vandeAH-HUISTRAITEUR De maaltijden ZIJN ALTIJD VERS Koken als een restaurantkok Langer houdbaar door super- magnetron Gekoeld naar de winkels Waar bewaren? beeld gebeuren dat de trai- teur zelf naar de groente- markt reed om citroenen te kopen, omdat de eerder gele- verde citroenen hem niet be- vielen. Een ander belangrijk kwali- teitsaspect: er worden geen toevoegingen verwerkt. Ze zitten niet in de ingredienten en worden tijdens de berei- ding niet toegevoegd. Dus: geen conserveermiddelen en geen kleur- en smaakstoffen. De maaltijden zijn echt vers. Op de vraag hoe dat kan (ze zijn immers een paar dagen houdbaar) gaan we straks verder in. Behalve uit de keuze van de ingredienten, blijkt de culi- naire inslag van de AH- Huistraiteur vooral uit de re- ceptuur en uit zijn manier van eten koken! Kijk maar eens naar de sauzen. Die worden van begin tot eind zelf gemaakt. Er wordt bouillon getrokken van kalfs- botten. Met een vers 'bou quet garni' (verse kruiden) trekt die bouillon 36 tot 48 uur tegen de kook aan. Door inkoken (reduceren) ontstaat er een geconcentreerde 'jus de veau', die een ideale basis vormt voor allerlei heerlijke sauzen. Een puur natuurlijke smaakmaker dus! En: zoals Voordat een maaltijd het predikaat AH- Huistraiteur ver- dient is er uit- gebreid ge- proefd en geoordeeld. het vroeger ging, heel am- bachtelijk. Alleen op grotere schaal, in grotere pannen. Niet alles gebeurt trouwens in heel grote pannen. Het bakken van de omeletjes (voor nasi en bami) is daar een goed voorbeeld van. Voor maaltijdproducenten zijn ingenieuze apparaten in de handel waarmee je in snel tempo reuze-omeletten kunt bakken. Zo'n apparaat heeft de AH-Huistraiteur bewust niet gekocht. Hij bakt de omeletten net als thuis in kleine eenpersoons-koeke- pannetjes. Er staan er veertig op een langzaam draaiend plateau met veertig kook- plaatjes. Elf man bakken op die manier tweeduizend omeletten per uur. Wat onze traiteur zelf kan maken, maakt hij zelf. En als bestaande apparatuur hem niet bevalt, laat hij zelfs iets nieuws ontwikkelen. Sommi- ge dingen zijn echter prima. De uit Italie geimporteerde pasta-machine bij voorbeeld. Daar rollen prachtige vellen lasagne uit. De verse maaltijden van de AH-Huistraiteur worden ge- pasteuriseerd middels een moderne computergestuurde microwave-techniek. Die me- thode heeft onze traiteur zelf ontwikkeld. Schrik niet bij het begrip gepasteuriseerd. Het heeft geen enkele in- vloed op de smaak, de struc- tuur of de kwaliteit. Dat zit 'm in de microwave-tech niek. En daar hoeft ook nie- mand van te schrikken, want in feite gaat het om een su per-magnetron. De magne tron van de traiteur, die dus voor pasteurisatiedoeleinden wordt gebruikt, heeft de vorm van een lange, roest- vrijstalen tunnel. Met kijk- raampjes in de zijkanten. Het bijzondere is, dat de gewen- ste temperatuur ongelofelijk exact kan worden afgesteld. Zo zelfs, dat de maaltijden die er dichtgeseald en wel (op een lopend bandje) in een kalm tempo doorheen gaan plaatselijk kunnen wor den verwarmd. Zo krijgt elk onderdeel van de maaltijd de benodigde pasteurisatie- warmte, maar nooit meer dan nodig is. Er zijn tachtig verschillende pasteurisatie- programma's. Aan het eind van de tunnel wordt de tem peratuur van de maaltijden ter controle nog eens extra doorgemeten. Kortom, het is een veilige manier van con- serveren waar de kwaliteit niet in het minst onder lijdt. Het achteraf pasteuriseren is meer dan een veilige metho- de. Het biedt ook voordelen op culinair gebied. Zo kan groente kort gekookt en vlees kort gebraden worden, omdat alles na de bereiding even door en door wordt verhit. Geen overgare worte- len dus, geen doorgestoomde kip, maar alles beetgaar en sappig, alsof u het zojuist zelf klaargemaakt heeft. De structuur van alle ingredien ten blijft zoals ie was. Bij an- dere vormen van verhitten lukt dat niet. Daarbij zijn langdurig hoge temperaturen van buitenaf nodig om ook de kern goed te verhitten. En dat doet de buitenkant en de structuur van de maaltijd geen goed. Bij micro-wave- De maaltijden van de AH-Huistraiteur zijn kort houdbaar, omdat ze vers zijn. U kunt ze blinde- lings pakken in de AH-winkel, want u zult nooit maaltijden aantreffen waarvan de THT-datum (Tenminste Houdbaar Tot) is verstreken. Thuis moet u die datum wel in de gaten houden. Eron- der staat dit zinnetje: 'Binnen 2 dagen na aan- koop consumeren'. Dat heeft te maken met de teruglopende houdbaarheid na aankoop. Dat wil zeggen: als de bewaartemperatuur hoger is dan 4°C. En in veel koelkasten is dat het geval. pasteurisatie komt de tempe ratuur nooit boven de 72 graden en het duurt allemaal maar een paar minuten. Na dit 'ritje' gaan de maaltij den naar een enorme koel- kast waar ze versneld wor den gekoeld (0-l°C). Van elke partij wordt een aantal maaltijden extra op kwaliteit gecontroleerd. Daarna wordt zo'n partij vrijgegeven (of niet) om snel en koel naar de winkels van AH te worden vervoerd. En daar liggen ze in het koelmeubel, waar het culinair voordeel voor u be- gint. Maaltijden van restau- rantkwaliteit met veel ingre dienten, die u zelf niet even snel zou kunnen maken. Met de dertig verschillende maal tijden en losse gerechten van de AH-Huistraiteur draait u daar uw hand niet voor om! AllerHande 55

Allerhande | 1990 | | pagina 55