ZO WEET AH WAT DIEREN LEKKER VINDEN AH's dierenvoedsel is populair bij de honden en katten van Nederland. We weten precies wat ze lekker vinden zonder dat we het kunnen vragen! Hoe slaagt AH er in om kwaliteitsvoedsel te leveren waar al die huisdieren graag hun tanden in zetten? Anders gezegd: hoe worden die produkten ontwikkeld? 'Klantentest' met kat en hond Het begint met een idee. Uit markt- en con- sumentenonderzoek blijkt waar behoefte aan is, want een assor tment is nooit com- pleet. Via AH's eigen 06-servicelijn, brieven van klanten en enque- tes, komen ook allerlei suggesties binnen. Zo weten we bij voorbeeld dat de behoefte aan speciaal voedsel voor dieren in diverse le- vensfasen (pups en se- nioren) groeit. Bij het ontwikkelen van een nieuw produkt worden door AH's leve- ranciers strenge nor- men gehanteerd. Die normen komen uit Amerika waar kant-en- klaar dierenvoedsel veel langer bestaat en betreffen vooral de stoffen die er beslist in moeten zitten en in welke verhouding. wet van Meden en Per- zen dat het AH-produkt de strijd meteen wint. Als het even lekker wordt gevonden als het andere merk, of min der, moet de leveran- cier z'n werk overdoen. De receptuur wordt wat veranderd en dan beginnen de proeve- rijen weer van voren af aan. De baas beslist Als een AH-produkt bij de dieren in de smaak valt, betekent dat niet dat het een verkoop- succes wordt, want ook de bazen en bazinnen hebben ideeen over het voedsel dat ze hun dier voorzetten. Het uiter- lijk speelt daarin eeri doorslaggevende rol, want wie durft zelf te proeven? Dat zou ove- rigens best kunnen, want het is een prima produkt en wie weet zou menigeen het nog lekker vinden ook. Voor de honden en kat ten van de proefpanels speelt dat uiterlijk geen enkele rol. Die gaan gewoon af op hun feilloze reuk- en smaakpapillen. dan gaat AH het verge- lijken met andere mer- ken volgens het een- voudige maar doeltref- fende principe van de 'Pepsi-proefeen klan tentest. Dat gebeurt in Dierenhotel Lelystad, waar een dozijn honden en evenzovele katten graag de rol van kriti- sche klant spelen. Die panels vormen een dwarsdoorsnede van de huisdierenbevolking. Elke dag op hetzelfde tijdstip krijgen ze twee afgewogen porties te- gelijk voorgeschoteld. Dan gaat het er om wat ze kiezen, hoeveel ze uit elk bakje eten en hoe lang ze er over doen. Hondenmaaltijden worden meestal twee weken lang op die ma- nier getest. Voor kat- tenvoer is een week tijdje moeten hongeren bij dergelijke proeve- rijen, maar bij de proefpanels voor AH's dierenvoedsel gebeurt dat beslist niet Het da- gelijkse menu van twee soorten voer wordt zelfs aangevuld met brokjes. Verder krijgen ze de ruimte om lekker met elkaar te spelen, maar als het etenstijd is moeten ze allemaal wel even in hun eigen hokje, anders kan de proef niet goed uitge- voerd worden. Na een of twee weken wordt de balans opge- maakt. Hoeveel hebben de dieren van merk A gegeten en hoeveel van merk B? Het is geen De fabrikant van AH's huismerk heeft z'n eigen kennels voor hon den en katten om een nieuw produkt langdu- rig te testen. Valt het in de smaak bij de dames en heren hond en kat, voldoende. Honden hebben namelijk de neiging om meteen aan te vallen en kiezen vaak blindelings de dichtstbijzijnde bak. Katten zijn kieskeuri- ger. Ze snuffelen eerst aan beide maaltijden en bepalen dan hun keuze. Soms herzien ze hun mening halverwe- ge: wat eerst zo lekker leek, blijkt al etende te- gen te vallen en dan kijken ze zo'n bakje ook niet meer aan. Verwennerij voor de 'proefpersonen' Er wordt vaak gedacht dat dieren eerst een AIlerHande 75

Allerhande | 1989 | | pagina 77