rdonnay A L K AH ik.\0\ Varna BULGARiJE ZWARTE ZEE Burgas Plovdiv scheidt diverse kwaliteitscatego- rieen wijn. De eenvoudigste draagt alleen de naam Bulgarije op het eti- ket, zonder nadere aanduiding. Hij staat voor 'land'wijnen in de letter- lijke zin des woords. Zones en districten Een wat hoger niveau wordt verte- genwoordigd door zonewijnen. Dwars door Bulgarije loopt het Bal- kangebergte, en daaromheen werd een vijftal grote wijnbouwzones ge- creeerd: die van het noorden, oosten, centrale dalgebied, zuiden en zuid- westen. In de meeste zones ligt het accent op rode wijnen, terwijl witte de specialiteit zijn van alleen het oostelijke gebied. Dit strekt zich uit tot aan de Zwarte Zee. Binnen de vijf wijnbouwzones werden vervolgens districten bepaald. Deze leveren wij nen die weer wat hoger op de kwali- teitsladder staan. Men herkent ze aan het woord region op hun etiket. De Bulgaarse wijnen van AH beho- ren tot deze categorie. Speciale houtrijping Voorts bestaan er zogeheten contro- liran-wijnen, afkomstig uit zo'n 30 sub-districten. Een buitengewone kwaliteit wordt aangeduid door de term reserve. De desbetreffende wij nen vormen de Bulgaarse elite. Ze werden niet alleen speciaal geselec- teerd, maar ondergingen bovendien een speciale rijping. Deze vond plaats in kleine eikehouten vaten - dikwijls voor een deel nieuw - en duurde langer dan gebruikelijk. Het spreekt vanzelf dat reserve-wijnen wat duurder zijn dan gewone. De wijn die AH van deze bijzondere klasse voert, is de rode Melnik. Veel zon in de wijn In de wijnkelder van Suhindol (waar de Bulgaarse Cabemet-Sauvignons van AH liggen te rijpen) hangt een bord met daarop een citaat van de Russische schrijver Gorki. Het luidt: 'Ik proefde de wijn en bewonderde hem. Er is veel zon in de wijn. Lang leve diegenen die wijn kunnen ma- ken op een manier die al deze zonne- energie overbrengt naar de ziel van de mensen die hem drinken'. Het citaat hangt er niet voor niets, want alleen de zon geeft de Bul gaarse wijnen hun kracht. In veel Europese wijnlanden mogen de pro- ducenten suiker toevoegen aan het druivesap om meer alcohol in de wijn te krijgen. De Bulgaarse wijn- wet echter verbiedt dit. De liy2 a 12% alcohol die de meeste Bulgaarse wijnen bezitten, zijn dus puur natuur. Intemationaal succes De Bulgaarse inspanningen om de druivenaanplant, de wijnfabrieken, de scholing van de wijnmakers en de wijnwet op intemationaal niveau te brengen, hebben tot opmerkelijke re- sultaten geleid. Want Bulgarije is momenteel de vierde wijnexporteur ter wereld. Het succes is niet alleen te danken aan de westerse stijl van de wijnen en aan hun kwaliteit, maar ook aan hun aantrekkelijke prijs. De meest gedronken rode wijn in Engeland komt uit Bulgarije, en ook in ons land groeit het aantal trouwe kopers gestaag. De Bulgaarse budgetwijnen zullen wel blijvers zijn. BULGARIJE IN CIJFERS 3% maal zo groot als Nederland circa 9 miljoen inwoners 140.000 hectare wijngaarden 15de plaats wereldwijnproduktie 4de plaats als wijnexporteur Zojuist geplukte melnik druiven, gereed voor verwerking Het door zandstenen rotsen omgeven wijndorp Melnik SUHINDOL ROEMENIE Donau JOEGO- SLAVIE GRIEKEN LAND TURKIJE AllerHande 27

Allerhande | 1989 | | pagina 29