Wat zijn additieven? Additieven, mag dat zomaar? De opzet van dit informatieblad WAAROM NEERINFORNATIE OVER ADDITIEVEN? De laatste tijd is er steeds meer aandacht voor allerlei additieven (toevoegingen) in onze voeding. Mensen zijn in het algemeen meer gei'nteresseerd geraakt in wat ze eten (denk aan de grote variatie in 'light'-produkten), en 7e willen dus ook graag weten wat voor stoffen er in bepaalde voedingsmiddelen zitten. Daar- om geeft Albert Heijn in dit uit- neembare informatieblad meer informatie over additieven. Veel consumenten hebben vragen over bij voorbeeld kleurstof in snoep, conserveermiddel in slasaus en smaakstof in toetjes. We noe- men deze toevoegingen hulpstof- fen of additieven. Om aan deze toegenomen belangstelling tege- moet te komen, hebben we dit in formatieblad voor u samengesteld. Hierin kunt u uitgebreide infor matie vinden over toevoegingen in levensmiddelen en antwoorden op de meest gestelde vragen over dit onderwerp. In dit informatieblad gebruiken we uitsluitend de term additieven. Additieven worden al heel lang aan voedingsmiddelen toegevoegd. Het gebruik ervan kan verschillen- de redenen hebben. Er zijn additieven die de houd- baarheid van een produkt verlen- gen. Deze additieven noemt men conserveermiddelen. Zij gaan be- derf tegen. U kunt een produKt daardoor langer bewaren. Een andere groep additieven is van invloed op de structuur van een produkt. Enkele voorbeelden hier- van zijn emulgatoren, die gebruikt worden om water en vet te men- gen (in halvarine, margarine en mayonaise), en geleermiddel, dat wordt toegevoegd om levensmid delen te verdikken of te verstevi- gen (bij voorbeeld in jam). Dan is er nog een groep additieven die het gebruik of de bereiding van een produkt eenvoudiger maken, zoals anti-klontermiddel in poedersuiker en anti-schuim- middel in soep. De laatste groep van additieven is misschien het bekendst. Deze ad ditieven verhogen de aantrekke- lijkheid van een produkt. Hiertoe behoren o.a. kleurstof, geur- en smaakstof en glansmiddel. U zult zicti atvragen or al aeze ad ditieven zomaar mogen worden toegepast. Het antwoord hierop is: nee. Een additief mag alleen wor den gebruikt als de Nederlandse overheid het gebruik van het addi tief goedkeurt. De Nederlandse overheid geeft pas toestemming als uit onderzoek is geblcken dat het additief onschadelijk is voor de gezondheid. Het additief krijgt na goedkeuring een nummer toege- kend. Na toekenning van dit num mer kan het additief ook in EEG- ✓ciuanu worden gekeurd. Als ook de EEG het additief goedkeurt, krijgt het een E-nummer. Dit E- nummer geeft aan dat het additief in alle landen van de EEG mag worden gebruikt. Maar daarmee is nog niet alles rond. Een fabrikant mag een goedgekeurd-additief niet zomaar gebruiken. Hij moet een 'techni- sche noodzaak' voor het gebruik van het additief kunnen aantonen. Bij een conserveermiddel bij voor beeld is de technische noodzaak dat het produkt zonder conser veermiddel te snel bedertt en daar door een gevaar voor de gezond heid zou kunnen vormen. Over het begrip 'technische nood zaak' zijn de meningen soms ver- deeld. Zo is de technische nood zaak van kleurstoffen een bron van discussie tussen de overheid en de fabrikanten. Het kan gebeu- ren dat een fabrikant met alleen de ingredienten niet de gewenste kleur kan bereiken en daarom kleurstof wil toevoegen. Het is de vraag of dit een technische nood zaak genoemd kan worden Dit informatieblad is zo opgezet dat u hierin makkelijk kunt op- zoeken wat u over additieven wilt weten. Op de bladzijden 3, 4 en 5 worden de meest voorkomende vragen over additieven behandeld. Deze zijn geordend per soort additief: eerst worden er vragen beantwoord over het E-nummer en anti- oxydanten, daarna over conserveermiddelen, glansmiddelen enz. Aan het eind van dat hoofdstuk vindt u enkele algemene vragen over additieven. De antwoorden op deze vragen geven veel informatie over het gebruik en de werking van additieven. Ook is een verkla- rende woordenlijst voor enkele gebruikte begrippen opgenomen. Op bladzijde 6 en 7 van dit informatieblad vindt u een lijst met E-nummers. Dit is een compleet overzicht van alle goedgekeurde additieven. Hierin kunt u precies opzoeken welke stof bij welk E-nummer hoort. Op de achterkant van dit informatiebald vindt u een overzichtelijke lijst met alle verschillende soorten additieven. Ze staan in alfabe- tische volgorde gerangschikt met daarachter hun functie en een aantal produkten waarin ze voorkomen. 2

Allerhande | 1989 | | pagina 82