10 VRAGEN OVER Is de aangegeven dosering niet te royaal? Hoeveel wasgoed moet er in de machine? Wordt de was net zo schoon zonder fosfaat? Is een vloeibaar wasmiddel ook geschikt voor de handwas? Geen enkel onderdeel van het huishouden roept zoveel vragen op als 'wassen'. Daarom hier: de tien meest gestelde vragen. Met de juiste antwoorden erbij natuurlijk. 1 Wordt de was echt niet goed schoon als de machine helemaal vol zit? Als de trommel te vol geladen is, worden vlekken inderdaad min der goed verwijderd. Het wasgoed kan im- mers niet goed bewe- gen als het zo op elkaar geplakt zit. De werking van wasmiddel en was- machine wordt daar- door belemmerd. Te weinig wasgoed in de machine is ook niet aan te raden. Behalve dat het oneconomisch is, wordt de was ook niet schoon. Er is dan na- melijk te weinig wrij- ving. Het beste is om de trommel losjes te vullen met droog was goed en bovenin een ruimte over te laten. Ongeveer de breedte van een hand. Ook is het een goed idee om de trommel 'gemengd' te laden. Dus grote en kleine stukken textiel door elkaar. Het was goed kan dan niet zo makkelijk 'klem' ko- men te zitten. 2 Wat is een 'totaal' wasmiddel precies? Een totaalwasmiddel kan op elke tempera- tuur worden gebruikt. Er zit namelijk een zo- genaamde 'bleekacti- vator' indie maakt dat de was ook bij een temperatuur onder de 60° C schoon wordt. Dit bleeksysteem-bij-lage- re-temperatuur zorgt ervoor dat de kleur- vlekken ook bij lage tempera turen verdwij- nen. 3 Moet de dosering die op de verpak- king van wasmiddelen staat aangegeven, ge- volgd worden? Of kan het ook wel ietsie min der? Deze dosering staat er niet voor niets op. Hij is afgestemd op nor- maal vervuilde was en de hardheid van het water. Het beste is om deze voorgeschreven hoeveelheid wasmiddel aan te houden. Wordt er te weinig wasmiddel gebruikt, dan komt er een kalklaag op het wasgoed en op het ver- warmingselement van de wasmachine. Boven- dien kunnen vet en vuil, bij te weinig wasmid del, niet zwevend wor den gehouden en slaan ze neer op het was goed. Vet veroorzaakt dan grijze bolletjes ('vetluis') en vuil zorgt voor vergrauwing. Meer wasmiddel ge- bruiken dan staat aan gegeven is alleen nodig als het wasgoed meer dan normaal bevuild is. Een halve maatbeker meer dan staat aange geven is bij extra vuil wasgoed zeker afdoen- de. 4 Wassen fosfaatvrije waspoeders net zo goed schoon als was poeders met fosfaat? Ja. Fosfaten in een wasmiddel hebben als functie het water te ontharden om kalkaf- zetting op wasgoed en wasmachine te voorko- men. Bovendien hou den ze't vuil zwevend in het water, zodat het niet kan neerslaan op het wasgoed. SNELLER-STRIJKEN-TIP Leg een reep aluminiumfolie onder het strijkplank-overtrek. Dit kaatst de warmte terug en strijken gaat zo een stuk sneller. KLEDING ANTI-STATISCH MAKEN Last van statische (synthetische) kleren? Leg ze dan een tijdje, verpakt in een plastic zak, in de diepvries. Een andere manier om de statische elektriciteit te neutraliseren is om de stof door een metalen kleerhangerte halen. Heel effectief voor bij voorbeeld een losse voering die tegen een jurk of rok kleeft. Daarnaast is het gebruik van wasverzachter een geschikt middel om het statisch opladen, knetteren en plakken van synthetische stoffen te voorkomen. De tegenwoordige was poeders met fosfaat- vervangende middelen wassen net zo goed schoon als de waspoe ders met fosfaat. Deze fosfaatvrije wasmidde len zijn in opmars ge- komen als antwoord op het nadelige effect van fosfaat op het milieu: fosfaten komen o.a. via het waswater terecht in het oppervlaktewa- ter en zorgen ervoor dat de in het water le- vende algen sneller gaan groeien waardoor het waterleven verstikt raakt. Er ligt nu een rege- ringsakkoord om het aanbod van fosfaat vrije wasmiddelen te vergroten. Het is de be- doeling dat eind van dit jaar de meeste was middelen voor de huis- houding fosfaatvrij zul- len zijn. Hiermee is het fosfaatprobleem nog niet opgelost, omdat uiteraard niet alleen wasmiddelen fosfaten afdragen aan het op- pervlaktewater. Maar het is in ieder geval wel een stapje in de goede richting. 5 Is een vloeibaar wasmiddel beter dan waspoeder? Niet per definitie. Ten- minste niet voor wat betreft het uiteinde- lijke wasresultaat. Poe- dervormige wasmidde len zijn beter uitgerust om alle soorten vuil die in het wasgoed voorko men, zoals bijvoorbeeld kleurstofvlekken, te verwijderen. Een vloei baar wasmiddel biedt wel bepaalde voorde- len, die doorslaggevend kunnen zijn voor de uit- eindelijke keus. Zij zijn makkelijker en netter in het gebruik dan een waspoeder (geen vuil doseerbakje meer). Het laatste, en niet on- belangrijkste punt is, dat het snel oplost en meteen werkzaam is. Ideaal voor de was die op een lage tempera tuur moet worden ge- wassen. 6 Wat zijn de voorde- len van een vloei baar wasmiddel? Met een vloeibaar was middel kan ook heel goed een handwas wor den gedaan. Daarnaast wordt het gebruikt voor het aansmeren van hardnekkige vlek- WASSEN 68 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 68