VEEL GESIELDE VRAGEN OVER ADDIIIEVEN Wat zit er in houdbare melk? Waarom gebruikt AH kleur- stoffen? Kleurstof: welk E-nummer? Wordt vlees bij AH rood- gekleurd? Zit er kleurstof in kaas? Boter en kleurstof Waarom worden 'agressief makende stoffen' gebruikt? Is er aan AH-jams kleurstof toegevoegd? Is de kleur van eierdooiers echt? Zit er glansmiddel op rozijnen? 4 houdbaar tc maken. Bij hct drogen wordt niet al hot vocht uit hct fruit gehaald. Hct produkt kan hicr- door gaan schimmelen. Om dit te- gen tc gaan wordt ecn conserveer- middcl toegevoegd. Bij tutti frutti en abrikozen werkt conscrveermiddcl tevcns als kleur bchoudcr. Indicn er ecn conserveermiddcl is gcbruikt, Staat dit op de verpak- king. Bij Albert Hcijn bevatten de volgende gedroogde vruchtcn een conscrveermiddcl: Gedroogde abrikozen (E220) Gedroogde appeltjes (E200) - Gedroogde pruimen (E220) Tutti frutti (E200 en E220) Blanke rozijnen (E220) Op bladzijde 6 en 7 van dit infor- matieblad vindt u een lijst met de verklaring van de E-nummers. De flessen houdbare melk staan buiten de koeling. Zit hier conser veermiddel in? Nee, in melk zit geen conserveer middcl. Het gebruik van adduie- ven in melk is door de wet verbo- den. De flessen houdbare melk zijn buiten de koeling te bewarcn, omdat de melk gesteriliseerd is. Door sterilisatie worden alle bac- terien gedood. Na opening moeten de flessen houdbare melk wel in de koelkast worden bewaard. De melk is dan nog 3 a 4 dagen houd- baai. Waarom voegt Albert Heijn kleur stotten aan zijn produkten toe? Kleurstoffen verhogen de aantrek kelijkheid van een produkt. Vaak vinden klanten dat een voedings- middel een bepaalde kleur moet hebben. Een voorbeeld: spekkies zonder kleurstof zien er grauw en onaantrekkelijk uit. Daarom wordt er gele en roze kleurstof gebruikt, zodat ze er lekker en vrolijk uitzien. Mijn zoontje is allergisch voor tart- razine (E102). Op de verpakking staat meestal alleen kleurstof ver- meld, en zo kan ik niet zien welke kleurstof is gebruikt. Waarom ver- meldt AH niet het gebruikte E- nummer? Het vermelden van het E-nummer is in Nederland nog niet verplieht. Het is wel verplieht de groeps- naam van het additief op de ver pakking te vermelden, bij voor beeld kleurstof. De informatie op het etiket is daarmee dus niet com plect. In de nabije toekomst zal de groepsnaam met het desbetreffen- de E-nummer wel op de verpak king moeten staan. Er is namelijk een wetswijziging op komst die dit verplieht stelt. Albert Heijn streeft ernaar om nu al zoveel mogelijk het E-nummer van kleurstof en conserveermiddcl op de verpakking van zijn huis- merkprodukten te vermelden. Nee, vlees wordt niet roodge- kleurd. Aan vers vlees mogen geen additieven worden toegevoegd. Een uitzondering vormt gemalen vlees (bij voorbeeld gehakt, tai taar) waai ami oxydant aan toege voegd mag worden. Ami oxydant wordt gebruikt om bruinkleuring van het gemalen vlees te vertragen. Als anti-oxy- dant zijn de natuurlijke additieven citroenzuur (E330) en ascorbine- zuur (vitamine C, E300) toege- staan. Vroeger werd aan gemalen vlees wel eens sulfiet toegevoegd. Dit is al heel lang vcrboden. Ik koop regelmatig verpakte Goudse kaas van AH. Nu staat er op de verpakking dat er kleurstof in zit. Zit deze kleurstof ook in on- verpakte kaas? Ja, bijna alle soorten verpakte en onverpakte kaas bevatten kleur stof. Dit zijn de natuurlijke kleur stoffen annatto (E160b) en caro- teen (E 160a). Zo heeft kaas altijd dezelfde kleur. Kaas zonder kleur stof is meestal wat lichter van kleur. De boter van AH ziet altijd wat gelig. Zit er soms kleurstof in? In boter zit mderdaad kleurstof. Dit zijn de natuurlijke kleurstof fen annatto (El60b) en caroteen (El60a). De reden daarvoor is dat het voer van de koe de kleur van de boter bepaalt. Grasvoer geeft een gelere boter dan hooivoer. Om het hele jaar door boter met een constante kleur te hebben wordt boter bijgekleurd. Je hoort de laatste tijd zo vaak dat kinderen agressief worden van bepaalde kleurstoffen (azo-kleur- stoffen) en bepaalde conserveer- middelen (benzoaten). Waarom worden deze stoffen dan toch in AH-produkten gebruikt? Het grootste gedeelte van de Ne- derlandse bevolking heeft geen last van deze kleurstoffen en con- serveermiddelen. Voordat een ad ditief gebruikt mag worden moet de Nederlandse overheid dit goed- keuren. Hierbij wordt gekeken naar mogelijke schadelijkheid. Eventuele allergische reacties zoals agressiviteit, hoofdpijn enz. zijn evenwel heel moeilijk meetbaar. Mensen die allergisch zijn voor azo-kleurstoffen en benzoaten wordt aangeraden produkten te gebruiken waarin geen azo-kleur stoffen en/of benzoaten zijn ge bruikt. Voor hen is het dus belang- rijk dat de kleurstof en/of het conserveermiddcl met het E-num mer op het etiket staat vermeld. Zie voor een totaaloverzicht van azo-kleurstoffen en benzoaten de lijst op bladzijde 6 en 7 van dit in- formatieblad. Albert Heijn voegt kleurstof toe aan de Halva aardbeienjam. Dit is de kleurstof E124 (zie bladzijde 6 van dit informatieblad). De reden is dat Halva aardbeien jam minder suiker bevat dat ge- wone aardbeienjam en daardoor sneller verkleurt. De andere AH- jams bevatten geen kleurstof. Ik heb gehoord dat eierdooiers kleurstof bevatten. Is dit waar? Nee, de kleur van de eierdooier is afhankelijk van het soort voer dat de kip krijgt. Als de kip hoofdza- kelijk mai's krijgt, is de dooier oranje-geel van kleur. Krijgt de kip veel vismeel, dan is de dooier lichtgeel van kleur. Zit er een glansmiddel op de rozijnen van Albert Heijn? Op rozijnen is glansmiddel ge bruikt. Dit geeft de rozijnen een

Allerhande | 1989 | | pagina 84