WAT NODIG IS VOOR EEN GOEDE Tanden en kiezen gaan een leven lang mee, mits u ze goed verzorgt. Tegenwoordig kunt u kiezen uit een waararsenaal aan verzorgingsartikelen: tandpasta's, borstels, maar ook allerlei andere produkten. AH heeft alles in huis wat mensen van nu en morgen nodig hebben om hun tanden en kiezen in optimale conditie te houden. De gebitsverzorging is in het recente verleden enorm verbeterd. Vijf- tien jaar geleden nog maar had slechts drie procent van alle kinde- ren tot zes jaar een ge- bit zonder gaatjes. Nu is dat veertig procent! Die ommekeer is vooral te danken aan verstandiger eten (wei- nig suiker!), goed en regelmatig poetsen, het gebruik van fluoride en de nodige bezoekjes aan de tandarts. Maar ook voor volwas- senen is er een breed aanbod van verzor gingsartikelen dieter (samen met de half- jaarlijkse controle) voor kunnen zorgen dat de overstap op een kunstgebit onnodig wordt of in elk geval uitgesteld naar een veel later tijdstip. Welke tandpasta moet u kiezen? Het allerbelangrijkste van gebitsverzorging is de verwijdering van plak, een gelig wit laagje dat zich hecht op tanden en tandvlees. Met een goede tanden- borstel verwijdert u die plak prima. De tand pasta geeft er een fris- ser smaakje aan en kan zelfs nog meer doen. Wie tandpasta kiest met fluoride maakt z'n tandglazuur bij voorbeeld al poet- send harder, wat het ontstaan van gaatjes (caries) voorkomt of afremt. Voor peuters is er speciale peuterpasta met een verlaagd fluo- ride-gehalte, zodat het inslikken beslist geen kwaad kan. Tandsteenvorming voorkomen Als tandplak de neiging krijgt zich te verhar- den tot tandsteen, een indirecte veroorzaker van tandvleesproble- men, is een anti-tand- steen pasta het aange- wezen middel. Die pasta verwijdert de tandsteen niet - daar- voor moet u bij de tandarts of de mondhy- gieniste zijn - maar helpt wel de vorming van tandsteen te voor komen. Betrekkelijk nieuw zijn de zogeheten medici- nale tandpasta's, die meer te bieden hebben dan de gewone pasta en gel. Deze tandpas ta's zoals Sensodyne en Parodontax bevatten speciale stoffen die de hechting van plak aan het gebit verminderen, het tandvlees verstevi- gen en helpen bij het afremmen van ontste- kingen. Ander 'gereedschap' Omdat een tandenbor- stel niet overal bij kan, heeft AH ook andere 'gereedschappen'. Floss en flosstape zijn ideaal voor de kleinste kiertjes. De flossdraad komt overal bij, ook tussen tanden en kie zen waar totaal geen ruimte tussen lijkt te zitten. Wie voor de eer- ste keer zo'n speciaal draadje tussen de tan den wringt, is meestal verrast dat er nog zo- veel rommel uitkomt! Zogenaamde interden tal borstels worden ge- bruikt voor de wat gro- tere ruimten tussen twee tanden of kiezen. Direct na een maaltijd kunnen ook tandensto- kers worden gebruikt. Zachthouten stokers hebben bovendien een masserende werking op het tandvlees. Na elke maaltijd Gebitsverzorging na elke maaltijd blijft het devies. Net als natuur- lijk de halfjaarlijkse controle bij de tand arts. Voor al die geval- len, waarin poetsen on- mogelijk is, is een 'ver- zorgend tussendoortje' uitgevonden: het kauw- borsteltje (Chewing brush). Wie last heeft van slechte adem of ge- woon een frisse smaak in de mond wil hebben, kan 'ns aan mondwater denken. Met gebitsver zorging heeft het niets te maken, maar steeds meer mensen gebrui- ken het, omdat het een fris gevoel geeft. Onder de naam Plax is nu ook een mondwater gei'n- troduceerd, dat wordt gebruikt voor het tan den poetsen en dat de plak al oplost. GEBITSVERZORGING Voor de dagelijkse tandverzorging zijn, behalve de bekende tandenborstel en tandpasta, ook tandenstokers en flossdraad onontbeerlijk. AllerHande 73

Allerhande | 1989 | | pagina 73