FIJNPROEVEN OP TN SPAANS Als de Spanjaarden, zo tegen zonsondergang, lekker gaan zitten om van hun glaasje sherry te genieten, komen daar allerlei tapas bij: lekkere hapjes op z'n Iberisch. En wat voor hapjes... Met zorg gemaakt en aliemaai even lekker. Probeer ze maar 'ns, die tapas. Met een goed glas fino, de sherry zoals de Spanjaarden'm drinken. In Spanje wordt eigenlijk geen sherry gedronken. Althans: dat woord gebruiken ze niet. Sherry is een Engelse aanduiding, ook 'me dium dry' of nog zoetere soorten als cream sherry zijn niet bekend in Spanje. Daar houden ze in Spanje niet zo van. Ze bestellen gewoon een fino. Of een Vino de Jerez (wijn uit Jerez). In beide gevallen wordt een glaasje koele, geurige, droge fino ge- serveerd. Want dat is het sherrytype waar de Spanjaarden zelf dol op zijn. Wie trek krijgt in een glaasje loopt even een cafeetje binnen om 'een fi- nootje te pakken'. Fino van absolute topkwaliteit Nederlanders zijn minder gewend om een echte fino te drinken. Maar AH wil het wel van de daken schreeuwen: de nieuwe fino uit de bodega van Luis Paez is zo ontzet- tend goed en lekker en van absolute topkwaliteit dat u 'm op z'n minst een keer moet proberen! Zoals gezegd: het ene sherry-type is het andere niet. Maar een ding heeft die hele familie gemeen: de sherry- druiven moeten groeien op een be- trekkelijk klein stuk grond in de zui- delijke 'puntkin' van Spanje. In de driehoek tussen Jerez de la Fronte- ra, Sanlucar de Barrameda en Puerto de Santa Maria. Anders mag de naam sherry niet gebruikt wor- den. De bodem, de albariza ofwel oogver- blindend witte kalksteen, is er zo bij- zonder dat alleen daar sherry kan ontstaan. Binnen die driehoek zijn er overigens wel verschillen en daarom is de streek verdeeld in kleinere ge- bieden. Hoe meer kalk, hoe beter de kwaliteit van de sherry. Beroemd zijn onder meer de pagos van Car- rascal en Balbaina. Deze superieure kalkhoudende grond en de Palomino- druif vormen de basis voor Luis Paez Fino Superior. Eerst moet de flor zijn werk doen De basiswijn van de Palominodruif wordt al fino genoemd, maar is nog geen echte fino. Eerst moet de flor zijn werk doen. De in vaten opgesla- gen wijn staat permanent in verbin- ding met de buitenlucht en zo kan het gebeuren dat er een schimmel- laagje ontstaat (flor). 't Zijn net kleine bloemetjes. Behalve druif en bodem is het de flor die finosherry z'n fijne smaak en karakter geeft. Sherry - fino dus ook - is nooit van een oogst. Verschillende oogsten worden op vemuftige wijze samen- gevoegd. Volgens het solera-sys- teem. Jonge sherry's worden als het ware opgevoed door oudere, wat een constante kwaliteit geeft. Pas na een rijping van minimaal drie jaar mag de sherry verkocht worden. Rijpt de sherry in Sanlucar de Barrameda, dan ontstaat Manzaniila (daarover leest u elders een artikeltje). Wordt de sherry langer bewaard, dan ver- dwijnen de typische eigenschappen van fino. Dan is er sprake van Amon tillado, behalve als de vaten buiten in de zon worden opgeslagen. Dan ont staat er weer een ander type: Oloro so. De sherry blijft wel droog. Maar, zo ver laat AH het niet komen. U vast ook niet, want wie eenmaal Fino geproefd heeft, loopt het risico andere sherrysoorten voor gezien te houden. De nieuwe Fino van Luis Paez heet niet voor niets Fino Supe rior. Moors gemarineerd varkensvlees FINO EN TAPAS: 18 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 18