aramio .«#sitap seleccion Cafamti etchArt Lang was Argentinie het land van corned beef en wereldvoetbal. Maar er worden ook uitstekende wijnen gemaakt. Wij kenden die wijn niet, maar dat verandert: met ingang van deze wijnmaand verkoopt Albert Heijn drie Argentijnse wijnen. Wijnstokken zijn snel tevreden. In welk land ze staan doet er niet toe: als het zonnetje maar schijnt. Verder wortelen ze graag in arme grond waar kleine beetjes mineralen in zit- ten. Worden ze bovendien liefderijk verzorgd, dan rijpen de druiven dat het een lust is. En waar druiven rij pen, kan wijn worden gemaakt. Waar ook ter wereld. Daarom reizen de wijninkopers van Albert Heijn van tijd tot tijd de halve wereld af, omdat ze altijd op zoek zijn naar nieuwe gebieden waar lek- kere wijn te koop is. Zo ontdekten ze een paar jaar geleden Australische wijn, (denk maar eens aan de Ba- rossa Valley) die ons land vervol- gens stormenderhand veroverde. Nu maakt AH ruim baan voor Argen tinie. Argentijnse wijn is minstens zo goed als Australische. Vierde van de wereld De wijnen van Argentinie zijn hier nog onbekend. Misschien heeft u ooit een glas gedronken in een Argentijns restaurant, maar daar houdt het waarschijnlijk wel mee op. Toch heeft dat Latijnsamerikaanse land een reusachtige produktie. Met drie miljard liter per jaar staat het op de vierde plaats van de wereldranglijst, direct na Frankrijk, Spanje en Italie! Van alle landen op het zuidelijk half- rond staat het op eenzame hoogte, onbedreigd aan de top. De export staat op een laag pitje. De Argentijnen vinden hun eigen wijn zo lekker dat ze het grootste deel zelf opdrinken. Veel meer dan bier past wijn in de sfeer van de tango, waar- van het Argentijnse leven doortrok- ken is. Een beetje melancholiek. De eerlijkheid gebiedt om ook te vertel- len dat Argentijnse wijn vroeger heel traditioneel gemaakt werd. Dat leverde een karakteristieke smaak op, waar wij niet zo aan gewend wa- ren. Ook daarom ging de wijn maar mondjesmaat de grens over. Daar hebben de Argentijnen iets aan gedaan. Om met andere grote wijn- landen te kunnen concurreren, wer- den zo'n vijftien jaar geleden wijnex- perts met Europese druivenrassen naar Argentinie gehaald om de me- thoden en technieken te modemise- ren en de wijn beter in overeenstem- ming te brengen met onze Europese smaak! Wijn uit de Andes Vierhonderd gaar geleden namen Je- zui'eten-paters wijnstokken mee naar Argentinie. In de vorige eeuw trok- ken Franse, Italiaanse en Duitse emigranten naar Mendoza, in het uiterste westen van het land, om op de toen nog onherbergzame hellin- gen van het Andesgebergte hun ge- luk te beproeven. Door hard werken en het aanleggen van irrigatie-syste- men toverden zij de woestenij om in een grote, groene, weelderige wijn- gaard. Ze hadden het goed gezien. Mendoza is nu de belangrijkste van de acht- tien wijnprovincies en neemt drie- kwart van de totale produktie voor ETCHART KTCHARl mm z'n rekening. De bodem en het kli- maat zijn er zelfs zo geschikt dat de helft van alle wijn die in heel Zuid- Amerika gemaakt wordt uit die ene provincie komt! Wijn uit de Andes, 't Is misschien een vreemd idee, maar wie proeft, vindt de ongenaakbare bergen niet meer terug in de wijn. Integendeel. De wij nen van Mendoza hebben een zonnig karakter en zijn gemakkelijk in de omgang. Sommige kenners zullen waarschijnlijk zeggen: die wijn is niet subtiel. Ze hebben gelijk. Vele liefhebbers echter spreken van flu- weelzacht en soepel. Zij hebben ook gelijk! 't Is goudeerlijk spul zonder geraffineerde trekjes. Constant van kwaliteit ook, want het klimaat is stabiel en de oogsten verschillen am- per van elkaar in de loop der jaren. Daarom wordt er ook zelden een jaartal op het etiket gezet. De wijnen kunnen wel een paar jaar bewaard worden, maar nodig is het beslist niet. Vinos Finos In een land waar vier miljard liter wijn wordt gemaakt, liggen kwali- teitsverschillen voor de hand. Een groot deel van die plas bestaat uit eenvoudige wijn. Die wordt over het algemeen niet geexporteerd. Maar Argentinie maakt ook kwaliteitswij- nen, die de vergelijking met bij voor- beeld Australische wijn glansrijk doorstaan. De Argentijn heeft het dan over 'Vinos Finos' of 'Grandes Vinos'. Die termen zijn op de etiket- ten terug te vinden. Een strenge re- gelgeving is er nog niet, maar wie z'n naam aan zijn produkt verbindt, staat meestal sterk in de schoenen. Die namen, van de wijngaard of de eigenaar, staan in dat geval ook op het etiket. Soms staat de naam van de belangrijkste druivesoort er ook op. En dan komt u bekende namen tegen als Cabemet-Sauvignon. De wijnrassen die in Argentinie wor den gebruikt, komen namelijk bijna allemaal uit Europa. En de oogst is meestal overvloedig en gezond. In de droge, zuivere berglucht, in de pure natuur zijn allerlei druiveziekten SraKSSBRsT- SbHesyy| ARGENTIJNSE WIJN DE NO FINO-BUANCC TORRONTES VINO FINO UNTO CABERNET SAUVIGNON (waonu/ooron •"/I Druivenoogst - hier van witte druiven - in Argentinie Bekende druiverassen werden uit Europa geimporteerd In deze wijngaard in de Andes heerst een stabiel klimaat De wijngaarden in Noord-Argentinie lig gen op 2000 meter hoogte lOAIIerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 10