1 Op het etiket staat meestal de groepsnaam van het gebruikte additief vermeld. In deze lijst kunt u de functie en de produkten waarin het additief voorkomt opzoeken. 8 WELKE SOORTEN ADDITIEVEN ZIJN ER? Functie Komt o.a. voor in Functie Komt o.a. voor in Anti-klontermiddel voorkomt het samen- koffiewitmakers Kunstmatige Geeft een zoete smaak produkten voor klonteren van poeder- zoetstof en levert weinig tot geen diabetici, light- vormige produkten. energie. produkten Anti-oxydant voorkomt of vertraagt slasaus, bier, Meelverbeteraar zorgt voor een gelijk- brood, kleur of smaakverande- gehakt, vlees- matiger structuur en voorgebakken ringen, die kunnen op- waren, groente- versnelt het rijzen. Ook broodjes treden na blootstelling conserven wel broodverbeteraar aan de lucht Boven genoemd. dien gaat het vetbederf tegen Rijsmiddel laat het deeg rijzen zelfrijzend zonder het gebruik van bakmeel, koek, Anti-schuimmiddel voorkomt schuimvorming jam, soep gist. cakemeel tijdens bereiding of gebruik Smaakversterker versterkt de smaak. soep, snacks, vleesconserven, Conserveermiddel verlengt de houdbaar- margarine, cocktailnootjes heid gaat bederf door slanksaus, bacterien, gisten en vruchtenmix Smeltzout laat kaas smelten zonder smeerkaas schimmels tegen. dat het vet eruit loopt. Fmulgator vermengt water en vet hagelslag, Stabilisator voorkomt het uittreden ijs, vleeswaren, tot een geheel halvarine van water en/of bezinken koffiemelk van deeltjes. Het gaat in Geleermiddel wordt gebruikt om levens- jam consumptie-ijs de vorming middelen te verdikken of van ijskristallen tegen. te verstevigen. Verdikkingsmiddel wordt gebruikt om levens- puddingpoeder, Geur en geeft een bepaalde geur koekjes, snoep, middelen te verdikken. slasaus smaakstof of smaak, verhoogt de toetjes, limonade maakt een produkt aantrekkelijkheid. steviger. Glansmiddel geeft een glanzend rozijnen, snoep, Voedingszuur verhoogt de zuursmaak augurken, jam, laagje. kauwgom en behoudt het aroma. rookworst, ijs Kleurstof wordt gebruikt voor het toetjes, snoep, Zuurteregelaar zorgt ervoor dat de zure salades, kleuren van een produkt via smaak van het produkt rookworst, afneemt. Engelse drop Additieven: (N)ooit van gehoord?! is een uitgave van Albert Heijn bv, Zaandam Produktie: VNU Media Partners, Amstelveen Druk: Smeets Offset, Den Bosch 1989 Albert Heijn bv, Zaandam

Allerhande | 1989 | | pagina 88