Vervangen van KUNSTMATIGE KOMT OP GANG Trends Het gebruik van additieven in ons voedsel staat enorm in de belangstelling. Wat AH betreft blijft het daar niet bij. Er wordt achter de schermen hard gewerkt om sommige kunstmatige additieven te vervangen. De eerste resultaten zijn er. Op zoek naar alternatieven Smaak blijft hetzelfde Wettelijke beperkingen Niet over een kam scheren ADDITIEVEN AH heeft er niet veel ophef van gemaakt als produkten geen additieven bevatten. Op artikelen van het AH-merk stond bij voorbeeld nooit 'Bevat geen kieurstoffen' of 'Bevat geen conserveermid- delen'. Als ze niet werden vermeld, zaten ze er gewoon niet in! A1 meer dan een jaar geleden heeft AH de leveranciers van de AH-merken gevraagd om alternatieven te zoeken voor kunstmatige toevoegingen. Om te beginnen moesten de kieurstoffen bij de kop geno- men worden, ook omdat AH daarover de meeste brieven en telefoontjes krijgt (via de Service Lijn). De meest ter discussie staan- de kunstmatige kieurstoffen zitten vooral in via, toetjes en snoep (in fruitgums en Engelse drop bij voorbeeld). Het ging om de gele stof tar- trazine (E102) en om de rode stof erythrosine (E127). Deze stoffen zijn voordelig en de kleur is tot in de fijnste nuances regelbaar. Het vervangen van deze twee kunstmatige, door natuurlij- ke additieven, is niet echt eenvoudig. Voor het geel van E102 werd een goed alterna- tief gevonden door vier kieurstoffen van natuurlijke herkomst te mengen. Caro- teen (E160a) en annatto (El 60b) leveren samen een oranje kleur op (deze combi- natie wordt ook gebruikt voor het bijkleuren van boter en kaas). De tegenpolen cur- cumine (saffraan/ElOO) en ri- boflavine (vitamine B2/E101) maken er mooi geel van. Een natuurlijke vervanging van het rood van E127 vormt bietenrood (E162) dat wordt onttrokken aan gemalen, ge- kookte bieten. De vervanging van kieurstof fen heeft geen enkele invloed op de smaak. Ze worden, net als de kunstmatige kieurstof fen vroeger, uitsluitend toe- gevoegd omdat het oog ook wat wil! We zijn er nu een- maal aan gewend dat pro dukten een bepaalde kleur hebben, ook al kan die ge- wenning natuurlijk ook in de richting van 'kleurloos' gaan, maar meestal worden kleur- loze produkten als minder aantrekkelijk ervaren. Toch zijn er al uitzonderingen. Vermicelli bij voorbeeld werd vroeger geel gekleurd en nu niet meer. AH voert zo'n operatie vrij- willig en op eigen initiatief uit. Volgens de wet hoeft het (nog) niet. Sterker nog: de wet vormt soms een struikel- blok om kunstmatige toevoe gingen door natuurlijke te vervangen. Amsterdamse ui- tjes bij voorbeeld zijn zilver- uitjes met kleurstof. Volgens de wet mag alleen de gele kunstmatige kleurstof El02 gebruikt worden. En daar willen we nou juist vanaf! Dergelijke bepalingen be- staan ook voor kookpuddin- gen (in zakjes). Er is al veel geexperimenteerd met na tuurlijke stoffen maar die zijn nog niet toegestaan! E102 en E127, deze twee kieurstoffen, komen dus veel minder voor in produkten van het AH-merk. Daar blijft het niet bij. Samen met de leveranciers van die pro dukten is AH bezig om al ternatieven te zoeken voor andere kunstmatige additie ven als conserveermiddelen, geur- en smaakstoffen en smaakversterkers. Dat is niet op een achternamiddag gere- geld. De kwaliteit van de produkten zoals u die ge wend bent, mag er niet op achteruit gaan. Bovendien vergt elke omschakeling de nodige aanpassingen in de produktie. Soms moeten er totaal nieuwe produktielijnen worden opgezet. Tot slot nog dit: additieven mogen niet over een kam worden geschoren. Veel hulpstoffen zijn al natuurlijk of, als dat niet zo is, wette- lijk toegestaan en onschade- lijk. En vaak vergemakkelij- ken ze het gebruik van een produkt. Zo wordt er op AH's rozijnen olie als glans- middel gebruikt. Niet alleen omdat de rozijnen daar een helder glanzend uiterlijk van krijgen, maar ook omdat ze daardoor minder samenklon- teren. Ander voorbeeld: aan gemalen vlees mag de slager ascorbinezuur (E300) en ci- troenzuur (E330) toevoegen. Dit zijn zogenaamde anti- oxydanten die verkleuring te- gengaan. 't Klinkt misschien niet prettig, maar schijn be- driegt: citroenzuur is een na tuurlijk additief, ascorbine zuur is gewoon vitamine C. AllerHande 43

Allerhande | 1990 | | pagina 43