ER IS EEN WACHTLIJST VOOR SCHARRELVARKENSVLEES VARKENSFRICANDEAU: HET EERSTE SCHARRELVLEES IS ER Twee jaar geleden begon Albert Heijn op bescheiden schaal met de verkoop van scharrelvarkensvlees. Inmiddels is het in 25 AH-winkels verkrijgbaar. Dat schiet niet erg op, zult u misschien zeggen. U heeft ge- lijk. Oorzaak? Er is een wachtlijst voor dit dier- en milieuvriendelijk vlees. Varkensvlees is de favoriete vlees- soort in ons land. Daarom en van- wege de forse export, telt Nederland bijna evenveel varkens als inwoners. Het gros van die miljoenen varkens is gehuisvest op een niet bepaald diervriendelijke manier. Sinds een paar jaar wordt er ge- werkt aan betere leefomstandighe- den voor de dieren in de varkenshou- derij. Zo ontstond het scharrelvar- ken. Helaas is een dergelijke grote verbe- tering in leefomstandigheden nog maar voor een minderheid van de varkensbevolking weggelegd, maar er wordt hard aan getrokken om veel meer dieren een prettiger leven te geven. Aan dat streven liggen meer motieven ten grondslag: de inten- sieve varkenshouderij produceert naast vlees ook mestoverschotten met alle milieuverontreiniging van dien. Om deze redenen, maar ook omdat steeds meer klanten 'dier- vriendelijker' vlees wensen, neemt de vraag naar scharrelvarkensvlees flink toe. Regels en controle De veranderingen begonnen zo'n acht jaar geleden, toen de Dierenbe- scherming, de Consumentenbond en de stichting Lekker Dier de koppen bij elkaar staken. Dit driemanschap stelde regels op voor scharrelvar- kenshouders. Een greep daaruit: de dieren moeten vers stro en ruwvoer krijgen, maar ook daglicht en frisse lucht. Ze moeten naar buiten kunnen en ruim kunnen liggen en lopen. Voorts worden er aan het voer voor de scharrelvarkens zeer strenge eisen gesteld. En: de boe- ren die scharrelvarkens houden, mogen geen andere varkens houden! Omdat regels alleen zin hebben als er controle is, werd in 1985 in samen- werking met het Ministerie van Landbouw en Visserij de Interim- commissie Scharrelvarkensvlees Controle (ISC) opgericht, die het be- grip 'scharrelvarken' deponeerde. Al leen bedrijven die aangesloten zijn en zich aan de regels houden, mogen zeggen dat ze scharrelvarkens hou den. Het vlees is in de winkel te her- kennen aan het Rijkskeurmerk van ISC (zie de afgebeelde sticker). Een legertje ISC-inspecteurs controleert de bedrijven en de handel heel inten- sief en geeft voorlichting aan var- kenshouders en slagers. Voorlopig in 25 AH-winkels Scharrelvarkensvlees is iets duurder. Dat is een gevolg van de opgestelde regels: er kunnen op hetzelfde grondoppervlak minder varkens ge- houden worden, de vloer moet ge- deeltelijk dicht zijn (in plaats van roosters), er moet stro op liggen en dus moeten de stallen regelmatig uigemest worden. Meer arbeidskos- ten dus, maar ook meer voer- en strokosten. Bovendien 'wonen' de dieren langer bij de varkenshouder, omdat ze minder snel in gewicht groeien. Ze krijgen immers veel meer beweging. Voor de varkenshouders betekent het een enorme omschakeling, die ze - ook al zouden ze dat willen - meestal niet van de ene dag op de andere kunnen maken. Nog maar een procent van de totale varkens- vleesverkoop bestaat uit scharrel- vlees. Als het aan de klant lag, zou het veel meer kunnen zijn. De sla gers, ook die van AH, staan letterlijk op een wachtlijst. Daarom zijn de uitstekende scharrelvleesprodukten nog maar in 25 AH-winkels te koop. £ES Voorbereidingstijd: ca. 5 minuten Bereidingstijd: ca. 1 uur en 10 minuten Prijs p.p.: ca. f 4,25 Bevat per eenpersoonsportie: 360 Calorieen vet 23 g eiwit 32 g koolhydr. 6 g AllerHande 17

Allerhande | 1989 | | pagina 17