10 4 ervoor dat u het brood goed kunt snijden zon- der dat het breekt. Ver- der wordt lecithine, een stof die van nature in ei voorkomt, gebruikt om vet met water te laten mengen. Hierdoor kan met minder vet worden volstaan. Door de toe- voeging van suiker blijft het brood wat lan- ger mals, omdat suiker de eigenschap heeft om vocht vast te houden. Overigens mogen er aan brood geen kleur- stoffen en conserveer- middelen worden toe- gevoegd. 5 Is verpakt brood langer houdbaar dan brood dat zo op de schappen ligt? Ja, de verpakking be- schermt het brood te- gen uitdrogen. Daar- door blijft het langer vers. Natuurlijk heeft ook bij dit brood de be- waartemperatuur in- vloed op de houdbaar- heid. 6 Is brood in te vrie- zen en welke soort is daar dan het meest geschikt voor? Ja, u kunt brood heel goed invriezen. Met name vruchtenbrood blijft tijdens het invrie zen uitstekend van kwaliteit. Ook bijna alle andere broodsoor- ten kunnen worden in- gevroren. Het ingevroren brood blijft het best van kwa liteit als u het zo vers mogelijk invriest. Koopt u het brood's morgens, laat het dan niet tot's avonds liggen voordat u het gaat in vriezen. Verdeel het brood in het aantal sneetjes dat u per dag nodig hebt. Verpak de sneetjes per portie luchtdicht in een plas tic zak van diepvries- kwaliteit. Brood is in de diepvries minimaal twee weken houdbaar. U kunt een sneetje be- vroren brood heel snel ontdooien in de brood- rooster. Er zijn een paar soor- ten brood die wat meer water bevatten (korte krop, alba's en Allinson met rozijnen) en daarom niet geschikt zijn voor invriezen. Door het relatief hoge vochtgehalte ontstaan ijskristallen die de structuur van het brood kapot drukken. 7Waarom is volko- renbrood beter dan wit brood? Allereerst moet wor den gezegd dat alle broodsoorten hun steentje bijdragen in een gezonde voeding. Wit brood is dus niet slecht. Toch heeft vol- korenbrood de voor- keur, omdat het voor ca. 40% uit zemelen of kiemen bestaat. En in de tarwekorrel zitten de goede voedingsstof- fen als vitamines en mineralen direct onder de zemelen. Volkoren- brood bevat dus meer vitamines van het B-complex en minera len dan wit brood. Bo- vendien leveren de ze melen in volkoren- brood meer voedings- vezel. Voedingsvezel stimuleert een goede darmwerking. 8Waarom is Allin- sonbrood donkerder en grover dan gewoon volkorenbrood? Omdat dit brood vol- gens een speciaal re- cept van dokter Allin son wordt bereid. Er wordt ten eerste veel meer water aan het deeg toegevoegd dan bij gewoon brood. Bo- vendien is de tempera- tuur van het deeg tij dens de bereiding ho- ger dan bij gewoon brood. Deze twee facto- ren versnellen de en- zymwerking. Enzymen zijn stoffen die helpen bij bepaalde omzet- tingsprocessen. Deze enzymen zitten van na ture in tarwekorrels. Onder invloed van deze enzymen wordt het deeg zodanig bewerkt dat er grotere 'lucht- gaatjes' in komen, waardoor het na het bakken een grovere structuur heeft. Allin- sonbrood wordt ander- half keer zo lang ge- bakken als gewoon vol korenbrood. Tijdens het bakproces wordt de binnenkant als het ware gaargestoomd en de buitenkant stevig gebakkea Zo ontstaat een donker en grof brood, dat heel voed- zaam en toch licht ver- teerbaar is. 9Hebben decoraties op brood ook in vloed op de smaak? Jazeker, decoraties als sesamzaad, maanzaad, maisgries op Zaans vol taren en roggebioem op tarwe-roggebrood geven het brood een specifieke smaak. Op het moment dat het brood uit de oven komt, zit alle aroma nog op de korst. Als het brood afkoelt wordt dit aroma als het ware naar binnen gezogen. Zo trekt dus ook de smaak van maanzaad, sesamzaad, maisgries en roggebioem door het hele brood. Decora ties als geplette tarwe korrels en zemelen hebben minder invloed op de smaak van het brood. Word je van brood dik? Nee, als je niet veel meer brood eet dan je in feite nodig hebt, word je van brood niet dik. Boter of margarine en het beleg zijn vaak grotere boosdoeners. 1 Sneetje brood (35 g) levert maar 80 Calo- rieen, terwijl alleen al de boter of margarine (gemiddeld 5 g) die u erop smeert 38 Calo- rieen levert. En daar bovenop komt nog eens het beleg. Bezuinigen op boter en beleg heeft meer zin dan minder brood eten. Een dub- bele boterham is wat dit betreft heel effec- tief. AllerHande 23

Allerhande | 1989 | | pagina 23