DE BULGAARSE BREKEN DOOR Op spectaculaire wijze hebben de Bulgaarse wijnen een plaats veroverd op de Nederlandse markt. Na hun introductie vorig jaar werden er meer dan een miljoen flessen van verkocht, en voor dit jaar wordt minstens een verdubbeling verwacht. Allerhande stelt het boeiende wijnland Bulgarije aan u voor. 'Nazdrave' is een woord dat iedere bezoeker aan Bulgarije snel leert. Want dit is de Bulgaarse term voor 'proost' - en glazen worden in dit land graag en vaak geheven. Dat de Bul- garen dol zijn op wijn, blijkt onder meer uit de vele druivestokken die door particulieren worden gekweekt. Ze staan werkelijk overal, niet alleen in tuinen, maar ook op talrijke bal- kons. Elke familie mag jaarlijks 150 liter wijn maken, belastingvrij. Het Bulgaarse wijnfeest vindt op 14 fe- bruari plaats (bij ons Valentijnsdag). Men viert dan de naamdag van de heilige Privon, een snoeier. Nadat in het hele land druivetwijgen zijn ge- snoeid, zetten de Bulgaren zich aan een rijk besprenkeld maal. Wijnen van westerse stijl Onder toezicht van de staat is de Bul gaarse wijncultuur na de Tweede Wereldoorlog opgebloeid. Eerder dan andere Oosteuropese landen be- greep Bulgarije dat westerse mark- ten alleen veroverd zouden kunnen worden met wijnen van westerse stijl. Eind jaren vijftig begon men daarom nobele Franse wijnsoorten aan te planten, zoals de uit Bordeaux afkomstige cabemet-sauvignon. Ook de witte chardonnay, die de basis vormt van blanke Bourgognes, deed zijn intrede. Modeme, doelmatige wijncentra Maar met de aanplant van nobele druiven waren de Bulgaren er nog niet. De vruchtjes moesten immers ook nog op adequate wijze tot wijn worden verwerkt. In het land begon- nen derhalve modeme wijnfabrieken te verrijzen. Daarbij stond doelma- tigheid voorop; voor romantiek was geen plaats. De meeste bedrijven worden dan DE BULGAREN VAN AH ook gedomineerd door hoog oprijzen- de, roestvrijstalen gistingstanks, mo deme persen en een wirwar van bui- zen. Niet erg romantisch, maar het grote voordeel van deze tanks is dat de gistingstemperatuur perfect kan worden beheerst. Bij rode wijn blijft deze beneden de 28°C en bij witte be- neden de 18°C. Fruitige, frisse aro ma's blijven op deze manier in de wijnen behouden. Druiven van wijncooperaties Tijdens de Bulgaarse wijnoogst rij- den tractoren en vrachtwagens af en aan. De druiven worden eerst gewo- gen, terwijl men ook hun suikerge- halte meet. Want hoe meer suiker de druiven bevatten, des te hoger het al- coholgehalte van de wijn zal zijn. Voor de gisting worden de blauwe druiven ontsteeld, ontpit en licht ge- kneusd. Hun schillen gisten altijd met het sap mee, want daaraan wordt de rode kleur ontleend. Witte druiven worden meteen geperst, want daarvan gist alleen het sap. De wijncentra hebben zelf geen wijn gaarden, maar betrekken de druiven van regionale cooperaties. Meestal zijn dat er een stuk of tien. Categorieen in kwaliteit De technici op de Bulgaarse wijnbe- drijven zijn goed geschoold. Zij heb ben hun opleiding ontvangen op de landbouwschool van Plovdiv. Dat de wijnopleiding daar westers georien- teerd is, blijkt uit de voertaal: Frans. In 1978 werd een nieuwe Bulgaarse wijnwet van kracht. Ook die is op westerse leest geschoeid en onder- BUDGETWIJNEN 26 AllerHande In het assortiment van Albert Heijn zitten de volgende Bulgaarse wijnen. Chardonnay, Region de Preslav Droge witte wijn afkomstig van de nobele Bourgognedruif chardonnay. Frisse, zuivere geur en smaak, met een heel licht nootachtig aroma. Heerlijk bij o.a. visgerechten, kip, kalkoen, kalfs- en varkensvlees. Prijs f 4,95. Cabernet-Sauvignon 1985, Region de Suhindol Rode wijn van de beroemde, uit Bordeaux afkomstige druivesoort cabernetsauvignon. Elegante, zachte, mooie uitgerijpte smaak met een hint van zwarte bessen. Om te serveren bij vele soorten rood vlees, gevogelte en kaas. Prijs f 4,95. Melnik 1983 Reserve, Region de Melnik Een genereuze rode wijn uit het warme, uiterste zuidwesten van Bulgarije. Dank zij een lange rijping in kleine eiken vaten bezit deze '83 een fraai hout- en vanille-aroma. Zijn smaak is sappig en term. Geschikt voor rood vlees (ook van de grill), wild en pittige kazen. Prijs f 6,95.®© Smetteloos onderhouden wijngaarden DestadVelikoTamovoindeoch- H tendnevel Bulgaren zijn grote wijnliefhebbers

Allerhande | 1989 | | pagina 28