10 VRAGEN OVER Kunnen een paar glaasjes drank per dag kwaad? Gaat er misschien zelfs een positief effect van uit? Hoeveel glazen is echt te veel? En wat gebeurt er in je lichaam als je alcoholi- sche dranken drinkt? Hier krijgt u antwoord op zulke vragen. De alcohol die in alco- holische dranken aan- wezig is, komt via de darmen in ons bloed. Daama komt deze met de bloedstroom in nie- ren en longen, waar een gedeelte wordt uit- gescheiden. Het over- grote deel wordt echter in de lever afgehroken. De snelheid waarmee alcohol in het bloed komt is afhankelijk van de vulling van de maag. Als u bij voor- beeld tijdens de maal- tijd wijn of bier drinkt, blijft het alcoholge- halte in het bloed lager dan wanneer u drinkt op een nuchtere maag. De alcohol wordt in het lichaam verbrand, zo- dat energie vrijkomt. De vrijkomende warmte wordt via de enigszins verwijde bloedvaatjes in de huid gemakkelijk afge- voerd. Per uur ver- brandt het lichaam on- geveer de hoeveelheid alcohol die afkomstig is uit i/2 tot 1 stan- daardglas drank (zie 00k de tabel). Alcohol die is opgeno- men in het lichaam, brengt veranderingen teweeg die van persoon tot persoon heel ver- schillend kunnen zijn. De een lijkt veel gevoe- liger voor een alcoholi- sche consumptie dan de ander. In het alge- meen geldt dat bij het drinken van kleine hoe- veelheden, remmingen in ons gedrag enigszins verdwijnen, zodat so- ciale contacten wat ge- makkelijker verlopen. Bovendien geldt dat een a twee consump- ties de eetlust opwek- ken, vermoeidheid doen verdwijnen en de drang om te bewegen doen toenemen. Bij ge- bruik van grotere hoe- veelheden drank zijn de gedragsveranderin- gen veel sterker; men- sen kunnen agressief worden, er treedt ver- lies van normbesef op en bewegingen worden slecht gecoordineerd. Langdurig alcholmis- bruik kan, doordat de lever schade onder- vindt van de afbraak- produkten uit alcohol, onder andere leverziek- ten veroorzaken. 2 Hoe is het drinkge- drag in Nederland? Nederlanders zijn de afgelopen tientallen ja- ren steeds meer gaan drinken. In 1960 was het - omgerekend naar pure alcohol - nog 2>/2 liter per persoon per jaar, in 1987 was dat 8,3 liter. Nederlandse mannen drinken in het algemeen vaker en grotere hoeveelheden dan Nederlandse vrou- wen. Het gaat bij hen vooral om bier en jene- ver, vrouwen drinken vaker wijn. In onze regelmatig drankge- bruik vrij algemeen ge- accepteerd. In Scandi- navie is dat veel min der het geval, terwijl men in Zuideuropese landen juist weer erg tolerant is. In ons land vinden veel mensen al- coholische dranken lek- ker en wordt er bij voorkeur gedronken op momenten dat het 'ge- zellig' is. Ontspanning na het werk, het vieren van iets feestelijks, het bevestigen van een ge- slaagde transactie; het zijn momenten waarop de kurk van de fles gaat. Onze houding ten op- zichte van het gebruik van alcohol is dan in het algemeen wel soe- pel, maar Nederlan ders vinden dat drinken geen reden mag zijn om je werk slecht uit te voeren of het huis- houden te verwaarlo- zen. (Matig) drinken is gezellig, maar het mag niet ten koste van an- deren gaan. Onder de Nederlandse volwasse- nen bevinden zich trou- wens 00k niet-drinkers. Circa 10-15% van de mannen drinkt geen al cohol, van de vrouwen is dat 25-30%. 3 Drinken we in Nederland in vergelijking met andere landen meer of minder alcohol? In Nederland drinken we vrij gemiddeld. Op de wereldranglijst van de totale consumptie van alcoholische dran ken staat Nederland op de zeventiende plaats. De eerste plaats wordt gedeeld door Frankrijk en Luxemburg; in deze landen dronk men in 1987 per persoon - om gerekend naar pure al cohol -13 liter. Wij dronken in dat jaar per hoofd van de bevolking gemiddeld 8,3 liter. Bel- gie staat op de ranglijst op een zesde plaats, West-Duitsland op de zevende, de Verenigde Staten op de 21ste plaats en Engeland op de 23ste. Op de wereldranglijst van het bierverbruik staan zowel West- als Oost-Duitsland boven- aan met elk circa 145 li ter bier per persoon in 1987, Nederland dronk ruim 84 liter per per soon. In Italie wordt jaar- lijks de meeste wijn ge dronken: 79 liter per persoon, in Frankrijk is het circa 75 liter en in ons land werd in 1987 per persoon ruim 14 li ter gedronken. 4 Wanneer ben je alcoholist? Van de mensen die re gelmatig gebruik ma- ken van alcoholische consumpties doet ruw- weg 90% dat zonder dat er problemen ontstaan. De overige 10% (in ons land ongeveer 800.000 mensen) heeft op de een of andere manier wel problemen met al- samenleving is ineke LIGHT ALCOHOL IWat doet alcohol in je lichaam? Minder alcohol drinken is voor veel mensen een bewuste keus. Bij AH kunt u ruim- schoots kiezen. ypk' nod -CI" 28 AllerHande

Allerhande | 1989 | | pagina 28