~U&t la c^p*cm Com"* /(mcyUU dcntjuevev /foanzanilla ^anlucav de "&>awaiueba <r^-ino de la Misleidende informatie over additieven Wij zijn al geruime tijd op de hoogte van het bestaan van een lijst, die zou zijn verspreid door l'Hopital de Paris of Villaduif in Frank rijk. Genoemde zieken- huizen bestaan echter in het geheel niet! De herkomst van de lijst is dus zeer twijfelachtig. Bovendien staat er he- laas onjuiste informa tie in. Ook de consu- mentenorganisaties waarschuwen ervoor dat deze lijst mislei dende informatie be- vat. Al onze produkten wor- den zorgvuldig beoor- deeld op hun samen- stelling. Niet alle addi tieven kunnen zo maar worden weggelaten. Bepaalde conserveer- middelen bij voorbeeld zijn onontbeerlijk. Ons beleid is erop gericht om zo min mogelijk ad ditieven in onze pro dukten te verwerken, zonder de kwaliteit ge- weld aan te doen. Daarmee komen wij tegemoet aan de wen- sen van de klant. Zonder magnetron toch magne- tronrecepten gebruiken Het is niet onze bedoe- ling magnetronrecep- ten aan te passen aan de 'normale' receptuur. Ze zijn juist speciaal ontwikkeld voor de magnetron en hebben .daardoor ook vaak een afwijkende bereidings- wijze. Er kunnen dus ook niet zomaar 'gewo ne' bak-, braad- of sud- dertijden naast worden vermeld. Vaak moet het magnetronrecept helemaal worden aan- gepast om het geschikt te maken voor de nor male kooktechnieken en dat zou in het blad te veel ruimte kosten. Waarom schuimt het bier niet? Inderdaad is het beter om bierglazen niet met een afwasmiddel af te wassen, het beste kunt u de glazen schoon- spoelen met alleen wa ter. Daama afdrogen met een linnen thee- doek die u alleen voor glaswerk gebruikt. Een andere reden kan zijn dat het bier te koud is, dan schuimt het ook veel minder. Bevat de pure hageislag van AH vanilline? Ze zijn alle vijf van het merk Conqueror De goudgele, droge Fino is gemaakt van en komen uit de bodega's van Luis Paez. uitsluitend Palominadruiven. Net als de Man- die Maar verder hebben onze sherry's weinig zanilla, die z'n aparte smaak aan de zeelucht der met elkaar gemeen. van Sanlucar de Barrameda te danken heeft. AHA! Mijn dochter kreeg op school een lijst met scha- delijke kleurstoffen en smaakstoffen in levens- middelen. Deze lijst was afkomstig van het onder- zoekcentrum Villaduif Frankrijk. Hieruit bleek dat in de vruchtenhart- snoepjes van Albert Heijn onder meer de kleurstof fen E102, E110 en E 123 zijn gebruikt die, volgens de lijst, niet goed zijn voor de gezondheid. De laatst genoemde kleurstof zou zelfs verboden zijn in Amerika en Rusland. MEVR. E.M. TEH. Ik heb geen magnetron, maardespeciale magne- tronreceptuur in uw blad vindikergleuken zou ik graag willen maken. Is het mogelijk om bij alle mag netron recepten ook het 'gewone' alternatief te vermelden met bak-, braad-, smoor- en sudder- tijden voor het fornuis? MEVR. S.L. TEG. Elke keer als ik bij mij thuis bier inschenk schuimt het niet. Hetglas spoel ik om met koud wa ter en ikgebruikde gla- zen alleen voor het bier. Het maakt niet uitwelk merk bier ik koop, het slaat altijd meteen dood. Komt het misschien door het afwasmiddel in de af- wasmachine? V.P. TEH. Mijn oudste zoontje is overgevoelig voor de che- mische toevoeging vanilli ne. Bijna alle chocolade- produkten bevatten vanil line, zoook de diverse merken hageislag. Nu zag ik laatst dat de ingredien- tenlijst van uw huismerk hageislag puur geen vanil line vermeldt. Kan ikernuvanuitgaan Het vcrschil is makkelijker te

Allerhande | 1989 | | pagina 76