10 VRAGEN OVER Wat zit er in brood? Het belangrijkste in gredient van brood is natuurlijk tarwemeel of tarwebloem. Voor wit brood wordt deeg van bloem gemaakt. Bloem bestaat alleen uit het binnenste deel van de tarwekorrel. De buitenste vliesjes (ze- melen en kiemen) zijn eruit gezeefd. Bruin brood wordt gemaakt van bloem met zeme- len. De zemelen geven het brood een licht- bruine kleur. Voor vol- korenbrood wordt meel van de hele tarwekor rel gebruikt. Volkoren- brood bestaat dan ook voor ongeveer 40% uit zemelen en tarwekie- mea Dit maakt het brood wat donkerder van kleur. Verder zijn voor een goed brooddeeg water en zout nodig. En na tuurlijk ook bakkers- gist, dat er voor zorgt dat het brood mooi rijst en luchtig wordt. Om het brood lekker mals te maken worden meestal ook een heel klein beetje vet (boter, margarine of plantaar- gemeen blijven bruin brood en volkoren- brood wat langer vers, omdat de zemelen en kiemen vocht vasthou- den. 4 Wat doen bak- verbeteraars? Bakverbeteraars is eigenlijk een verkeerd woord. Het woord 'broodverbeteraars' zou beter op zijn plaats zijn. Deze aan het deeg toegevoegde stoffen verbeteren namelijk niet het bakproces, maar het uiteindelijke brood. De bakverbete raars ofwel broodver beteraars hebben een wat negatieve naam, maar vaak zijn het ge- wone stoffen waar u zelf ook dagelijks ge- bruik van maakt. Zo zorgt bij voorbeeld een minieme hoeveelheid azi jn in volkorenbrood Brood eten we elke dag. Daar zit wat in, krijgen we regelma- tig te horen. Maar wat zit er in? Toch wel belangrijk om te weten van iets dat je dagelijks eet. En zo zijn er nog wei meer interessante vragen over brood. Hier krijgt u de antwoorden. dig vet) en melkvet, melksuiker en melkei- wit toegevoegd. (Overi- gens: het vetgehalte in brood varieert van 2% tot 3%. In vruchten- brood en kleine brood- jes zit iets meer: circa 4%-) Afhaiikelijk van de soort brood worden ook andere grondstoffen gebruikt. Zo wordt tar- we-roggebrood bij voorbeeld gemaakt van een mengsel van tarwe- en roggemeel. 2 Wat is het verschil tussen melkwit en gewoon wit? Het deeg voor melkwit wordt in plaats van met water, met melk gemaakt. Tenminste, zo ging het vroeger. De huidige gestandaardi- seerde melk bevat te weinig melksuiker en melkvet voor het ma ken van een melkwit zoals dat in de wet wordt omschreven. Daarom wordt gebruik gemaakt van melkpoe- der. De melk geeft het brood een rijker aroma en een wat zoetere smaak, omdat er meer melksuiker in zit. Die melksuiker geeft de korst van melkwit ook een wat diepere glans dan van een gewoon wit brood. Melkwit is niet per se smeui'ger dan gewoon wit brood. 3 Hoe lang blijft brood vers? Dit hangt voor een groot deel af van de manier waarop het brood wordt bewaard. In principe begint het verouderingsproces di rect als het brood uit de oven komt. Dit bete- kent overigens niet dat echt vers brood direct uit de oven ook het lek- kerste is. Brood zo uit de oven heeft nog maar weinig smaak. De aro- mastoffen van de korst moeten nog in het brood zelf trekken. Dit duurt ongeveer vier tot vijf uur. Temperatuur en luchtvochtigheid hebben grote invloed op het ouder worden. Het 'oud worden' gaat bij vooorbeeld het minst snel bij een tem peratuur van +60°C of -20°C, en juist het snelst bij een tempera tuur van -7°C en +7°C. Brood dat u bij kamer- temperatuur (18-20°C) bewaart, blijft zeker een tot twee dagen lek ker. Bewaar het dan wel in de broodtrom- mel of in de zak waarin u het brood koopt om het tegen uitdrogen te beschermen. In het al- 22 AllerHande BROOD

Allerhande | 1989 | | pagina 22