AllerEerst ,1 GEMBER I V Tips, ideeen, informatie: van alles wat bij elkaar. Om even in te snuffelen, te onthouden en te bewaren. Albi VLOEIBAAR MILIEUVRIENDELIJKER VERPAKT IS EEN WORTELKNOL Linten als tafelversiering V. KArXh'f-.-i V 1!fr 11 In het schap, naast de beken- de pakken Albi waspoeder, kunt u tegenwoordig twee 'broertjes' zien staan: Albi- matic vloeibaar en Albitotaal vloeibaar. Dit zijn vloeibare wasmiddelen die niet in 'n plastic fles zijn verpakt, maar in een handig karton- nen pak met een inhoud van l'/2 liter. De kartonnen ver- pakking van Albi vloeibaar heeft alleen een binnenver- pakking van kunststof. Ver- der kan de buitenverpakking heel gemakkelijk van de bin- nenverpakking worden ge- scheiden. Het karton kan dan bij het oud papier en u hoeft alleen de binnenver- pakking weg te gooien. tSttar Heeft u binnenkort een di- neetje? Breng uzelf en uw gasten in voorjaarsstemming door linten over de tafel te spannen in pasteltinten die bij uw (effen) tafelkleed pas- sen. Lichtgroene en lila lin ten bij voorbeeld geven een heel verrassend effect op een wit of heel lichtblauw ta felkleed. U kunt de linten aan de rand van het kleed naar binnen vouwen en aan de onderkant vastzetten met plakband. Het staat extra mooi wanneer u de kleur van servetten en bloemen ook aanpast. Met bij voorbeeld krokusjes in zachte tinten haalt u de lente in huis. Naam: Gember (wortel), (Zingiber Officinale). Plaats van herkomst Voornamelijk India, China en Maleisie, maar ook Brazilie, Jamaica, Kenia en Nigeria. PlantdeelDe verdikte wortelstok van de gem- berplant. Oogst en verwerking: De gemberplant is een rietachtige plant met lange Stengels. Alleen de wortelknol wordt gebruikt. De knollen moeten voor consump- tie altijd worden ge- schild. Stukjes gember- wortel kunnen vers worden gebruikt, maar meestal wordt de knol gedroogd (gemberpoe- der, djahe) of geconfijt. Bijzonderheden: Gem ber bevat veel vluchtige olien, die de typische smaak en geur aan de wortel geven. Verse gemberwortel is het meest aromatisch. De olien hebben een gun- stig effect op de spijs- vertering. Bovendien bevat (vooral verse) te gember een stof die vlees malser maakt. Het vlees kan ook worden ingewreven met gem- berpoeder. Smaak/Eigenschappen Gember heeft een pitti- ge, wat hete smaak. Verse gember smaakt heel aromatisch en fris- zuur, geconfijte gember is pittig-zoet. Gember- poeder is het meest neutraal en geeft vooral geur aan gerechten. Gebmiksmogelijkheden Gember wordt meestal in oosterse gerechten gebruikt, maar een snufje gemberpoeder is ook heel lekker in Hol- landse stamppotten, vis- gerechten en stoofvlees. Van oudsher gebruikt men gemberpoeder in kruidkoek en speculaas. Verse en geconfijte gember zijn lekker in vruchtensalades en bij kaas- en vleesgerechten. Houdbaarheid: Stukjes verse gemberwortel kunnen 2 tot 3 weken in een open plastic zak- je in de groentelade van de koelkast worden be- waard. Gemberpoeder en geconfijte gember kunnen in een afgeslo- ten potje enkele maan- den worden bewaard. 4 AllerHande

Allerhande | 1990 | | pagina 4