7a sJA 3. Wat kan ik tegen roos doen? 4. Wai kan ik tegen gespleten haarpunten doen? 5. Wat is beter: borstelen of kammen? 6. Hoe kan ik met mijn haar toch iets leuks doen? 7. Is fohnen slecht voor m'n haar? 8. Heeft het gebruik van hairspray een slechte invloed? 9. Mijn haar valt heel erg uit, hoe komt dat? 10. Is een kindershampoo eigenlijk nodig? lingprodukt vooral bij men- sen met stevig krul- of kroeshaar. Het is een vettige substantie die u door het droge of vochtige haar kneedt om het in model te brengen. Het verzorgt en geeft glans. Zoals u begrijpt is het niet aan te raden bij vet haar. Roos is heel vervelend dat wel, maar eigenlijk is het een onschuldig kwaaltje: bij roos is sprake van een versneld af~ schilferen van de hoornlaag van de huid. Die afschilfering gebeurt op ieder mensen- hoofd (het zijn dode huidcel- len). Daar is dan ook alles mee gezegd. Desondanks wilt u er vanzelfsprekend graag vanaf. Er zijn speciale anti-roos shampoos die een remmende werking hebben op de aan- maak van cellen, waardoor er dus ook minder dode cellen kunnen afschilferen. Was uw haar consequent met een anti-roos shampoo en ver- mijd altijd irritatie van de hoofdhuid door krabben of harde kammen of borstels. Elk haartype kan gespleten ('dode') haarpunten verto- nen, dus niet alleen droog haar. Wel splijten haarpunten bij lang haar makkelijker dan bij kort haar, omdat lange haren ouder zijn en dus meer te verduren hebben gehad. Dat een haar splijt is op zich niet abnormaal. Maar als u die gespleten puntjes gewoon laat zitten, splijten de haren langzaam verder. Regelmatig laten bijpunten is dus geen overbodige zaak. Heeft u een extreme hoeveelheid dode punten in het haar en komen ze na het bijknippen acuut terug, dan kan het zijn dat u het haar onjuist behandelt; te hardhandig borstelen of kammen, een verkeerd ge- bruik van haardrogers en blootstelling aan zon, zee, kou en chloor kunnen het splijten van haar sterk verer- geren. U verkleint de kans op splijten aanzienlijk door een zachte borstel en een ntilde, op uw haartype afge- stemde shampoo en creme- spoeiing te gebruiken. Bij vet haar behandelt u eventueel alleen de haarpunten. Laat het haar zo veel mogelijk aan de lucht drogen. Dat is voor ieder haartype verschillend. Belangrijk om te weten is dat u met borste len de talg van de hoofdhuid over het haar verdeelt. Bij vet haar kunt u borstelen dus maar beter achterwege laten. Dit haartype is het meest ge- baat bij een grove kam. Bij droog haar is het juist omge- keerd; borstel het regelmatig door met een zachte (baby-) borstel. Als u krullen heeft is aller- eerst de vraag of u de krul in ere wilt houden. Zoja, kam het haar dan-alleen licht door met een speciale permanent- kam. Borstelen heeft meestal een voile, golvende coupe tot resultaat. Gaat het haar plui- zen, dan verhelpt u dat met een stylingprodukt zoals wax of (wet)gel. Voor dun, slap en steil haar neemt u even- eens de borstel ter hand. Het lijkt voller als u tegen de richting in borstelt en het vervolgens met de handen in model brengt. Normaal, stevig haar kan veel hebben; u kunt het af~ wisselend kammen en borste len. Voor ieder haartype geldt: behandel het zachtzinnig. Trekken of touperen kan het beschadigen. Hoewel het vaak lijkt alsof er met halflang haar niet veel te beginnen is, zijn er genoeg trucjes om het elke dag weer anders te dragen. Als u het haar'laat groeien is die 'tussenlengte' heel verve- lend, omdat het dan net te kort is om samen te binden en net te lang om los te laten hangen. Losjes opsteken is bij deze haarlengte een prima oplossing. Dat doet u door het haar per pluk met een speldje boven op het hoofd vast te zetten. Los staat waarschijnlijk wel leuk als het haar niet in het gezicht valt. Trek van oor tot oor een overdwarse schei- ding, pak het haar dat naar voren valt tot een staartje bovenop het hoofd, duw het iets naar voren en zet het met een mooie speld vast. U haalt de jaren vijftig terug door uw haar met een mooie brede haarband naar achteren te doen. Simpeler kan het niet, en toch staat het heel verzorgd. Droge, hete lucht is niet echt goed voor uw haar, maar als u de fohn op verstandige wijze gebruikt, hoeft dat geen bezwaar te zijn. Veel mensen houden, meestal om dat ze haast hebben, de fohn heel dicht op het haar, omdat het dan sneller droog is, en dat is ronduit slecht. Het haar droogt dan te veel uit en splijt sneller. Houd de fohn dus altijd op ongeveer 30 cm afstand van het haar; het kost zo echt maar een paar minuutjes extra voor het droog is. Het haar gewoon aan de lucht laten drogen blijft na- tuurlijk het beste. Dus als u een beetje tijd hebt, laat het dan zo veel mogelijk aan de lucht drogen en begin pas met fohnen als het bijna droog is. Er wordt wel eens gezegd dat gels en sprays slecht voor het haar zijn, omdat er che- mische stoffen in zitten. Men vergeet echter nogal eens dat zo'n produkt speciaal voor het haar ontwikkeld is en dus ook vrijwel altijd een grote hoeveelheid verzorgen- de stoffen bevat. Hairspray dient altijd als 'fi nishing touch'. Als het haar eenmaal in model gebracht is, verstuift u het over het hele kapsel. Het haar blijft dan zitten zoals u het wilt en bovendien krijgt het een mooi glansje. En u spoelt het er heel gemakkelijk weer uit. Wat het milieu betreft: alles wat er in de AH-winkels in spray-vorm verkocht wordt is CFK-vrij (vrij van schade- lijke drijfgassen). Er zijn allerlei factoren die haaruitval tot gevolg kunnen hebben: stoornissen in de hormoonhuishouding, ziekte, medicijnen, een tekort aan protei'ne en ijzer of vitamine B, te veel vitamine A, een slechte bloedsomloop, che- micalien die bij verven en permanenten worden ge bruikt, en ga zo maar door. Onder normale omstandighe- den verliest een mens per dag 100 tot 300 haren. Dat lijkt veel, maar is heel normaal. U hoeft dus geen alarm te slaan als er wat haar in uw kam achterblijft. Zelf signaleert u het waarschijnlijk snel ge noeg wanneer uw haar ex- treem uitvalt. Ga na of uw dagelijkse voeding alle be- langrijke vitaminen en mine- ralen bevat en pas uw menu zo nodig aan, probeer u te herinneren wanneer het be- gon en komt u echt niet ach- ter de mogelijke oorzaak, ga dan vooral naar de dokter. Kinderen hebben meestal geen haarproblemen en hoe- ven dus geen speciale sham poos te gebruiken. Hun haartjes worden slechts ge- wassen uit oogpunt van hy giene en een keer per week is genoeg. In feite zou elke normale shampoo voor jonge kinderen dus geschikt zijn, ware het niet dat de sham poo absoluut niet mag prik- ken in de ogen en heel erg mild moet zijn omdat het haar van kinderen nogal dun is. Speciale babyshampoo is daar qua samenstelling hele- maal op afgestemd. Daarom is het wel zo veilig die sham poo te gebruiken.

Allerhande | 1990 | | pagina 73