MARQUES GASTANAGA 7 RESERVA I98S VINO TINTO Zogenaamde Pradi- katsweine zijn onder- verdeeld in zes klas- sen. Van laag naar hoog: Kabinett, Spat- lese, Auslese, Beeren- auslese, Trockenbee- ren-Auslese en Eiswein Duitse wijnen zijn bij de wet inge- deeld in vier kwa I iteits klassen De aanduiding 'Qualitatswein mit Pradikat' geeft aan dat het hier gaat om de hoogstecategorie wijnen. C75 Litre 'Reserva' op een Spaans wijnetiket geeft aan: wijn die tenminste drie jaar oud is en tenminste een jaar in een houten vat is gelagerd. 1988 Niersteiner Sp'f'je'berg Spatiesj, - Qualitatswein mit Pradikat Dalsheimer Burg Rodenstein j 2 10.3vol. Auslese J -j Duitse wijnetiketten moeten altijd voor- zien zijn van een zogenaamd 'Amtli- ches Priifungsnummer'. Dit nummer geeft aan dat de wijn is gecontroleerd door een bevoegde instantie en voldoet aan de gestelde kwaliteitseisen. waard te worden. Het kan wel, maar het hoeft niet. U kunt onmiddellijk van zo'n mooie wijn gaan genieten. Kwaliteit uit Duitsland De betere Duitse wijnen hebben tot nu toe een minder prominente rol ge- speeld op de wijnafdeling van de AH- winkels. Dat gaat veranderen, want in Duitsland worden prachtige kwali- teitswijnen gemaakt en AH heeft er een stel gekocht. Kabinett, Spatlese, Auslese... Andere landen, andere ter- men. De Duitse wijnwereld zit nogal inge- wikkeld in elkaar. Eerst een paar op- merkingen over Duitse wijnen in het algemeen. Ze hebben de naam zoet te zijn. Ze zijn ook meestal wat zoe- ter dan wijnen uit andere landen, door de frisse zuren in deze wijnen is dat niet storend. De zoetigheid is een erfenis uit barre tijden waarin de druiven, die het in dit noordelijke kli- maat niet gemakkelijk hebben, soms zo slecht rijpten dat de aanzoetings- methode van Gall werd toegepast om ook in slechte jaren redelijk drinkbare wijnen te producerea Dat aanzoeten is tegenwoordig aan strenge regels gebonden. Alleen al daarom is het zaak goed op de etiket- ten te letten. Duitse wijnen worden ingedeeld in vier kwaliteitsklassen: Tafelwein, Landwein, Qualitatswein bestimmter Anbaugebiete en Quali tatswein mit Pradikat. In die laatste klasse is AH ge'interes- seerd, want Pradikat-wijnen zijn de beste die Duitsland in huis heeft. Ze worden uitsluitend in een bepaald ge- bied (Bereich) gemaakt van volledig gerijpte druiven. Er mag geen suiker worden toegevoegd en er moet ten minste 10% alcohol in zitten. De con- trole is streng. Het AP nummer dat u op alle Duitse wijnen aantreft, heeft betrekking op deze controle. De druiven zijn uitgelezen De termen Kabinett, Spatlese, Aus lese, Beerenauslese en Trocken- beerenauslese duiden op Pradikat- wijnen, maar ze zijn onderling ver- schillend. Daarbij speelt het plukken van de druiven een sleutelrol. En dat is typisch Duits. We nemen ze even door: De aanduiding Kabinett stamt uit de tijd dat de allerbeste wijnen in de kelder achter slot en grendel be- waard werden. En nog altijd worden Kabinett-wijnen gezien als de abso lute top in een bepaald wijngebied. De druiven moeten voimaakt gerijpt zijn. Alles wat op 'lese' eindigt, geeft een bepaalde druivenselectie aan. De druiven voor Spatlese worden zo laat mogelijk geplukt. Van de mooiste laatgeplukte druiven wordt Auslese gemaakt. Bij Beerenauslese is weer iets an- ders aan de hand. Van elke tros wor den alleen de rijpste druiven geplukt. Met de hand. Stuk voor stuk. 't Ge- beurt ook dat de druiven zo lang aan de wijnstok blijven hangen dat ze er bijna uitzien als rozijnen. Die half verdroogde, gerimpelde druiven worden ook stuk voor stuk bekeken en geplukt. De wijn die daarvan ge maakt wordt, geldt als de supertop van de 'lesen' en heet Trocken- beerenauslese. Deze wijn is niet goedkoop, maar dat spreekt vanzelf met al dat handwerk. AH heeft vanaf deze wijnmaand de volgende Duitse kwaliteitswijnen vast in het assortment Schweineger Guttenberg Kabinett J 5,45 Niersteiner Spiegelberg, Spatlese f 6,95 Dorrenbacher Guttenberg, Spatlese J 7,95 Dalsheimer Burg Rodenstein, Aus lese 9,95 Deze Duitse wijnen zijn niet in alle AH-winkels verkrijgbaar; dit hangt af van de grootte van de winkel. Nieuwe Spaanse Reserva's, nieuwe Duitse Pradikat-wijnen, het hele as sortment van AH krijgt daarmee een streepje voor. Het wordt nog completer, zodat u in alle prijsklas- sen, ook in de duurdere, wijnen uit alle windstreken kunt vinden. Maar altijd staat dit voorop: value for mo ney. Ofwel: de beste kwaliteit die in een bepaalde prijsklasse te vinden is. Of u nu op zoek bent naar een voor- delig, soepel wijntje of een bijzon- dere Grand Cru. Want als we gaan veranderen, slaan we het grootste wijnland ter wereld natuurlijk niet over! Steeds vaker zult u mooie Franse wijnen zien liggen, tot aan een Franse Grand Cru uit Bordeaux vooral in de grotere AH-winkels. VALDlPJiNAS r >#7 i988er SCHWBGf'<ER S. Qualitatswein mit Pradikat /VjFs AllerHande 23

Allerhande | 1989 | | pagina 23