r Kun je alle wijn bewaren? En hoe dan wel? Waar zijn de kur- ken eigenlijk goed voor? Kun je aan het etiket de kwaliteit herkennen? En wat is de ideale serveertemperatuur? Hier ziet u tien van zulke vragen. Plus de antwoorden. IWaaruit bestaat wijn eigenlijk? Wijn bestaat uit gegist druivensap, maar dat is te simpel gezegd. In wijn zitten meer dan honderd verschillende stoffen. Er zitten kleine hoeveelheden vitami- nen (vooral vitamine B) en mineraien in. In wijneri waarbij de schillen zijn meegegist, zitten meer stoffen dan in wijnen, waarbij de schillen niet of nauwe- lijks zijn meegegist. Voorts zitten er wat na- tuurlijke suikers en eiwitten in. En alcohol en water uiteraard. Ge- middeld bevat een glas wijn 100 Calorieen (420 kiloJoules). Hoe zoeter de wijn, hoe calorierij- ker. Maar het belang- rijkste zijn de natuur- lijke geur- en smaak- stoffen - die ook tijdens de gisting worden ge- vormd. Die bepalen tenslotte de smaak en de kwaliteit van de wijn. 2 Bevat wijn nog steeds sulfiet? Ja. Elke wijn heeft een conserveermiddel no- dig om niet te beder- ven. En sulfiet is het beste middel. Het is on- schadelijk, mits met mate toegepast, binnen de wettelijke normen die de overheid op ba sis van wetenschappe- lijk onderzoek heeft vastgesteld. Overigens zijn er wel aanwijzin- gen dat mensen met astmatische aandoe- ningen soms extra ge- voelig zijn voor sulfiet. Sulfiet wordt meestal vlak na het plukken van de druiven toege- voegd. Maar: het is een veranderiijke stof. Als het zich bindt, verliest het zijn werking. Daarom wordt het sul- fietgehalte tijdens het hele proces van wijn- maken gecontroleerd en op peil gehouden tot het moment van botte- len: nietteveel, niet te weinig. 3 Wordt wijn beter als je'm lang be- waart? Lang niet altijd. Som- mige soorten moet je juist jong drinken, om- dat ze zo lekker fruitig zijn. Beaujolais Pri- meur is het bekendste voorbeeld, maar het geldt ook voor andere eenvoudige wijnen, die er met de jaren beslist niet beter op worden en juist hun frisheid ver- liezen. Er zijn ook wijnen die 'op dronk' worden ver- kocht. Spaanse wijnen bij voorbeeld. Die mo- gen de bodega's pas verlaten als ze gerijpt zijn. Die hoef je dus niet te bewaren. Bij typische (Franse) bewaarwijnen hangt het af van de soort en van het oogstjaar wan- neer ze op hun best zijn. Maar ook die kun je niet eindeloos bewa ren. Als het rijpings- proces voltooid is, blijft zo'n wijn een paar jaar op topniveau, maar er komt een moment dat de kwaliteit minder wordt. Dat is niet in een paar zinnen uit te leggen. Daarom krijgt elke wijn bij Albert Heijn zijn eigen infor- matie-sticker, waarop naast allerlei andere adviezen ook een be- waaradvies wordt ge- geven. 4 Hoe kun je wijn het beste bewaren? Horizontaal (zodat de kurk vochtig blijft), in een tochtvrije ruimte en bij een temperatuur van 15 °C. Dat is ideaal. Maar belangrijker nog is een constante tempe ratuur, zolang die maar tussen de 12 en 18 gra- den blijft. De hoogte van de tem peratuur is wel van in- vloed op het rijpings- proces. Warmte ver- snelt de processen in Bordeaux ■*"- tm -a- 32 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 32