BELANGMJKE SIOF IN ONS DAGELUKS ETEH In veel dingen die we eten zit ijzer. Een beiangrijke stof, die ervoor zorgt dat we geen bloedarmoede krijgen (en daardoor eerder moe worden en een minder goede eetlust krijgen). U hoeft zich overigens niet zo snel zorgen te maken, want wie gevarieerd eet, krijgt automatisch voldoende ijzer binnen. Het ijzer dat we nodig hebben, halen we vooral uit (bruin) brood, uit grove graan- produkten (zoals mues li, volkorenbiscuits e.d.) en uit eiwitrijke voedingsmiddelen als vlees, vis, gevogelte en peulvruchten. Maar ook groente, aardap- pels en fruit leveren ijzer. Het ijzergehalte van le- vensmiddelen, zoals vaak op verpakkingen staat aangegeven, zegt eigenlijk niet zoveel! Het merendeel van het ijzer kan namelijk niet door het lichaam wor den opgenomen. Het ijzer in vlees en vlees- waren is redelijk goed opneembaar door ons lichaam. Het ijzer in graanprodukten (brood), groente en fruit is gebonden aan eiwitten en zuren, zo- dat daarvan slechts 1 tot 5% aan ons lichaam ten goede komt. Getal- len van ijzergehaltes op verpakkingen kun- nen ons dus op een dwaalspoor brengen. Van lever bij voorbeeld wordt ca. 20% opgeno men, van spinazie 'maar' 3%. Het ijzer dat in ons eten zit, wordt in het li chaam opgenomen via de darmen en komt vervolgens voor een belangrijk deel terecht in de rode bloedkleur- stof in ons bloed. Daar speelt het een zeer be iangrijke rol bij de zuurstofvoorziening van de lichaamscellen. Op die manier wordt het ijzer uit ons eten dus meteen 'gebruikt'. Voorraadje ijzer omop terug te vallen Iedereen die gezond is, heeft daamaast van nature een extra ijzer- voorraadje, dat is opge- slagen in lever, milt en beenmerg. Wordt er via ons eten te weinig ijzer aangevoerd, dan wordt dit voorraadje automatisch aangebro- ken. Wanneer zich des- ondanks te weinig ijzer in het lichaam bevindt, wordt het nog wel aan- wezige ijzer extra 'zui- nig' verdeeld. Uit deze in ons lichaam 'inge- bouwde' beschermings- maatregelen blijkt wel hoe belangrijk ijzer voor ons is. Wanneer het eten langdurig te weinig ijzer bevat, kan toch een ijzertekort in het lichaam ontstaan. Het gevolg is bloedar moede, wat zich uit in klachten als moeheid, rusteloosheid, ster- retjes zien en/of een geringe eetlust. Als je ze op een rijtje ziet staan, lijken die klach ten vrij duidelijk. Vaak blijkt echter dat de klachten zo geleidelijk naar voren komen, dat ze lang niet altijd in verband worden ge- bracht met een te lage ijzervoorziening. Sommige mensen hebben wat meer ijzer nodig Een ijzertekort kan ontstaan door een te gering aanbod via de voeding, maar ook door snelle groei of bloed- verlies. De behoefte aan ijzer is dus niet voor iedereen gelijk. Kinderen in de groei (tussen 12 en 19 jaar), zwangere vrouwen, vrouwen die borstvoe- ding geven en men- struerende vrouwen hebben in verhouding wat meer ijzer nodig. Voor iedereen, maar voor deze groepen in het bijzonder, geldt dat extra aandacht voor de samenstelling van de maaltijden helpt voor- komen dat er een ijzer tekort ontstaat. Baby's komen op een bijzondere manier aan ijzer. Voor de geboorte hebben zij in de baar- moeder al een voor raadje ijzer aangelegd. Dit is een van de rede- nen dat vrouwen in verwachting wat meer ijzer nodig hebben! De baby's kunnen, als ze eenmaal geboren zijn, met deze voorraad on- geveer 6 maanden vooruit. Dat is maar goed ook, want melk bevat maar heel weinig ijzer. Na die eerste 6 maanden is bijvoeding dan ook nodig om ijzer tekort te voorkomen. Wie regelmatig vlees eet, hoeft zich niet zo snel zorgen te maken. Een portie van onge- veer 100 g vlees per dag (inclusief vleeswa- ren) is voor vrijwel iedereen voldoende. Meestal eten vegeta- riers zoveel groente en graanprodukten, dat ook bij hen voldoende ijzer wordt opgenomen, ondanks de lage be- schikbaarheid van ijzer in deze levensmidde- len. Omdat het ijzer uit plantaardige produkten beter wordt opgeno men als we tegelijker- tijd vitamine C binnen- krijgen, is het verstan- dig bij het (bruin)brood altijd iets te eten of te drinken waar vitamine C inzit. Een glas vruch- tesap bij voorbeeld, of gewoon een vrucht, een tomaat, plakjes kom- kommer of radijsjes. Dat geldt ook voor de warme maaltijd, maar dat zit meestal wel goed. Bijna iedereen is wel gewend om bij de warme maaltijd vita mine C-leveranciers als groente, fruit en aardappels te gebrui- ken. Lichamelijke klachten als moeheid, hoofdpijn, gebrek aan eetlust of je rusteloos voelen komen nogal eens voor. De oorzaak kan heel verschillend zijn, maar soms kan het een signaal zijn dat het lichaam een tekort aan ijzer heeft. Aan dacht voor de manier waarop de voeding is samengesteld, helpt in veel gevallen derge- lijke gezondheidspro- blemen voorkomen.

Allerhande | 1989 | | pagina 55