HOEVEEL CALORIEEN PER DRANK? cohol. Omdat ze veel drinken - daarmee wor- den in het algemeen gemiddeld vier glazen of meer per dag be- doeld - en problemen (werk, gezondheid, re- laties) hebben die met het gebruik van alcohol verband houden. Van hen worden circa 300.000 mensen betiteld als 'alcoholist'. Een ai- coholist heeft sterke behoefte aan alcohol, hij of zij kan eigenlijk niet zonder, heeft moeite om de hoeveel- heden binnen de per- ken te houden en krijgt last van onthoudings- verschijnselen als wordt gestopt met drin ken. 5 Wat is verantwoord drinken? Omdat de individuele reactie op het gebruik van alcohol zo verschil- lend kan zijn, is het niet goed mogelijk om een 'veilige dosering' te ge- ven die voor iedereen bruikbaar is. Boven- dien spelen daarbij ook andere factoren een rol, zoals een meer of minder gezonde levens- stijl. Denkt u bij voor- beeld aan het wel of niet roken. De combi- natie van alcohol en ro ken geeft een extra ri- sico voor het ontstaan van bepaalde soorten kanker. In het algemeen wordt een aantal van 2 a 3 consumpties gemiddeld per dag als verant woord beschouwd. Maar dit aantal kunt u niet opsparen door bij voorbeeld een week niet te drinken en in het weekend heel veel. Dat is niet verant woord. Uit onderzoek is gebleken dat het op een avond heel veel drin ken en de volgende avond niets, ongezon- der is dan elke dag een paar glaasjes. Dat geldt dan voor de licha- melijke gezondheid, maar niet voor deel- name aan het verkeer. Alcohol tijdens zwan- gerschap of bij gebruik van bepaalde medicij- nen wordt met klem ontraden. Alcohol kan de ongeboren baby be- schadigen. Medicijnen en alcohol kunnen el- kaar in hun werking versterken. Dit staat dan ook altijd in de bij- sluiters van de medicij nen. 6 Kan het matige ge bruik van alcoholi- sche consumpties de kans op het ontstaan van hart- en vaatziek- ten verkleinen? De gemiddelde alcohol- consumptie is in Ne- derland de laatste tien- tallen jaren gestegen, terwijl de sterfte ten gevolge van hart- en vaatziekten afnam. De verleiding is groot om een relatie tussen deze twee feiten te leggen. Zo'n conclusie is echter niet terecht, want er is in die jaren veel meer veranderd; onze ma- nier van eten bij voor beeld en in veel geval- len ook de levensstijl. Er zijn inmiddels wel enkele aanwijzingen dat een matig gebruik (2-3 glazen per dag) een gunstig effect heeft op bij voorbeeld de stollingsneiging van het bloed, en het choleste rol in het bloed. Aan wijzingen zijn er dus wel, maar van een dui- delijk verband is nog geen sprake. Naast deze mogelijk gunstige effecten stijgt door al- coholgebruik de bloed- druk, wat weer de kans op hart- en vaatziekten ongunstig beinvloedt. 7Hoeveel Calorieen leveren alcoholi- sche dranken? Wie 2 a 3 glazen alcohol per dag drinkt, krijgt daarmee ook een be- langrijke hoeveelheid Calorieen binnen. Wie let op z'n lichaamsge- wicht en dus op de hoe veelheid energie die via de voeding binnen- komt (en wordt ver- bruikt via lichamelijke activiteit) moet beden- ken dat het gaat om 200-250 Calorieen extra per dag. Zie ook de tabel op deze pagina voor de hoeveelheid Calorieen in diverse dranken. 8 Leveren alcoholi- sche dranken nog waardevolle voedings- stoffen zoals vitamines en mineralen? Bier en wijn bevatten na de gisting aanzien- lijke hoeveelheden B-vitamines, maar na filtratie en klaring ver- dwijnt het grootste deel van die vitamines, samen met de gistcel- len. Er blijven wel wat vitamines over, maar niet de moeite waard om een bijdrage te le veren aan wat u dage- lijks nodig hebt. Ook vi- tamine C uit druiven komt slechts in te ver- waarlozen hoeveelhe den voor in wijn. Van de mineralen wordt het ijzer in wijn vaak aangehaald als voorbeeld van een waardevolle voedings- stof in een alcoholische drank. De hoeveelhe den kunnen sterk varie- ren, omdat de her- komst en de manier van bereiden heel ver- schillend kan zijn. Suikers komen in ge- ringe mate voor in bier, maar in veel grotere hoeveelheden in zoete Spaanse wijnen en li- keurachtige drankjes. Vet komt voor in dran ken als advocaat en creamlikeur. 9 Hoe worden bier, wijn en bij voor beeld sterke drank gemaakt? Meestal wordt om bier te maken, gebruik ge maakt van gerst. De gekiemde gerst laat men vergisten. Hop wordt toegevoegd om de smaak en de houd- baarheid van het bier te verbeteren. Afhan- kelijk van de manier van bereiden ontstaan verschillende soorten bier. In Nederland wordt veel 'pils' ge- dronken. Wijn ontstaat als men druivesap of gekneusde druiven laat vergisten. Sherry en port heten 'versterkte wijnen', omdat aan de wijn nog extra wijnalcohol (ver- kregen door distillatie van wijn) wordt toege voegd. Sterke dranken maakt men door een vergiste vloeistof te distilleren. Voor jenever gebruikt men als grondstof bij voorbeeld granen en melasse die afkomstig is van suikerbiet, voor cognac en brandewijn zijn druiven nodig, voor whisky gerst, mai's en rogge, voor wodka aardappels (ook wel granen), voor kirsch kersen, en pruimen voor slivovitch. 1 ft Welke dranken IV bevatten weinig of geen alcohol? Frisdranken, vruchte- sappen, tomaten- en groentesap zijn natuur- lijk dranken die geen alcohol bevatten. Maar er zijn inmiddels ook alcoholvrije dranken op de markt die sterk lijken op onze bekende alcoholische consump ties. Bij Albert Heijn koopt u bij voorbeeld alcohol vrije dranken als La- mati, dat is een ver mouth (bianco en ros so) en Schloss Kronen- burg, een witte wijn- drank. Niet zonder alcohol, maar wel minder dan het vergelijkbare pro- dukt zijn alcoholarme dranken als Karibu (2% alcohol), Buckler- bier (0,5% alcohol), Brouwers Bier light (2,5% alcohol), Amstel light (3,5% alcohol) en Triple Pied Boeuf (3,8% alcohol). De oud- bruine biersoorten van Brouwers en Heineken hebben een gemiddeld alcoholpercentage van 2i/2%, terwijl het veel- gedronken 'pils' onge- veer 5% alcohol bevat. Drank Pils Jenever Cognac Likeur Sherry Port Witte wijn Rode wijn Zoete Spaanse wijn Inhoud glas 200 ml 35 ml 35 ml 35 ml 50 ml 50 ml 100 ml 100 ml 100 ml Calorleen 90 70 80 85 55 75 95 80 155 AllerHande 29

Allerhande | 1989 | | pagina 29