SUGGESTIES VOOR KERSTWIJN de wijn, kou remt die processen af. Hoe ho- ger de temperatuur, hoe eerder de wijn dus rijp is! Licht is minder belangrijk, behalve bij witte wijn. Die kan door licht van kleur veranderen. De wijnflessen hoeven niet gekeerd te worden, zoals vaak wordt ge- dacht. Gewoon laten liggen. 5Waarom worden er op wijnflessen kur- ken gebruikt en bij voorbeeld niet gewoon schroefdoppen? Kurk speelt een sleutel- rol in het rijpingspro- ces. Dit natuurlijke materiaal is poreus en sluit de fles goed af. Toch kan er nog wel eens wat vocht door de kurk dringen. Dat kan schimmelvorming met zich meebrengen. Daarom worden soms kleine gaatjes in de capsule gemaakt. Daardoor blijftdebo- venkant van de kurk droog en komt er geen schimmel. Schroefdop pen sluiten de inhoud van een fles nooit goed af. Hierdoor kan er te veel zuurstof bij de wijn komen en dat is voor de ontwikkeling van de wijn desastreus. Flessen met schroef doppen bevatten dan ook meestal geen wijn die bewaard kan wor den. 6 Hoe herken je de kwaliteit aan het etiket? Door op bepaalde uit- drukkingen te letten. De kwaliteit van Franse wijnen varieert van Vin de Table (een- voudige tafelwijn) tot ACAppellation Con- trolee (kwaliteitswijn uit een omschreven ge- bied). Daartussen zit- ten Vin du Pays (land- wijn) en Vin Delimite de Qualite Superieure (VDQS). Dat is even- eens goede wijn uit een omschreven gebied, maar net geen AC. De Spaanse versie van de AC heet Denomina tion de Origen. En de Italiaanse: Denomina- zione di Origine Con- trollata (DOC). Bij Duitse wijnen is Quali- tatswein mit Pradikat ongeveer van AC-kwa- liteit. 7 Wat hebben sherry en port met wijn te maken? Alles: het zijn wijnen. Er wordt alleen iets mee gedaan, wat met gewone wijnen niet ge- beurt. Tijdens het pro- duktieproces wordt na- melijk wijnalcohol toe- gevoegd. Port en sherry worden daarom ook wel versterkte wij nen genoemd. Ze heb ben dus een iets hoger alcoholpercentage. An- dere overeenkomsten: het zijn allebei wijnen die van verschillende wijngaarden afkomstig zijn. Bovendien komen ze beide uit een be- perkt gebied. Sherry mag alleen sherry wor den genoemd als hij af komstig is uit het kleine aangewezen ge bied nabij het Spaanse Jerez de la Frontera. De bodega's zijn aan allerlei strenge wette- lijke eisen gebonden. Port mag uitsluitend worden gemaakt van druiven van de hellin- gen langs de bovenloop van de Douro, moet in Oporto worden gela- gerd en van daaruit verscheept. 8Kun je in principe elke wijn bij het eten serveren? In feite wel. Het gaat in de eerste plaats om wat u zelf lekker vindt. Maar omdat veel men- sen op een lijn zitten, zijn er ooit 'regels' ont- staan. Zoals: rode wijn drinkt u bij rood vlees, witte wijn bij wit vlees of vis en rose kan eventueel bij alle ge- rechten. En: zoete wijn is er alleen voor bij het dessert of om zo te drinken. Soms wordt gedacht dat een wijn die zo wordt gedronken, niet aan tafel dus, van min- dere kwaliteit kan zijn dan een wijn die bij de maaltijd wordt geser- veerd. Maar dat klopt niet. Zo'n drinkwijn wordt immers niet 'ge- holpen' door de smaak van allerlei spijzen. Die moet het in z'n eentje waarmaken en kan uw smaak niet afleiden! Maar voorop staat: kies wat u zelf het lek- kerst vindt. In geval van twijfel kunt u in de AH-win- kels altijd even op de schapsticker kijken, want daarop vindt u een kort advies over de gerechten waarmee de betreffende wijn goed harmonieert. 9Waarom is de ser- veertemperatuur van wijn zo belangrijk? Omdat de ervaring heeft geleerd dat de smaak van een wijn bij de ene temperatuur be- ter tot z'n recht komt dan bij de andere. Rode wijn is op z'n best bij ongeveer 18 °C. Dan komt de wijn, die mis- schien wel jarenlang op een koele kelder- plank heeft gelegen, tot leven en zijn de geur en de smaak optimaal. Eenvoudige rode wij nen smaken vaak beter als ze ietsje koeler worden gedronken (bij voorbeeld Beaujolais, Cotes du Rhone). Witte wijn en rose zijn koel het lekkerst. Niet ijskoud, met uitzonde- ring van erg zoete des- sertwijnen. Eenvoudige witte wij nen mogen voordat u ze gaat drinken een uurtje in de koelkast, maar de betere zijn be ter af als u ze een half uur in de koelemmer zet of desnoods in een bak water met ijs- klontjes. 1 fl aarom verkoopt IV AH tien wijnen on- der het huismerk ter- wijl er honderden wijn- soorten zijn? Dat heeft veel te ma ken met die honderden soorten. De grootste AH-winkels hebben al meer dan 300 verschil lende soorten in huis. We zijn blij met die grote keuze, maar be- seffen tegelijkertijd dat we het de klanten niet gemakkelijk ma ken. Daarom zijn we aan die huismerkwij- nen begonnen. Die tien zijn namelijk totaal verschillend. Elk vertegenwoordigen ze een belangrijk wijnge- bied of een belangrijke wijnsoort uit Frank- rijk, Spanje, Australie en Duitsland. Behalve voor het bieden van kwaliteit voor een re- delijke prijs, fungeert het AH-tiental dus als een soort gids voor mensen die niet met- een de weg kunnen vin- den in het grote wijn- aanbod. Wie een duide- lijke voorkeur ontwik- kelt voor een van die tien, weet in welke streek hij eventueel verder zoeken kan. De 3 huiswijnen van AH, rood, wit en rose zijn wel alle uit Frankrijk afkomstig. Maar niet uit een gebied. Dit zijn de best mogelijke wij nen in relatie tot de prijs. Bij Albert Heijn kunt u traditiegetrouw kiezen uit een flink aantal wijnen die goed bij uw kerstdiner passen. Bij de kerstmenu's in deze AllerHande worden al diverse wijnsuggesties gedaan. Hier geven we nog even in bet kort een overzicht van de wijnen die bet best bij een feestelijk diner passen. WIT (droog): Chateau Belingard Mondetour Muscadet Pinot d'Alsace ROSE: Rose d'Anjou ROOD: Rineau Medoc Rineau Lussac- St Emilion Mondetour Chateau Eymeries WIT (zoet): Niersteiner Spiegelberg AllerHande 33

Allerhande | 1989 | | pagina 33