Wat is precies het alcohol- percentage van sherry? Er is in Nederland in- derdaad een wetgeving geweest die bepaalde dat alle sherry 17% al cohol moest bevatten (warenwet). Op 1 ja- nuari 1986 is Spanje toegetreden tot de EEG. Van Spaanse zijde is toen te ver- staan gegeven dat men deze regeling vreemd vond. Er zijn namelijk wel degelijk twee sher- ry-soorten met 15,5% alcohol en wel de Man zanilla en de Fino. De Nederlandse wetge ving is daarom aange- past aan de Spaanse: alle sherry moet 17% alcohol bevatten, be- halve de twee boven- staande soorten die 15,5% alcohol mogen hebben. In EEG-ver- band is op dit gebied trouwens niets gere- geld. Bij dit lagere alcohol- gehalte blijkt de kwali- teit van de soorten Manzanilla en Fino be- ter tot zijn recht te ko- men. Met betrekking tot de houdbaarheid heeft het lagere alco- holpercentage geen consequenties. Wel is het zo dat de Manza nilla soort een wat ge- voeliger sherry is. Een geopende fleskuntu gekoeld zeker nog en kele weken bewaren. In alle wijnen is altijd wat sulfiet aanwezig om gisting te voorko- men en het produkt houdbaar te maken. Dit is ook het geval met de Manzanilla. Wij blijven met dit sulfietgehalte zo laag mogelijk en ver beneden de wettelijk toegestane norm. Wat is koolvis? Koolvis bestaat echt. Het is een zeevis die rondzwemt in het noor- delijk deel van de Noordzee. De koolvis behoort tot de familie van de rondvissen. De rug is donkergroen tot zwart gekleurd. De on- derkaak steekt iets uit. Koolvis lijkt op kabel- jauw, maar is wat fij- ner van structuur. Het is een lichtverteerbare vis met weinig Calo- rieen. Koolvis wordt het meest verkocht in diep- vriesverpakking. Vervanging voor slagroom? Als de slagroom in het recept moet worden opgeklopt, kunt u hier- voor in de plaats ook garderoom of klop-klop gebruiken. Als u slag room in soepen en sau- zen wilt verwerken zijn er verschillende ver- vangingsmiddelen mo- Na een tijdlang wijn te hebben gedronken, kocht ik vandaag weer eens een ties sherry (Conqueror Manzanilla). Ikverbaasde me over het alcoholper- centage op het etiket: 15,5%; terwiji ikzeker meen te weten dat sherry alieen de naam sherry mag voeren als dit per centage minimaal 17% bedraagt. Dit roept bij mij de volgende vragen op: 1. Is er iets veranderd in die (volgens mij wettelij- ke) regeling die de naam sherry beschermt? 2. Heeft dit lagere percen tage consequenties voor de houdbaarheid? (Ik ben gewend een geopende ties sherry soms enkele weken in de koelkast te bewaren.) 3. Is er misschien nitraat- /nitriet toegevoegd om de onder 2) genoemde houd baarheid te garanderen? 4. Gelden voor de Manza- nilla-variant andere nor- men dan voor Amontil lado of Fino-sherry's? MEVR. D.H. TEA. AHA! Kunt u mij vertellen wat 'koolvis' is? Ik gebruik de pakjes koolvis van 400 g geregeld, maar niemand kan mij vertellen of er- gens op de wereld een 'koolvis' rondzwemt of dat het een naam voor be paalde delen van een an dere vissoort is. MEVR. J.D.-P. TER. In veel gerechten in Aller- Hande wordt slagroom ge- bruikt. Is daar misschien een vervangingsmiddel voor? Ookzou ikgraag willen weten wat het vetgehalte is van slagroom en van de eventuele vervangings- middelen. MEVR.M.K. TEB.

Allerhande | 1989 | | pagina 92