MINDER. EN ANDERS Vetten in onze voeding leveren belangrijke voedingsstoffen. In veel westerse landen, waaronder Nederland, bestaat wel 35 tot 40% van alle energie die we binnen krijgen uit vet en dat is (veel) meer dan we nodig hebben. Het meeste van dat vet is bovendien dierlijk vet, dat bij voorbeeld in vlees zit en in voile melkprodukten zoals kaas, boter en voile melk. Wie veel dierlijk vet binnenkrijgt, loopt een grotere kans op het dichtslibben van de bloedvaten. Op de lan- gere termijn betekent dat een grotere kans op het krijgen van een hartinfarct. Ook wordt wel veron- dersteld dat veel vet in onze voeding het risico op bepaalde vormen van kanker (met name borstkanker) kan ver- hogen. Voedingsdes- kundigen adviseren dan ook dat we minder, en ook ander vet moe- ten gaan eten. Natuurlijk zijn er ook veel andere (mede)- oorzaken voor het krij gen van hart- en vaat- ziekten en kanker, zo als erfelijke invloeden, rookgewoonten, een hoge bloeddruk, stress etc. Vet geeft veel smaak Zoals gezegd: vet speelt een belangrijke rol in onze voeding. Het geeft aan maaltijden AllerHande geeft u enkele tips hoe u toch lekker maar minder vet kunt eten. Hoewel vetten noodzakelijke voedingsstoffen leveren, is te veel vet in onze voeding niet goed. Vooral wanneer we te veel dierlijke vetten eten, neemt de kans op hart- en vaatziekten en waarschijnlijk ook op bepaalde vormen van kanker toe. Daarom is het belangrijke minder vet te gebruiken, maar vooral ook ander vet. en gerechten bij voor beeld veel smaak. Wie erg streng is in de be- perking van het ge- bruik van vet, zal ont- dekken dat het lastig is om het eten echt sma- kelijk klaar te maken. Voor een deel kan dat worden opgevangen door kruiden, groente en fruit als extra smaakmaker te gebrui ken. Maar ze kunnen het niet-gebruiken van vet nooit helemaal compenseren. Boven dien maakt vet berei- dingswijzen als bakken en braden mogelijk, waardoor voedingsmid- delen zoals vlees meer smaak en vaak een fraaier uiterlijk krij gen. Vet heeft ook een func- tie als drager van de in vet oplosbare vitami- nes; de vitamines A, D en E bij voorbeeld. Dat geldt ook voor de aan- voer van sommige vet- zuren. Enkele (onder andere linolzuur) moe- ten via ons eten wor den aangevoerd omdat het lichaam ze niet kan aanmaken. Deze be langrijke vetzuren zit- ten voomamelijk in plantaardige vetten en olie. Compacte energiebron Vet in het dagelijkse eten heeft onder an dere een functie als compacte energiebron. Die energie (Calo- rieen) hebben we nodig om het lichaam goed te la ten functioneren; om te ademen, te praten en om te bewegen. Krijgt u minder Calo- rieen binnen door veel minder vet in de voe ding, dan kunt u dat op- vangen door meer ve- tarme en vetloze pro- dukten als brood, aard- appels, groente, peul- vruchten en fruit te eten. Maar het volume van de maaltijden wordt dan veel groter. Want 1 gram vet levert meer dan twee keer zo- veel Calorieen als een gram koolhydraat of een gram eiwit. Het re- sultaat daarvan is dat u door vet eerder verza- digd raakt. Kritisch kopen en bereiden Niet zonder vet dus, maar wel minder vet. Daarvoor moet u zui- nig zijn in het gebruik van vette voedingsmid- delen als boter, marga rine, olie, bak- en braadprodukten, ge- bak, snacks, volvette en Franse kaassoorten, voile melkprodukten, vette vleessoorten als speklappen, saucijsjes, worst, slavink of bij voorbeeld pate. Voile melkprodukten zijn te vervangen door halfvolie melkproduk ten. Volvette kaas door de minder vette kaas soorten, zoals Zaanlan- der light. Boter is te vervangen door dieet- margarine of dieet-hal- varine. Als olie heeft zonnebloemolie de voorkeur. Vervang vette vleessoorten zo als sommige soorten varkensvlees, worst en pate door magere vleessoorten, kip en vis. Het gevolg van zulke eenvoudige aan- passingen is dat u niet alleen minder vet eet, maar ook ander vet. Let op de manier van bereiden Niet alleen de voe- dingsmiddelen die u aanschaft zijn van in- vloed op de hoeveel- heid vet in uw voeding, ook de manier van be reiden speelt een be langrijke rol. Een pan met anti-aan- baklaag is er bij voor beeld op gemaakt om gerechten met weinig vet klaar te maken. Grilleren, gaarmaken in een Romertopf in de oven, of een vlees-, vis- of kipgerecht verpak- ken in aluminiumfolie, zijn bereidingstechnie- ken die met erg weinig (of zelfs zonder) boter, margarine of olie toe kunnen. Door kritisch kopen en bereiden eet u minder en tevens an der en beter vet. Sommige bereidingswijzen helpen mee aan het eten van minder vet. Enkele voorbeel- de: een (koeke)pan met anti- aanbaklaag, een Romertopf en debereiding in aluminium - folie. AllerHande 59

Allerhande | 1989 | | pagina 61