NIIMMER HEN KOMT UIT DUITSIAND ISMERK TOP 10 IS CONPLEET ir Albert Heijn heeft er een opvallende huismerkwijn bij. De literfles zonder loodcapsule is vertrouwd. Net ais het etiket met het AH-huismerk. Ongewoon is de bruine ties, 't Heeft te maken met tradities in het land van herkomst: het Duitse wijngebied Rheinhessen. We hadden er al negen, maar Duitse wijn ont- brak nog in de serie wijnen van het huis- merk. Omdat elke wijn- liefhebber daarin z'n smaak moet kunnen vinden, hebben we dat goedgemaakt. 't Heeft even geduurd. We heb ben de tijd genomen om te kiezen, want ais AH z'n naam aan een wijn verbindt, moet-ie zo goed zijn dat u'm blindelings kunt kopen. Een ander aspect is de hoeveelheid die een le- verancier kan garande- ren. Want ais u een wijn net zo lekker vindt ais wij, moet u na een tijdje niet misgrijpen in de winkel. In Rheinhessen zijn we in alle opzichten ge- slaagd. Deze belang- rijke wijnstreek is vol- gens de strenge Duitse wijnwetgeving een van de elf bestimmte An- baugebiete. Daar, tus- sen Bingen en Worms, langs die rare kronkel in de Rijn, weten ze al meer dan duizend jaar hoe je lekkere wijn moet maken. Nu doen ze dat ook voor AH. Rheinhessen is een fris- zoete witte wijn, iets voller en kruidiger dan andere Duitse wijnen, en sluit volmaakt bij de Nederlandse smaak aan. Bewaren hoeft niet. Rheinhessen is een gezellige wijn, op z'n best na een uurtje in de koelkast. Zoekwerk overbodig Met deze Duitse aan- winst mogen we zeg- gen dat de serie huis- merkwijnen aardig compleet is. Uit Frank- rijk, Spanje en Austra lia hadden we al negen wijnen voor negen smaken, van droog wit tot soepel rood. De filo- sofie daarachter is dat we voor iedereen een redelijk geprijsde kwa- liteitswijn in huis wil- len hebben die je zo kunt pakken, zonder zoekwerk. Want wijn kiezen kan soms best lastig zijn. AH verkoopt honder- den soorten, maar doet er alles aan de klanten wegwijs te maken. Het opzetten van de serie huismerkwijnen is daar een voorbeeld van. Het begon in 1984 met drie Huiswijnen uit Frank- rijk: rood, wit en rose. De rode en de witte zijn droog (niet zoet dus), de rose is iets zoet en de kwaliteit van alle drie is goed. Omdat smaken ver- schillen, maar ook ver- anderen, kwamen er in de jaren die volgden zes wijnen onder het huismerk bij. In de rode wijnen (Valde penas, Barossa Valley, Cotes du Roussillon en Bergerac) zit een logi- sche smaakopbouw. Daarbij draait het om de smaak van de wijn. De een houdt van soe- pele, voile wijn die wei- nig zuren bevat. De an der is daar snel op uit- gekeken en vindt dat die zuren de wijn juist boeiend maken. Afge- zien van die smaak- voorkeur gebeurt het ook dat iemand een be- paalde zuurgraad min der goed verdraagt. Om snel uit te dokteren hoe een wijn ongeveer smaakt, is deze vuistre- gel handig: hoe meer zon de druiven krijgen, des te minder zuren de wijn bevat. Of: hoe zui- delijker de streek van herkomst, des te soepe- ler de wijn. Meer naar het noorden, vallen er behalve rijpe ook steeds meer onrijpe druiven in de mand van de plukker! Van noord naar zuid Het klimaat waarin de druiven groeien be- paalt dus in belangrijke mate de smaak van de wijn. Daarom vermeldt AH de streek in de na- men van de rode huis merkwijnen. Maar dat heeft trouwens nog een reden. Vindt u een van die wijnen veel lekker- der dan de andere en wilt u verder op de in- geslagen weg, dan weet u meteen in welke streek u het zoeken moet. We nemen ze even met u door, van noord naar zuid: AH Bergerac is een droge rode appellation controlee uit de gelijk- namige streek (ca. 100 km ten oosten van Bor deaux). Een boeiend, stevig karakter. Voor iiefhebbers van rode Huiswijn die iets ho- gere eisen gaan stellen. AH Cotes du Roussillon is een milddroge rode wij a Soepeler dan de Bergerac, maar wat voller en zwaarder dan de rode Huiswijn. De zuidelijkste appellation controlee van Frank- rijk (ten westen van Perpignan). AH Valdepenas uit het grootste wijngebied van Spanje (ten zuid- oosten van Madrid) is een soepele, probleem- loze rode wijn. Niet al te zwaar. Zachter dan de rode Huiswijn. AH Barossa Valley uit Australie gaat weer een stapje verder. 't Is een warmbloedige, zon- nige rode wijn met wei- nig zuren. Zachter van karakter dan de huis wijn, maar wat voller en zwaarder dan de Valdepenas. Een friszoet altematief in bruine fles Omdat de witte Huis wijn droog is en niet iedereen daar van houdt, kwamen er twee witte huismerkwijnen bij. AH Blanc de Blancs in de groene fles is iets milder, iets minder droog dan de Huiswijn, maar beslist niet zoetig. Dat is AH Anjou Blanc wel en daarom zit-ie in witte flessen. Zo is dat nu eenmaal geregeld is Frankrijk. En om de tien vol te maken heb ben we nu dus ook witte Duitse wijn: AH Rheinhessen, in bruine flessen. Een friszoet al tematief voor wie een koele witte wel kan waarderen. Mi AllerHande 27

Allerhande | 1989 | | pagina 27