A DE SYMBOLEN IN HET WASVOORSCHRIFT \-_/ ken. Gebruikt u een vloeibaar wasmiddel voor de handwas, dan maakt u eerst een ruim sop, waarin het was- goed helemaal onder staat. Wilt u een vlek aan- smeren met vloeibaar wasmiddel, dan moet u wel voorzichtig zijn met kleding in pastel- tinten, want een vloei baar wasmiddel bevat een optisch witmiddel dat plaatselijk lichte vlekken kan veroorza- ken. 7 Erg vieze theedoe- ken worden niet goed schoon met een vloeibaar wasmiddel. Hoe komt dat? Waarschijnlijk zitten er dan kleurstofhou- dende vlekken in de theedoeken. Bij voor- beeld van koffie, thee of wijn. Omdat in vloei- bare wasmiddelen geen bleekmiddel zit, gaan dit soort vlekken er minder goed uit. In zo'n geval kan beter een waspoeder worden gebruikt. De sterkste kant van een vloeibaar wasmiddel is het ver- wijderen van vettig vuil bij een lage tempe- ratuur. Kleurstofhou- dende vlekken hebben namelijk een bleekmid del nodig, willen ze ver- dwijnen. Daarom zit er in veel waspoeders na- triumperboraat als bleekmiddel, soms sa- men met een bleekacti- vator. Om technische redenen kan een bleek middel aan een vloei baar wasmiddel (nog) niet worden toege- voegd. 8Waarom zit er bij sommige vloei- bare wasmiddelen een doseerbol en bij andere weer niet? Als een vloeibaar was middel in het doseer- bakje zou worden gego- ten, kan bij sommige machines een deel on- gebruikt in de afvoer- slang lopen. Een do seerbol voorkomt dit. Maar niet alle vloei- bare wasmiddelen zijn even dun. Er zijn ook zogenaamde 'dikvloei- bare' wasmiddelen. Die kunnen zonder bezwaar in het poeder-hoofd- wasbakje worden gego- ten. Overigens is er niets op tegen om ook deze dikkere vloeibare wasmiddelen in een do seerbol te gebruiken. 9 Is er een manier om tere spullen, bij voorbeeld kant en pan- ty's, te wassen in de machine zonder dat ze kapot gaan? Tere spullen kunnen heel 'veilig' in de ma chine worden gewas sen als u ze van tevo- ren in een kussensloop stopt. Kant en panty's kunnen op deze manier niet be- schadigen, of verstrikt raken in ander was- goed. Meestal zijn tere spul len niet erg bevuild, zo- dat ze op deze manier voldoende schoon wor den. Hoe kan worden voorkomen dat kleuren vaal worden? Allereerst dient u na te gaan of de kleurstof wel tegen water kan. Sommige kleuren, vooral bij nieuw textiel, geven al af als u ze in aanraking brengt met gewoon schoon water. Daamaast kunt u niet wasecht gekleurde kle- dingstoffen beter was sen met een wasmiddel zonder bleekmiddel, zo- als bij voorbeeld een vloeibaar wasmiddel of een bontwasmiddel. In de meeste kledingstukken, maar ook in beddegoed en woningtextiel (thee- doeken, handdoeken, slaapzakken) zit een etiket genaaid met een wasvoor- schrift. Aan de hand van vier symbolen geeft zo'n wasvoorschrift aan hoe u te werk moet gaan bij het wassen: ADit symbool geeft aan dat een huishoudbleekmiddel mag worden gebruikt. Symbool voor wassen. In dit symbool wordt de tempera- tuur van het waswater aange- geven. Een hand in het water betekent.dat het kle- dingstuk niet met de machine mag worden gewassen. Deze symbolen staan voor chemisch reinigen. Dit symbool geeft aan dat er geen huishoudbleekmiddel mag worden gebruikt. Symbool voor strijken. Het aantal punten in het strijkijzer geeft detemperatuur aan. AllerHande 69

Allerhande | 1989 | | pagina 69