^>GEGARANDEERD GROEPS KALFSVLEES J <v Originele roombabbelaars In deze stichting zullen onder andere vertegenwoordigd zijn: het Ministe- rie van Landbouw en Visserij, het Produktschap voor Vee en Vlees, de Nederlandse Vereniging tot Bescher- ming van Dieren, het Instituut voor Veeteeltkundig onderzoek en het Hoofdproduktschap voor de Detail- handel. Tussentijds neemt de Interim Com- missie Scharrelvarkensvlees de con- trole voor haar rekening. Controle en garantie worden dus heel serieus ge- nomen. Albert Heijn heeft de zekerheid dat wat we de consument aanbieden ook volledig aan de eisen voldoet. Ook al omdat nog maar weinig mesterijen groepskalveren aanleveren en omdat er nog maar een leverancier is die het Groepskalfsvlees aanbiedt. We weten dus precies waar het vlees vandaan komt! Kortom: zekerheid omtrent de her- komst van het Groepskalfsvlees, exacte bepalingen en een streng con- trolesysteem waarborgen dat Gega- randeerd Groepskalfsvlees, zowel wat betreft het welzijn van de dieren als wat betreft de kwaliteit van het vlees, aan de overeengekomen eisen voldoet. Het produkt zelf: uitstekende kwaliteit Wanneer we naar het vlees kijken, dan is de overschakeling op Gega- randeerd Groepskalfsvlees bepaald geen achteruitgang. Het vlees is wat minder blank. Dat is het gevolg van de gevarieerde voeding, de toegeno- men bewegingsvrijheid en de afwe- zigheid van bloedarmoede bij de die ren. Kwalitatief is dit zeker een ver- betering. We zullen eraan moeten wennen dat iets minder blank vlees net zo goed, zo niet beter is dan ge- heel blank kalfsvlees. Ook de smaak is zeker zo goed als van ander kalfsvlees. Verder heeft Gegarandeerd Groepskalfsvlees iets meer structuur dan vlees van box- kalveren. Kortom: wat smaak, kleur en structuur betreft kan Gegaran deerd Groepskalfsvlees de vergelij- king met ander kalfsvlees uitstekend doorstaan. Albert Heijn heeft Gegarandeerd Groepskalfsvlees in tien soorten. Het voorverpakt vlees is te herkennen aan de sticker 'gg Gegarandeerd Groepskalfsvlees'. Niet in alle filialen is kalfsvlees in voorraad, maar u kunt het natuurlijk bestellen via de Vleesbestelservice. Als u het voor 12 uur in de winkel be- stelt, is het vlees er de volgende mor- gen. E KWALITEITSNORM AllerHande 65

Allerhande | 1989 | | pagina 65