit is niet juist. De AH koffiefilters zijn er wel van gebleekt en ongebleekt papier, zit- ten in een pak van 80 stuks en zijn er in twee formaten, nr. 2 en nr. 4. De ongebleekte koffie filters zijn vriendelijker voor het milieu, en zijn, omdat ze niet gebleekt worden, niet wit maar bruin van kleur. Enige tijd geleden heeft u de zogenaamde alcoholarme biersoorten (0,5% of 2,5% alcohol) geintroduceerd. Graag zou ik van u willen weten of er verschil in Calo rieen is tussen de alcoholarme biersoorten en de soorten met 5% alcohol. A.J.M. TE N. De Calorieen in bier zijn afkom- stig uit koolhydraten en alcohol. Het koolhydraatgehalte in ge woon bier en in alcoholarm bier is nagenoeg hetzelfde. Wanneer dus het alcoholpercentage af- neemt, neemt ook het aantal Calorieen af. Gewoon bier (met 5% alcohol) bevat 43 Calorieen per 100 ml. Ter vergelijking ge- ven we u hier een overzicht van de Calorieen per 100 ml in en- kele biersoorten die bij AH te koop zijn: Buckler alcoholarm (0,5%): 19 Calorieen Schuttersbier free (0,5%); 23 Calorieen Brouwers Bier alcoholarm (0,5%): 23 Calorieen Amstel light (2,5%): 26 Calorieen Brouwers Bier light (2,5%): 28 Calorieen Overigens is de inhoud van een glas bier 250 ml en van een flesje 300 ml. Op sommige flessen met plantaardige sojaolie staat dat sojaolie cholesterol-verlagend werkt. Op de sojaolie van het AH-merk staat dit niet. Maar als ik de ingredienten van de produkten ga verge- lijken, zit er precies hetzelfde in. Is de AH Sojaolie nou wel of niet cholesterol-verla gend? En zo ja, waarom staat het dan niet op de fles? MEVR. R.v.T. TE A. Zowel de plantaardige sojaolie van het AH-merk als die van an- dere merken bevat 60-65% meervoudig onverzadigd vet. Hiervan wordt inderdaad ge- zegd dat het cholesterol-verla gend werkt. Albert Heijn is ech- ter terughoudend met betrek- king tot het zetten van dergelij- ke 'gezondheids-uitspraken' op de verpakking. Vandaar dat deze tekst op de fles van het AH-merk vooralsnog ontbreekt. AllerHande 77

Allerhande | 1990 | | pagina 77