NEDERLANDERS WORDEN ECHTE WIJNGENIETERS DIEGO ALMAGRO \mjjepeSas 1 Wie wijn meer leert waarderen, vult z'n glas niet vaker dan anders. Er vloeien alleen andere wijnen in dat glas. Het wijngebruik is namelijk al jaren uiterst stabiel (een algemene trend). We zijn dus niet meer wijn gaan drinken, ook al wordt soms die indruk gewekt. Drie glazen per dag mag. Dat is genieten. Met mate. Meer genieten, zonder meer te drin ken dus. 't Is een ontwikkeling die zich op veel gebieden voordoet. Neem bier. Het aantal verkochte flesjes blijft ongeveer gelijk, maar raakt verdeeld over steeds meer biersoorten, want het gewone pilsje verliest allengs terrein aan allerlei bierspecialiteiten. Bij thee zie je het ook. Er worden evenveel kopjes ge- dronken als vroeger, maar de inhoud van die kopjes verandert naarmate er meer theesoorten op de markt ko- men. Op wijngebied dringt die grotere ver- scheidenheid ook verder door. Voor het assortment van AH heeft zo'n ontwikkeling natuurlijk gevolgen. AH's wijncollectie groeit mee, uiter- aard met behoud van alle lekkere, voordelige wijnsoorten. Omdat de schappen in de winkels niet van elas- tiek zijn, moeten we af en toe wel een bepaalde wijnsoort laten vallen. Dat doen we heel voorzichtig. Als we bij voorbeeld een nieuwe wijn ont- dekken uit een streek waaruit we er al vier hebben, dan kijken we of er twee zo op elkaar lijken dat we er misschien een kunnen missen. Het is dus besiist niet zo dat we de goed- koopste laten varen om plaats te ma- ken voor zo'n betere en duurdere nieuwkomer. Als er een 'gat' zou ont- staan in de opbouw van wijnen uit een bepaalde streek, dan doen we dat niet. Want we willen graag dat liefhebbers van bij voorbeeld Bor deaux in alle prijsklassen een keuze kunnen maken bij AH. 't Is passen en meten dus om het assortment te vervolmaken. Nieuwe Spaanse Reserva's De Spaanse wijnen die AH vorig jaar introduceerde, zijn een enorm suc- ces. Jammer genoeg hadden we van sommige Reserva's maar een be- perkte voorraad. Op is op, zeiden we. En dat ging snel! Veel klanten heb ben de Marques de Gastanaga am- per gezien. Daarom zijn we extra blij dat deze Reserva uit Valdepenas met ingang van deze wijnmaand vast in het assortiment zit. De wijnen van Valdepenas worden beschouwd als de beste van La Mancha, het groot- ste wijngebied van Spanje. Diego de Almagro, ook een Reserva uit Valdepenas, had al een vaste plek bij AH en dat blijft zo. Nieuw is de Beamonte Reserva van 1983, een hele mooie uit Navarra, het oude ko- ninkrijk op de uitlopers van de Spaanse Pyreneeen, pal naast het be- roemde wijngebied Rioja. Een pittig, warmbioedig gebied, wat onder meer te merken is in de Navar- reense keuken, aan het temperament van de bevolking (denk maar aan de fiesta's van Pamplona) en ook in de wijnen die ze daar maken. We had den al de Crianza van Beamonte, nu hebben we dus ook de Reserva te pakken gekregen. Spaanse termen Reserva, Crianza... hoe zat het ook alweer met al die Spaanse aandui- dingen? Een beknopt overzicht: RESERWi DE afc12536lwvol 1983 e75cL TINTO Het wordt niet vaak gezegd, maar Nederlanders worden echte genieters, zeker als het om wijn gaat. AH ziet het gebeuren. De voorkeuren veranderen. Wat het meest opvalt, is de grotere belangstelling voor betere (en iets duurdere) wijnen. Daarom haalt AH steeds meer in huis voor gevorderde wijniiefhebbers. Vino tinto en vino bianco zijn gewone rode en witte wijnen. Vino sin Crianza is meestal van de laatste oogst, maar kan ook van ver- schillende oogsten afkomstig zijn. Vino de Crianza komt besiist van een bepaalde oogst en is tenminste een jaar op houten fust en een jaar op fles gerijpt. Reserva is tenminste drie jaar oud en moet tenminste een jaar op hou ten vaten zijn gelagerd. Gran Reserva is tenminste twee jaar op vat en vervolgens drie jaar op fles gerijpt. De Spaanse wijnwetgeving is het sta dium van de kinderschoenen ont- groeid. Er zijn al 30 wijngebieden met een Denomination de Origen (vergelijkbaar met de Franse Appel lation Controlee) dat is een stelsel van wetten en voorschriften die per streeek zijn opgesteld. Achter het etiket-opschrift Denominacion de Origen staat dan ook altijd de naam van de streek. Een gouden regel om te onthouden: Spaanse wijn wordt pas gebotteld en verkocht als de wijn op dronk is. Ook de grootste Reserva hoeft niet be- C^OYYY YY'f DIEGO LNIAGRO Uill.PLV nmaa or saus De term Denomina- cidn de Origen op het etiket van Spaanse wijn is een kwa I iteitsaand u i - ding die vergelijk- baar is met de Franse Appellation Controlee, een stel- sel van wetten en wijnvoorschriften die per streek zijn vastgesteld. v >r. 22 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 22