Is smeltzout hetzelfde als keukenzout? Zijn kunstmatige zoetstoffen kankerverwekkend? Zitten er additieven in de vegetarische hamburgers? Verklarende woordenlijst Zitten er additieven in vlees- waren? 5 glanzend uiterlijk en gaat het sa- menklonteren van rozijnen tegen. Als glansmiddel wordt plant- aardige olie gebruikt. Indien er glansmiddel is toege- voegd, staat dit op de verpakking. Op een pakje smeerkaas van AH staat smeltzout. Is dat hetzelfde als keukenzout Nee, smeltzout is niet hetzelfde als keukenzout. De functie van keukenzout is smaak geven. Smeltzout wordt toegevoegd om te voorkomen dat vet bij het ver- warmen en smelten van kaas uit- treedt. Ook voorkomt het dat de vloeibare kaasmassa draderig wordt. Smeltzout wordt tevens gebruikt in natriumarme kaas- soorten. Er wordt al enige tijd gezegd dat kunstmatige zoetstoffen kanker verwekkend zijn. Waarom zijn zo- veel light-produkten dan gezoet met kunstmatige zoetstoffen? Met enige regelmaat verschijnen in de pers berichten dat kunstmatige zoetstoffen schadelijk voor de ge- zondheid zouden zijn. Met name sacharine en eyclamaat kwamen daardoor in een kwaad daglicht te staan. Uit onderzoek is echter nooit gebleken dat deze stoffen bij normaal gebruik schadelijk zijn. Tegenwoordig gaan steeds meer fabrikanten over op het gebruik van de kunstmatige zoetstof as- partaam. De reden hiervoor is dat aspartaam de smaak van suiker be- ter benadert. Aangetoond is dat aspartaam bij normaal gebruik niet schadelijk is, maar bij zeer hoog gebruik, zo'n 100 a 120 zoetjes per dag, zijn er twijfels of aspartaam niet schade lijk is. Daar tegenwoordig zoveel light-produkten met aspartaam zijn gezoet is het niet ondenkbaar dat iemand heel veel aspartaam binnen kan krijgen. Om die reden is er dooi de wet een limiet voor aspartaam vastge- steld. Deze limiet geeft aan hoe- veel aspartaam iemand per dag mag gebruiken. De limiet is vast- gesteld op 40 mg per kg lichaams gewicht. Iemand van 60 kg kan dus 60 x 40 2400 mg per dag ge bruiken. Dit komt overeen met ongeveer 15 glazen cola-light per dag. In de vegetarische hamburgers worden inderdaad additieven ge bruikt. Deze additieven zijn anu Additieven: Toevoegingen aan levensmiddelen. Ze worden toegevoegd om bepaalde effecten te bereiken en/of te verhogen. Azo-kleurstoffen: Synthetiscbe kleurstoffen die scheikundig gezien tot dezelfde groep behoren, de zogenaamde azo-groep'. Benzoaten: Groep van eonserveermiddelen. E-nummer: Een additief dat door de EEG is goed- gekeurd. Gemodificeerd zetmeel: Natuurlijk zetmeel dat chemisch bewerkt is. Daardoor is het zetmeel gaar en een- voudiger te verwerken. Kunstmatig additief: Een additief dat chemisch in het labora- torium wordt gemaakt. Er bestaan geen overeenkomsten met natuurlijke stoffen. Natuurlijk additief: Een stof die van nature in produkten voorkomt. Via een aantal bewerkingen wordt deze stof uit het produkt gehaald. Deze stof is dan geschikt om als additief in andere produkten te gebruiken. Natuur-identiek additief: Als een natuurlijk additief in het tabora- torium nagemaakt wordt, noemt men dit een natuur-identiek additief. Synthetisch additief: Zie kunstmatig additief. oxydant, geur- en smaakstof en kleurstof. Hierondei vindt u de vegetarische produkten die AH in het assortiment heeft met daar- achter de additieven die zij bevat- ten. Vegetarische hantburgci geur- en smaakstof, kleurstof (E162), anti-oxydant (E300) Vegetarische schnitzel: anti-oxydant (E300) Vegetarische kebab: anti oxydant (E300) Vegetarische carre: anti oxydant (E300) Ja, aan de vleeswaren van AH zijn additieven toegevoegd. We geven enkelt voorbeeiden. Levei kaas bevat geleerrniddel, sta- bilisator, geur- en smaakstof, anti- oxydant en conserveernnddel. Geleerrniddel en stabilisator zoi gen ei voor dat de levei kaas niet uit elkaar valt. Geur- en smaakstof geeft de leverkaas meer geui en smaak. Anti-oxydant voorkomt snelle bruinverkleuring. Gonsei veermiddel maakt de leverkaas langer houdbaar. Gerookt spek bevat conserveer- middel. Dit maakt het spek langei houdbaar. Fricandcau bevat gem - en smaak stof. Deze geven de fricandeau meer geur en smaak Er zijn ook vleeswaren, waaiaan geen additieven zijn toegevoegd Dat zijn bij voorbedd rosbief en lauwe bocienham

Allerhande | 1989 | | pagina 85