Frankrijk, van stokbrood tot quiche De verenigde smaken van Amenka De smeltkroeskeuken Naarmate de belangstelling voor het eten en bereiden van uitheemse gerechten toe- nam, deden steeds meer bui- tenissige groenten en vruch- ten hun intrede: koolrabi, pompoen, broccoli, knolven- kel, tauge, snijbiet en bleek- selderij, om maar een paar -thans alledaagse-voorbeel- den te noemen. Voor veel mensen was en is Frankrijk het favoriete va- kantieland. Ongeveer gelijk met de opkomst van bij voorbeeld Chinese, Italiaan- se, Spaanse en Griekse res taurants, kwamen ook de Franse bistro's in zwang. Daar leerden we niet alleen uiensoep en pate met stok brood eten, maar ook slak- ken, bouillabaise en knof- lookboter. In Frankrijk zelf proefden we romige kazen als Brie, Camembert en Port Salut. We waagden ons ook - eerst nog aarzelend, maar gaandeweg met groeiend ani- mo - aan pittiger kaassoorten als Roquefort en geitekaas. Thuis experimenteerden we met het bakken van quiches, het bereiden van vlees of kip in wijnsaus en het maken van chocolademousse. En 's avonds onthaalden we onze vrienden en kennissen op een Frans kaas- en wijn- festijn. Stokbrood moest je in die dagen speciaal bij de bakker bestellen; croissants waren alleen in Frankrijk zelf te koop. Nu is stokbrood net zo gewoon als een halfje wit en hoeven we onze zondagse croissantjes alleen nog even op te bakken. Ook Franse kazen en pate zijn volledig ingeburgerd geraakt. En veel gerechten die in de tijd van de bistro's furore hebben ge- maakt, zijn nog steeds popu- lair of worden het weer. De nieuwste trend op eetge- bied komt niet uit Frankrijk, maar uit de Verenigde Staten. De invloed van dit land op onze eetgewoonten rijkt ver- der dan de overal ter wereld ingeburgerde hamburger, de groeiende belangstelling voor mai's en de huidige populari- teit van ijsbergsla. Van de Amerikanen hebben we ook het instituut 'brunch' - een samentrekking van de woor- den breakfast en lunch - overgenomen. Maar dat is een relatief oude trend en dus geen echte trend meer. De jongste trend betreft de Amerikaanse ge- woonte om produkten en ge rechten uit verschillende lan- den en werelddelen door el- kaar te husselen. De gewoonte is ontstaan in California, waar veel Mexica- nen en mensen van Aziati- sche afkomst wonen. Behalve Amerikaanse produkten, zijn daar dus ook allerlei ingre- dienten uit de Mexicaanse en de Oosterse keuken te koop. A1 die produkten worden in de Californische keuken op- gewekt met elkaar vermengd, vaak met alleszins smakelijke resultaten. De internationale smeltkroes keuken zal ongetwijfeld ook in Europa furore maken. En waarom niet? Waarom zou je geen Chinese sojasaus kun- nen gebruiken in combinatie met een oerhollandse groente als spruitjes, een Franse groentetaart kunnen maken met paksoi of een fijngesne- den Spaanse peper door de macaroni kunnen roeren? Wie een goed gevoel heeft voor smaken, kan zich achter het fornuis naar hartelust uit- leven en zal ongetwijfeld de ene verrassing na de andere uit de pannen toveren. We kijken nu al niet meer op van zoete pizza's en als tosti ver- momde croissants. Toch schuilt in de trend om de karakteristieke produkten van het ene land te verwer- ken in min of meer traditio- nele gerechten van een ander land ook een gevaar. De kans bestaat dat we over niet al te lange tijd overal ter wereld hetzelfde (kunnen) eten. Dat geen enkel gerecht meer ken- merkend is voor een bepaald land of als iets bijzonders wordt ervaren. Vooralsnog kunnen we ech- ter vooral van de voordelen profiteren: voor een spaghet ti alia Bolognese hoeven we niet meer naar Italie, voor moussaka niet meer naar Griekenland en voor echt Chinees eten niet meer naar China. Alles - bijna alles - is in ons land te koop. AllerHande65

Allerhande | 1990 | | pagina 65